Хто буде контролювати ціни на соціально значимі товари?

фінансові новини 2021

Ні для кого не секрет, що темпи інфляції в Україні за останні два роки побили всі рекорди. І такі тенденції зберігаються й надалі, що унеможливлює змогу людей купувати навіть соціально необхідні товари – хліб, ліки, одежу тощо. Наразі влада прокоментувала можливість посилення державного контролю над соціально значимими товарами. 

фінансові новини України

В рамках офіційного візиту до Кіровоградської області прем’єр-міністр України  Денис Шмигаль нагадав, що в практиці розвинутих держав застосовуються державні механізми регулювання цін. І Україна в цьому питання не є виключенням. Він зазначив, що наразі більше 20 категорій товарів, віднесених до соціально значущих, підлягають державному регулюванню. Мета таких заходів – забезпечити мінімальні умови для добробуту громадян України, надавши їм змогу купувати товари за мінімальними цінами.

Денис Шмигаль зазначив, що посилення державного регулювання цін було посилено під час пандемії, оскільки більшість людей відчули на собі зменшення рівня доходу. Наразі контроль над рівнем націнки зберігається і ті компанії, які змушені по різним причинам підвищувати свої роздрібні ціни більш, ніж на 5%, в обов’язковому порядку змушені декларувати такі заходи. Мета – оперативно відслідковувати підвищення цін, контролювати ринок та рівень інфляційних процесів.

Засади державного регулювання соціально значущих категорій товарів регламентуються відповідними постановами уряду. Згідно цих нормативних документів, серед соціально значущих категорій товарів значаться крупа гречана, макаронні вироби, яйця, масло вершкове, мінеральна вода, молоко та інші категорії товарів. Деталізований список затверджено Постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» № 341.

Крім того, особливої уваги потребує той факт, що деякі категорії лікарських засобів, в тому числі і засоби дизенфекції, також припадають до соціально значущих категорій товарів. Тому будь-яке підвищення з боку виробників більш ніж на 5%, також вимагає пояснення.

Але проблема в тому, що прем’єр-міністр не пояснив, яка ж міра відповідальності може застосовуватися до порушників. І що буде, якщо виробник все ж-таки підвищить ціну більше, ніж на 5%. Бо ситуація з продовольчими товарами демонструє іншу ситуацію. Питання відкрите.

Написати коментар