Станом на січень 2022 року інфляція в Туреччині досягла 50%
Наприкінці січня за статистичною інформацією загальний рівень інфляції з урахуванням річного виміру в Туреччині досяг майже 50%. Це рекорд для країни за останні двадцять років. В останній раз такі тенденції спостерігалися у 2002 році, коли в державі також спостерігалася нестабільна ситуація.
Негативним моментом в цьому є те, що інфляція впродовж року не скорочується. Темпи її зростання з кожним місяцем все більше. Наприклад, лише за грудень минулого року інфляція збільшилася на 36% в порівнянні з попереднім місяцем. І це катастрофічні темпи зростання, вплив яких на собі відчувають всі сфери бізнесу та населення.
Так, наприклад, лише харчові продукти за грудень підвищилися в ціні на 60%. І в січні такі тенденції збереглися. Додатково відбувається стрімке зростання вартості транспортних послуг, яка підвищилася на 70%. І тенденцій щодо стримання такого зросту також не відчувається.
Ситуацію, яка спостерігається на ринку Туреччини, та дестабілізацію економічного становища обговорює велике коло дослідників та експертів. Відомий економіст Тімоті Еш зважає на те, що Президент Туреччини взагалі не дотримується встановлених законів економічної рівноваги. Будь-який уряд при такому різкому зростанні цін та девальвації національної грошової одиниці все ж таки підняв рівень облікової ставки та обмежив бізнес до валюти.
Центральний Банк наразі працює абсолютно за іншим алгоритмом, він залежить від поглядів Ердогану, та всілякими зусиллями намагається стримати інфляцію іншими шляхами. Але не підвищенням відсоткової ставки на рівні держави. Якщо у вересні облікова ставка була на рівні 19%, то наразі вона вже становить 14%. І це за умови, що інфляція наближається до 50%.
Нагадаємо, що нещодавно Національний банк України з урахуванням тенденції ринку та зростання інфляції прийняв рішення підвищити облікову ставку в Україні. Наразі вона складає 10%, хоча вже є прогнози щодо підвищення її до 11%. Але для справедливості слід зазначити, що такі кроки також не дають ефективності, хоча й відповідають всім правилам ринку. Ціни в України також стрімко зростають, хоча офіційний курс інфляції в рази менший, ніж в Туреччині. Соціальне становище та забезпеченість громадян двох країн знаходяться на одному рівні.