Хто такий поручитель по кредиту
Що необхідно знати про поруку?
Поручитель по кредиту – це людина, яка бере на себе зобов’язання перед кредитором іншої особи відповідати за виконання його зобов’язань по кредиту. У випадках, коли позичальник не може погасити заборгованість по кредиту, всі обов’язки з оплати позики повинен буде виконувати поручитель. Для банку це гарантія того, що позика буде повністю поверненена.
Споживчий кредит з поручителем оформлюють тоді, коли мова йде про великі суми (більше 300 тисяч гривень). Прикладом такого кредиту є оформлення іпотеки або кредит на велику суму без застави. Також залучення поручителя може знадобитися у випадках, коли позичальник має низький прибуток або не працює офіційно. Також поручитель може знадобитись у випадку, якщо у позичальника погана кредитна історія, але він хоче отримати кредитні кошти.
Обов’язки поручителя по кредиту
Обов’язки поручителя можуть бути двох видів – ті, які передбачені законом і ті, які обумовлені кредитним договором.
При невиконанні позичальником своїх зобов’язань за кредитним договором поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і позичальник, включаючи повернення основного боргу, сплату відсотків, штрафу, пені та інших збитків кредитора, викликаних униканням зобов’язань позичальником.
Невиконання поручителем кредитних зобов’язань має для поручителя такі ж негативні наслідки, що і для позичальника. Банк може звернутися до суду з вимогою про повернення боргу як до самого позичальника, так і до поручителя. Якщо суд винесе рішення на користь банку, заборгованість можуть стягнути в тому числі за рахунок продажу майна, що перебуває у власності поручителя. Це відбувається в рамках законів про поручительство.
Обов’язки за кредитним договором носять організаційний характер, щоб кредитор міг бути в курсі актуальної інформації про поручителя. Приклади таких обов’язків:
- Інформування банку про зміну даних – адреси, документів тощо.
- Вказання банку на форс-мажорні обставини в житті поручителя, які можуть негативно вплинути на виплату кредиту.
- Повідомлення кредитора про порушення відносно поручителя кримінальної справи.
Хто має право бути поручителем
Перед згодою на поручительство треба детально вивчити, що несе в собі договір поручителя і які документи повинен надати поручитель в банку. Поручителем може стати не будь-який громадянин. Він повинен мати підтверджений стабільний дохід і мати реєстрацію на території України. Зазвичай в цій ролі виступають родичі або друзі позичальника.
Для оформлення споживчого кредиту з поручителем, в банк необхідно подати такі документи:
- Заява на надання позики
- Посвідчення особи (паспорт) позичальника та його поручителя з відміткою про реєстрацію в регіоні, де розташовується відділення банку
- Документи, що підтверджують трудову зайнятість і фінансовий стан обох сторін
Більш детальну інформацію про те, які документи необхідно подати надасть банк. Варто звернутись до відділення і дізнатись про додаткові вимоги кредитора до поручителя.
Як зняти з себе поручительство по кредиту
За законами України, поручитель може зняти з себе відповідні обов’язки з ряду причин:
- При повному погашенні кредиту.
- У разі зміни розміру зобов’язання в сторону збільшення без згоди поручителя, наприклад, збільшення відсоткової ставки або тіла кредиту.
- У разі появи несприятливих наслідків для поручителя, що виникають без його згоди.
- Якщо борг перекладається на іншу особу, а поручитель не дав кредитору згоди відповідати за нового боржника.
- Якщо кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем, і намагається змінити умови договорів кредитування або поручительства.
- У разі припинення терміну поручительства, зазначеного в договорі. Якщо термін не встановлений, то обов’язки поручителя припиняються, якщо кредитор протягом року не надасть позов на поручителя.
Порука без відома поручителя
Багатьох турбує проблема надання статусу поручителя по кредиту без згоди в Україні. Кожного дня звичайні громадяни натикаються на те, що їх називають поручителями колектори, приходять додому та шантажують. Саме тому люди намагаються дізнатись, чи можна бути поручителем по телефону.
Питання “Як дізнатися поручитель я чи ні?” актуальне вже десятки років. Перш за все, треба розуміти, що якщо договір поручителя не був підписаний, то ніякої відповідальності за борги іншої людини громадянин не несе.
За те, що громадянина без його згоди вказують як поручителя – немає відповідальності. Навіть навпаки – якщо фінансова установа або треті особи погрожують та вчиняють протиправні дії, їх можна притягнути до відповідальності. Також є можливість стягнути моральну шкоду з колекторів.
Важливо! Якщо людина не надавала жодних документів та не підписувала папери, дії фінансової установи можна вважати ШАХРАЙСЬКИМИ. Це означає, що громадян має повне правд відстоювати свої інтереси в суді та отримати компенсацію.
В якому випадку поручитель зобов’язаний погасити кредит?
Банк має право звертатися до поручителів навіть після одного прострочення позичальника. Але на цьому етапі серйозних проблем він не викличе, окрім психологічного дискомфорту, постійних дзвінків і т.д. Якщо ж буде пред’явлений позов до суду, краще спробувати укласти додатковий договір з банком для реструктуризації боргу або часткової оплати. Фінансові установи часто йдуть назустріч таким поручителям.
Сплачуючи борг замість позичальника, треба вимагати у банку надання підтверджуючих документів (касовий ордер), які будуть чітко вказувати, хто платник. Після цього поручитель зможе повернути борг тільки через рішення суду. У судовому позові можна вказувати не тільки суму боргу, але і вимагати відшкодування морального збитку. Такі позови задовольняються майже завжди, проблема виникає тоді, коли позичальник не має ніякого майна і офіційного доходу. Якщо ви знаєте про це, краще не доводити справу до суду, і не виплачувати позику замість позичальника.