Війна в Україні виявилася більш стабільна для банків, ніж 2015 рік

Звичайно наслідки довготривалої війни в Україні мають колосальні наслідки для держави. Йдеться як про економічний та соціальний, так і банківський напрямок. Зростає облікова ставка, підвищуються ціни, зменшуються обсяги депозитів до банків та дорожчають кредити для бізнесу, населення.
Але наразі парадокс в том, що українські та іноземні банки, що працюють в Україні, виявилися готовими до такої кризи. Про це свідчать офіційні заяви Національного банку України. Це підтверджує й практика. Фактично, банки зараз працюють, обсяги безготівкових розрахунків збільшуються. Навіть зростають обсяги короткострокових депозитів після підняття депозитних ставок.
Звичайно, фінансовий сектор знаходиться у стресі. Це підтверджує індекс фінансового стресу, за допомогою якого можливо оцінити стабільність фінансового сегмента в країні. Наразі він стрімко зростає. Але парадокс в тому, що він нижче, ніж це було у 2008 чи 2015 році. Тобто отримуємо ситуацію, коли банки у війну працюють стабільніше, ніж у мирний час того часу.
Максимального значення індекс фінансового стресу за останні пів року набув у кінці лютого. Також зростання спостерігалося й в першу половину березня. А вже наприкінці березня цей індекс поступово почав зменшуватися, тобто система почала адаптуватися до теперішніх реалій. Наразі вже цей індекс стабілізувався, оскільки й банки змогли майже повністю відновити свою діяльність.
За попередніми даними наразі працює майже 90% відділень. З початку війни ринок покинув лише один банк – Мегабанк. Але його фінансове становище було складним ще до початку війни. Тому пов’язувати його банкрутство та анулювання ліцензії з війною точно не потрібно.
Позитивним моментом є те, що вже у червні банки поступово почали фіксувати зростання коштів на розрахункових рахунках клієнтів. Люди та бізнес перестали боятися банкрутства та закриття банків. Відповідно вони надають перевагу безготівковим розрахункам. Також зростання облікової ставки спричинило й зростання ставок за депозитами. Населення та компанії почали користуватися такою можливістю. Правда, йдеться лише про поновлення попиту на короткострокові депозити.
Всі зазначені фактори у сукупності надали можливість не лише стабілізувати банки, а й підвищити рівень їх ліквідності. Правда НБУ зауважує: попри такі позитивні моменти, ризики все ж таки є. Не потрібно забувати про факт того, що вся макроекономічна стабільність держави наразі перед великим питанням. Йдеться про велику економічну кризу, неспроможність держави виконувати свої прямі обов’язки. Так НБУ каже про 8 наявних загроз з 10, які наразі впливають на стабільність банківського сектору.