Чи можуть посадити за несплату кредиту: відповідальність в Україні

Покарання за несплату кредиту

Кожного боржника цікавлять наслідки несплати кредиту та відповідальність за подібні дії. Фінансова установа може приймати такий список покарань за недобросовісне виконання позичальником своїх обов’язків:

Псування кредитної історії

кредит з плохою кі

Банки та фінансові установи негайно повідомляють про прострочені платежі в бюро кредитних історій. Навіть якщо співробітники кредитних організацій дають клієнту якийсь додатковий термін на внесення платежу, прострочення вже задокументоване, а кредитна історія погіршується.

Якщо при отриманні позики в банку позичальник декілька разів за термін дії кредитного зобов’язання запізнився з платежем на термін до місяця, це не принесе серйозних наслідків при спробі взяти наступний кредит. Але якщо прострочений кредит не виплачується півроку і більше, то кредитна історія погіршиться досить сильно і взяти наступну позику в банку стане проблематично.

Пені і штрафи

штрафи за кредит

За несвоєчасне внесення чергового платежу по кредиту банк має право нарахувати пені і штрафи. При оформленні кредиту варто розуміти, чи є в обраній фінансовій установі грейс-період, який може стати подушкою безпеки при простроченні. Після виходу з грейс-періоду або ж з терміну кредитування з’являється пеня, яка нараховується аж до дня погашення заборгованості. Розмір пені визначається фінансовою установою самостійно.

Якщо пеня починає нараховуватись автоматично, то умови застосування штрафів і їх розмір прописані в кредитному договорі. Варто стежити за процесом нарахування додаткових фінансових навантажень при простроченні. Краще домовитись з банком або МФО про реструктуризацію кредиту.

Колекторський шантаж

Колекторський шантаж

Про прострочений кредит позичальнику відразу ж почнуть нагадувати співробітники служб фінансової установи. Можливо, вони будуть дзвонити самому клієнту або його  поручителям, писати повідомлення з нагадуваннями повернути кредит та наступні платежі вносити вчасно. Чим більше прострочення по кредиту, тим наполегливіше і частіше будуть нагадування. Банк може продати борг свого клієнта колекторській компанії, які часто діють на грані закону та навіть шантажують боржників.

Радикальні міри

кримінальна відповідальність за несплату кредита Україна

Прострочений кредит тягне за собою і більш серйозні наслідки, ніж зіпсована кредитна історія і неприємне спілкування з колекторами. Кримінальна відповідальність за несплату кредиту, адміністративні штрафи і права судових приставів – це те, що турбує позичальника з великим боргом.

Зрозумівши, що в добровільно боржник платити по кредиту не збирається, банк звертається до суду, який визначає порядок погашення боргів перед кредитною організацією. Якщо людина не виконує і його, в справу вступають судові пристави. 

Боржнику можуть заборонити виїзд за кордон та заблокувати карту. Справа іноді доходить до того, що боржника можуть не пустити в літак вже в аеропорту.

Також пристави можуть щомісячно відраховувати до 50% із зарплати в рахунок погашення кредиту, вилучати готівку, списувати кошти з банківських рахунків. Навіть з зарплатної карти позичальника можуть знімати кошти офіційно. Пристави можуть вилучати або накладати арешт на особисті речі – техніку, коштовності, автомобіль тощо. Також у них є можливість підключити до виплати боргу поручителів по кредиту, якщо такі є.

ризик кримінальної відповідальності за несплату кредита

Який ризик того, що можуть посадити за заборгованість

стаття шахрайство україна

Позичальник також може перейматись питанням чи можуть посадити в тюрму за несплату кредиту.

За статтею 190 Кримінального кодексу України “Шахрайство” позичальника судити не мають права. Так, він не виплачує свої борги фінансовій установі, однак, у статті поняття шахрайства розглядається  як заволодіння чужим майном через обман, або ж зловживання довірою. У випадку кредитного договору обидві сторони – кредитор і позичальник – домовляються про послугу, використовуючи офіційний документ. У разі невиплати боржником суми, яка була обумовлена та небажання йти на контакт, фінансова установа може стягнути з нього борг лише методами, які вказані у попередньому розділі. 

Проте, кримінальна відповідальність загрожує в деяких ситуаціях, наприклад, за навмисне банкрутство, коли людина цілеспрямовано укладає кредитний договір для того, щоб через якийсь час пройти процедуру банкрутства і списати борг. 

Є ще одна стаття, за якою позичальника можуть теоретично привести до кримінальної відповідальності. У статті 222 Кримінального кодексу йдеться про надання завідомо неправдивої інформації кредиторам з метою отримання кредиту. Пам’ятайте, якщо боржник грає “брудно” та не віддає борг просто так, то і фінансові установи будуть йти на хитрощі. Наприклад, помилки в анкеті, неточності в паспортних даних, неправильно написана адреса проживання або реєстрації – все це може розцінюватись банком або МФО як неправдива інформація. Часто позичальники змінюють і інформацію про місце роботи, щоб співробітники фінансової установи не дзвонили на робочий номер. 

Так, теоретично можливо привести позичальника до кримінальної відповідальності за цими показниками, але досі нікому цього не вдавалось. Але якщо факт шахрайства вдалось задокументувати, то уникнути в’язниці буде дуже складно. Приклад того, коли шахрайство вважається задокументованим – надання клієнтом підробленого паспорту, довідки про доходи або ж видача себе за іншу людину.

Чи можуть посадити за кредит родича?

Невиплата однією людиною кредиту може стати приводом для шантажу з боку колекторів всіх членів її сім’ї. Якщо позичальник не погашає заборгованість, то близькі роблять це за нього в наступних ситуаціях:

  • У ситуації, коли підписаний договір поруки і хтось із родини виступає поручителем по цьому кредиту (наприклад, батько або мати).
  • Обов’язок виплатити позику переходить на спадкоємців померлого боржника.
  • При розлученні чоловік буде виплачувати частину заборгованості, якщо претендує на частку купленого на кредитні кошти майна.

Тільки за власним бажанням людина може оплатити заборгованість свого родича. Згідно із законом ніхто не має права примушувати до цього у інших випадках, які не були перелічені вище. Жодної адміністративної або, тим паче, кримінальної відповідальності людина за чужі кредити (навіть кредити члена сім’ї) не може.

Коментарів: 4

Людмила

А чи можуть боржнику заборонити працювати офіційно,якщо боржник більше десяти років не віддає борг?

adminhq

Ні, боржнику не можуть заборонити працювати офіційно у зв’язку з невіддачею боргу. Законодавство України не передбачає такої можливості для кредиторів. Процес відшкодування заборгованості зазвичай здійснюється шляхом судових вироків, виконавчих дій, включаючи зарахування боргу з зарплати або інших доходів боржника.

Проте, якщо боржник не віддає борг вже більше 10 років, то залежно від конкретних обставин, кредитор може подати позов до суду на визнання боргу позбавленим строку позовної давності. У разі задоволення такого позову, боржник може бути зобов’язаний відшкодувати борг, але вже без певних правових захистів, що передбачені строком позовної давності.

Оксана

Не можуть посадити бо це цивільно – правові відносити.Існує міжнародний пакт де вказано що ніхто не може бути звинувачений у шахрайстві лише за неможливість виконати якесь договірне зобов’язання.Бо надоїли вже що вічно лякають і принижують бідних людей що попали в скрутні життєві і матеріальні проблеми.А колектори сволочі мають право доводити людей до суіциду.Вот це вже дійсно кримінал.

adminhq

В Україні несплата кредиту сама по собі не є кримінальним правопорушенням, тому ніхто не може бути посаджений за несплату кредиту. Проте, кримінальна відповідальність загрожує в деяких ситуаціях, наприклад, за навмисне банкрутство, коли людина цілеспрямовано укладає кредитний договір для того, щоб через якийсь час пройти процедуру банкрутства і списати борг. Є ще одна стаття, за якою позичальника можуть теоретично привести до кримінальної відповідальності. У статті 222 Кримінального кодексу йдеться про надання завідомо неправдивої інформації кредиторам з метою отримання кредиту. Пам’ятайте, якщо боржник грає “брудно” та не віддає борг просто так, то і фінансові установи будуть йти на хитрощі. Наприклад, помилки в анкеті, неточності в паспортних даних, неправильно написана адреса проживання або реєстрації – все це може розцінюватись банком або МФО як неправдива інформація. Часто позичальники змінюють і інформацію про місце роботи, щоб співробітники фінансової установи не дзвонили на робочий номер. 

Написати коментар