У Верховній раді запропонували скасувати ЄСВ, військовий збір та ПДФО: а які ж податки платити бізнесу?

У Верховній Раді Україні з’явився новий законопроєкт, який пропонує одразу ліквідувати три податки для бізнесу. Йдеться про податок з доходів фізичних осіб, військовий збір та Єдиний соціальний внесок. Саме ці збори та їх розмір змушують бізнес працювати в тіні або виплачувати своїм співробітникам лише мінімальну офіційну заробітну плату.
Звичайно, держава не може одразу відмовитися від всіх податків. Це вплине не лише на формування бюджету, але й на самі соціальні гарантії для населення. Пропонується такі податки поєднати в один загальнодержавний збір. Попередньо запропоновано ввести єдину ставку на рівні 20%. Це значно менше, ніж сукупний розмір всіх платежів за офіційно працевлаштованих робітників. Наприклад, наразі ЄСВ становить 22%, податок з доходів фізичних осіб – 18%, а військовий збір – 1,5%. Загальний розмір становить 41,5%. Тобто пропонують майже вдвічі зменшити податкове навантаження на бізнес.
За думкою тих, хто ініціював такі пропозиції, ставка у 20% дозволить значно підвищити рівень людей, які офіційно працюють. Бо наразі, за оцінками різних експертів, лише 36-40% працюють в тіні або отримують зарплату в конвертах. Такий же підхід дозволить оптимізувати податкове навантаження.
З одного боку, при значному зменшенні ставки можна припустити, що держава не доотримає близько половини своїх податкових надходжень від таких платежів. Але є й інша сторона медалі. Наприклад, при зменшенні ставки зросте відсоток тих, хто все ж таки наважиться вийти з тіні. Відповідно частина надходжень автоматично збільшиться. Також при зменшенні відсотка безробітних людей зменшаться й обсяги виплат допомоги по безробіттю. І це надасть додаткові соціальні гарантії та стимул для праці самому населенню.
Поки такі пропозиції представлені на папері. Коли законопроєкт буде розглянуто у Верховній Раді, невідомо. Як немає прогнозів щодо того, приймуть його чи ні. Експерти все ж таки скептично ставляться до такого значного та швидкого зменшення відсотка й ліквідації одразу трьох податків. Ймовірніше в цьому році це залишиться на рівні ініціативи, хоча представники влади неодноразово заявляли про можливість зменшення податкового навантаження на бізнес. Але йшлося про 30-35%, тобто про більш плавне зменшення податків.