Шахраїв зловили. Як повернути вкрадені гроші?

Шахраїв зловили. Як повернути вкрадені гроші?

Після невдалих вкладень в шахрайські проєкти, добровільних переказів коштів шахраям, які прикриваються чужим ім’ям та інших взаємодіях зі зловмисниками у якості жертви є шанс на справедливість. Але не завжди після покарання злодіїв потерпілим вертаються їх кошти.

Досить часто навколо жертв крутяться юристи. Вони пропонують укласти угоду, щоб представляти інтереси потерпілих у суді, стверджують, що можуть прискорити відшкодування збитків та просять підписати якісь папери.

Повернути вкрадені гроші у будь-якому разі буде непросто. Однак, за минулий рік було розкрито понад 67 тисяч злочинів.

Але чи можна вирішити питання без суду, заяв, підписів та інших слідчих заходів? Та які є ризики того, що слідчий не доведе справу до кінця? Розповідаємо у цій статті.

Чи можна обійтися без заяв та участі у слідчих заходах

Так, без участі у слідчих заходах можна обійтись. Але повернути викрадене у такому разі буде складніше.

Якщо ви зіштовхнулись з шахрайством, без заяви потерпілого кримінальну справу не зможуть порушити. Тому ви власноруч повинні прийти до поліції та написати заяву. Однак, якщо потерпілих багато, кримінальну справу можуть відкрити і без вашої участі на підставі заяв інших людей. Тоді ви не повинні підтримувати прямий зв’язок зі слідчим та можливо навіть давати показання.

Зобов’язати писати заяву слідчий не може, але без неї людину не визнають потерпілою. Це означає, що хоча людина і постраждала від злочину, вона не зможе скористатися тими правами, які згідно із законом доступні лише потерпілим.

Чи можна обійтися без заяв та участі у слідчих заходах

Наприклад, ніяк не вдасться впливати на слідство: не потерпілому не скажуть, які звинувачення пред’явлені, він не братиме участь у судових засіданнях, не зможе клопотати про проведення додаткових слідчих дій та брати участь у них, надавати докази, надавати свідчення.

І головне, без заяви не вдасться повернути вкрадені гроші в рамках кримінального процесу.

Якщо ж зовсім ніхто з постраждалих не захоче визнавати себе потерпілим, кримінальну справу просто не зможуть порушити. Тому хоча б одна особа повинна взяти на себе цю роль задля покарання зловмисників.

Як ознайомитись з матеріалами кримінальної справи

Ознайомитись із матеріалами кримінальної справи можна лише після закінчення розслідування — до того, як справа буде направлена ​​до суду. Потерпілий має право читати матеріали, виписувати будь-які відомості, знімати копії. Слідчий зобов’язаний надати таку можливість і дати достатньо часу. Жодних обмежень для потерпілих у законі немає. Можна оглядати справу стільки часу, скільки вважаєте за потрібне.

Проте в кримінальній справі досить важко розібратись. Вона складається з юридичних термінів, переліку статей тощо. В першу чергу, зверніть увагу на власні показання і перевірте, чи все написано так, як ви зазначали. Ваші слова не повинні підлягати змінам.

Також перевірте документи, які ви представляли слідчому. У справах про шахрайство зазвичай це довідки про доходи, виписки з банківських рахунків, документи, що підтверджують переказ грошей. Якщо чогось не вистачає, ви маєте право подати клопотання, щоб документи, яких бракує, долучили до справи.

Чи реально повернути гроші до суду

Шкода, заподіяна особистості чи майну громадянина, підлягає відшкодуванню повному обсязі за рахунок того, хто причинив шкоду. Однак, під захист потрапляє не лише потерпіла людина, а й обвинувачена. Рахунки обвинувачуваного арештовують до рішення суду та не дають можливості ними користуватись, проте і роздати потерпілим гроші з них ніхто не має права. Поки суд не вирішив, що людина винна у спричиненні злочину, виплати з її рахунку неможливі.

Іноді реально повернути гроші до суду, але для цього доведеться домовлятися з обвинуваченим. Закон не забороняє йому відшкодувати збитки добровільно. Це може бути вигідно і самому шахраю. Якщо за домовленості двох сторін гроші буде повернено потерпілому і його влаштує такий сценарій, справу можуть закрити і назначити невеликий штраф замість позбавлення волі. Така можливість доступна тільки при першому кримінальному провадженні для обвинуваченого. При рецидивах судити шахрая будуть повноцінно, попри бажання потерпілого повернути кошти поза судом. 

Якщо обвинувачений не згоден добровільно повернути гроші, ви маєте право подати позов задля стягнення з нього збитків. Якщо проти обвинуваченого ще й порушено кримінальну справу, додатковий позов подавати не обов’язково — ваші вимоги розглянуть у суді у кримінальній справі.Цивільний позов у ​​межах кримінальної справи можна подати після порушення справи до закінчення судового слідства в суді першої інстанції.

Чи реально повернути гроші до суду

Можна подати і окремий позов про стягнення. Але в цьому разі доведеться сплачувати мито і самостійно збирати доказову базу для обвинувачення.

Якщо ви самостійно переказали кошти зловмиснику, то факт крадіжки не зможуть зареєструвати. Доведеться подавати цивільний позов на базі необґрунтованого збагачення.

Що робити, якщо у шахрая немає грошей

Якщо шахрай викрав у вас гроші, це ще не означає, що вони лежать у нього на рахунку. Зазвичай вони виводять їх чи ховають на рахунках інших людей. 

Часто навіть публічний образ людини-шахрая, яка веде розкішне життя, виявляється фікцією. Людина може жити в комуналці, але регулярно орендувати дорогі машини та домівки для того, щоб зняти рекламу. Тому арешт рахунку не гарантує того, що грошей на ньому буде достатньо для компенсації всім потерпілим. Можливо, вилучені обманом кошти шахрай вже давно витратив і зовсім не має грошей.

Проте потерпілих не можуть залишити без відшкодування. Після подання вимог щодо повернення збитків ви отримаєте виконавчий лист. Далі вже можливі варіанти. Пристави у будь-якому разі утримуватимуть із шахраїв гроші по виконавчому листу. Якщо грошей немає зовсім, стягнуть навіть заробітну плату, яку зловмисник отримуватиме в колонії. Після відбуття строку виконавчий лист не зникне. Якщо кошти досі не будуть відшкодовані, зловмисник буде працювати на погашення збитків постраждалих. 

Крім того, повне або часткове відшкодування збитків потерпілим є однією з умов, за яких засуджений може розраховувати на умовно-дострокове звільнення. Тому досить багато шахраїв вертають кошти добровільно, не витримуючи знаходження у в’язниці.

Чи потрібний потерпілому юрист

У рамках кримінальної справи інтереси потерпілого є стороною звинувачення, а тому йому надається безкоштовний адвокат. Але закон не забороняє найняти й незалежного спеціаліста. Заведено вважати, що адвокат від держави не завжди виконує свої обов’язки сумлінно, тому більшість людей обирає собі адвоката самостійно. Звісно, за послуги обраного адвоката доведеться платити з власної кишені.

Що робити, якщо у шахрая немає грошей

Наявність адвоката у справах, пов’язаних з шахрайством може бути виправданою. Якщо обвинувачений готовий відшкодувати збитки добровільно, краще, щоб переговори про розмір та умови відшкодування проходили за участю професійного представника. Адвокат також проводить всю роботу з паперами замість постраждалого.

Однак, змусити обвинуваченого повернути гроші адвокат не допоможе. Це не входить в повноваження цієї посади. Якщо вам обіцяють “вибити” кошти з шахрая, перед вами такий самий шахрай. У жодному разі не погоджуйтеся на його послуги, навіть якщо йдеться про нібито безкоштовну допомогу. Безкоштовними послугами вони тільки заманюватимуть, але далі вимагатимуть заплатити.

Алгоритм повернення вкрадених грошей

Ми розібрали всі підводні камені у випадку, коли шахрая спіймали. Але щоб максимально закріпити результат, ми підготували пам’ятку. Як повернути гроші, якщо поліція знайшла шахраїв:

  1. Повідомте поліцію про те, що ви стали жертвою злочинних дій. Детально вкажіть всю інформацію, не замовчуйте деталі.
  2. Дочекайтеся, доки вас офіційно визнають потерпілим.
  3. Допомагайте слідству з доказами, ходіть на допити та очні ставки. Це допоможе швидше передати справу до суду.
  4. Дізнайтесь у слідчого, чи готовий обвинувачений відшкодувати шкоду добровільно. Іноді це вигідно і для самого обвинуваченого, а вам заощадить багато часу та сил.
  5. Ознайомтеся зі справою, коли вона буде готова до передачі до суду. Перевірте, чи точно записані ваші показання та чи долучені до справи документи, які підтверджують заподіяну вам шкоду.
  6. Подайте цивільний позов про відшкодування збитків. Це можна зробити в рамках кримінальної справи в суді першої інстанції. В цьому випадку не доведеться платити мито та наймати адвоката.
  7. Якщо шахраї не мають грошей, щоб відшкодувати збитки, отримайте виконавчий лист. Винний у будь-якому випадку залишиться вам винен.
  8. Не погоджуйтесь на послуги юристів, які швидко повернути гроші з повітря. Вони теж намагаються вас обдурити.

Коментарів: 2

Дмитро

В мене шахраями в інтернеті були викрадені гроші.На даний час це сумма 41000USDTм.Вроцлав по якому адресі в поліцію можу звернутись по своєму питанню.

adminhq

У Вроцлаві ви можете звернутися до поліції з питанням про викрадення грошей шахраями за наступними адресами:

  • Головне управління поліції Вроцлава (Komenda Miejska Policji we Wrocławiu)
    Адреса: Podwale 31-33, 50-040 Wrocław
    Телефон: +48 71 340 44 00
  • Відділ боротьби з кіберзлочинністю (Wydział do Walki z Cyberprzestępczością)
    Цей підрозділ займається питаннями шахрайства в інтернеті.
    Адреса: Podwale 31-33, 50-040 Wrocław (Головне управління поліції)
  • Ближче до вашого місця проживання:
    Ви також можете звернутися до найближчого відділку поліції, якщо він знаходиться ближче до вас. Адреси відділків можна знайти на офіційному сайті поліції Вроцлава або скориставшись пошуковими системами.

Що потрібно взяти з собою:

  • Документи, що підтверджують вашу особу (паспорт, ID-карта).
  • Докази шахрайства (скріншоти, електронні листи, історія транзакцій).
  • Будь-які інші документи, що можуть допомогти в розслідуванні.

Важливо діяти швидко, щоб мати більше шансів на повернення коштів.

Написати коментар