Виявлені значні порушення при нарахуванні заробітної плати медичного персоналу
З початком пандемії та підвищеним навантаженням на медичну систему, влада реалізує різноманітні кроки щодо стимулювання персоналу в лікарнях. І звичайно один з головних інструментів впливу – це матеріальні заохочення. Але аудит питання нарахування заробітної плати медичних працівників, який було проведено Рахунковою палатою, виявив багато порушень в цій галузі.
Так головне порушення в тому, що є певна диспропорція у розмірах нарахувань, які виплачують керівникам медичних закладів та безпосередньо тому медичному персоналу, який допомагає боротися з пандемією. Наприклад, головне порушення в тому, що з вересня по грудень поточного року кожен медичний працівник повинен був отримати доплату. Звичайно, рівень такої доплати для різних категорій був різним, але все одно був. Так спеціалістам повинні були доплачувати 50% від посадового окладу, молодшому персоналу – 25% від посадового окладу. Найбільша виплата передбачена керівникам медичних закладів – до 70% від посадового окладу. Але проблема в тому, що в зазначений час більшу частину виплат отримали лише керівники медичних закладів. Коли інші категорії робітників взагалі не отримали ніяких доплат.
Цікавий момент і з розмірами виплат. Так серед працівників, які все ж таки отримали надбавку, середній її розмір становить 10 000 гривень. Саме таку суму отримали 45%. Але є такі категорії працівників, які отримують надбавку в розмірі й 200 000 гривень. Правда питома вага такого керівного персоналу лише 1%. Як показує практика, в 9 випадках з 10 максимально можливу виплату отримували саме керівники закладів та їх замісники.
Деякі дані: в Миколаївському обласному центрі боротьби з інфекційними хворобами щомісячно головному лікарю нараховували надбавку в розмірі 90 000 гривень. В Івано-франківській області головний лікар медичного закладу отримував 70 000 гривень. І таких прикладів безліч.
Рахункова палата виявила й інші порушення. Наприклад, є багато фактів, які свідчать про ухилення від нарахування таких надбавок молодшому персоналу. Санітарки або медичні сестри, які брали участь у лікуванні хворих на коронавірус, так і не змогли отримати матеріальне заохочення. Їх отримав головний лікар.
На третьому місці зазначено проблему несвоєчасної виплати надбавок. Наприклад, є заклади, в яких такі виплати нараховувалися не щомісячно, а один раз на квартал.
Таким чином, ситуація типова як для медичної галузі, так і інших галузей економіки. Великі премії на надбавки отримує керівництво, яке не завжди навіть бере безпосередню участь у лікуванні хворих. А ось медичний персонал залишається без грошей.