Як військовослужбовцям інвестувати: 6 рекомендацій

куди інвестувати військовослужбовцям

Останнє, що на думці у наших військових, які захищають країну, – це фінанси. Гроші здаються незначними, коли щоденно ставиш на карту найцінніше – життя та здоров’я. Однак не дбати про власний фінансовий стан є також важливою стратегією, адже коли війна закінчиться, вам доведеться повернутися до цивільного життя та брати участь у відновленні України.

Інфляція, не дивлячись на тренд до уповільнення (у квітні річний індекс споживчих цін становив 17,9% в порівнянні з 21,3% у березні), за прогнозами аналітиків ICU, має сягнути 15,4% до кінця року.

Це означає, що гроші, які бездіяльно лежать, наприклад, під матрацем, втрачають свою вартість. Витрачаючи умовну 1 тисячу гривень, зароблену в травні, ви зможете купити набагато менше товарів та послуг у грудні. Тому варто замислитися, як зберегти, а навіть збільшити свої заощадження.

На Mfo-rating ми розглядаємо кілька варіантів інвестицій, які можуть бути актуальні для військовослужбовців, навіть тих, хто не має досвіду в інвестиціях. В даній статті ми спеціально не розглядаємо варіанти з криптовалютою та акціями зарубіжних компаній, оскільки, з урахуванням чинних обмежень від НБУ і відсутністю іноземного рахунку, звичайному українцю ці можливості практично недоступні.

ОВДП та військові облігації:

В умовах воєнного конфлікту в Україні, очевидним та найбільш доступним інвестиційним інструментом стають ОВДП, або військові облігації. За дуже мінімальними ризиками та низьким порогом входу – від 1 тисячі гривень.

Інвестуючи в військові облігації, ви фактично “позичаєте” кошти державі на певний період, допомагаючи забезпечити потреби Збройних Сил України. Після закінчення строку, ваш внесок, разом з процентами, повертається вам.

Розмір відсотка залежить від валюти та дати виплати. Максимальна відсоткова ставка в гривнях зараз становить 19% річних (4,85% для долара, 3,15% для євро).

Важливо зазначити, що міжнародна фінансова підтримка не може бути використана для військових потреб, це одна з умов її надання нашій країні. Таким чином, фінансування армії цілком лежить на громадянах України.

З початком відкритого агресивного втручання, держава впровадила механізм спрощеного доступу до військових облігацій через застосунок Дія. Тепер цінні папери можна придбати у кілька дотиків на своєму смартфоні. Перевага військових облігацій полягає в тому, що дохід від операцій з ними не оподатковується, ні податком на доходи фізичних осіб (18%), ні військовим збором (1,5%), на відміну від депозитних операцій.

НПФ

Враховуючи стан Пенсійного фонду України та набуті проблеми протягом років незалежності, відчутна невпевненість в спокійному майбутньому пенсійного віку. Необхідно подбати про пенсійне забезпечення вже сьогодні, адже державі стає все складніше гарантувати достатній рівень пенсій, особливо з огляду на демографічні зміни, посилені війною.

Недержавні пенсійні фонди (НПФ) в Україні, їх нарахування більше п’ятидесяти, працюють вже 19 років, починаючи з 1 січня 2004 року. Їх діяльність регулюється Законом України “Про недержавне пенсійне забезпечення”. Це третій рівень національної пенсійної системи, де учасники добровільно збирають гроші на свою пенсію.

Сума накопичень залежить від кількості коштів, які учасник вніс за певний період, і від успішності інвестицій цих коштів фондом в різні активи.

Учасник НПФ має право на податкові пільги. Згідно зі статтями 166 і 169 Податкового кодексу, він звільнений від сплати податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18%.

На відміну від внесків до державного Пенсійного фонду, гроші в НПФ можуть бути успадковані.

Але існують ризики – держава не гарантує збереження навіть частини доходу учасників НПФ, на відміну від, наприклад, депозитів фізичних осіб в приватних банках. Втім, існують обов’язкові вимоги до диверсифікації активів і резервних фондів (власного капіталу) осіб, що надають послуги НПФ.

Сільськогосподарська земля

Сільськогосподарська земля є обмеженим ресурсом, який неможливо збільшити в масштабах. Україна, як країна з великим сільськогосподарським потенціалом, має велику цінність своїх земельних ресурсів. Відкриття ринку землі в липні 2021 року стало важливою подією для аграрного сектора.

Перші місяці роботи ринку були складними через проблеми з укладанням та реєстрацією договорів. Але наприкінці травня ситуація поліпшилася після відкриття доступу нотаріусів до Державного земельного кадастру. Це відкрило нові можливості для інвесторів та сільськогосподарських підприємств.

Сьогодні, для громадян України, є можливість придбати землю із обмеженням до 100 гектарів. Ця інвестиція відкриває перспективу стабільного орендного доходу для інвестора, який, згідно з висловлюваннями Андрія Усенка, співзасновника компанії Твоє Коло, може становити 8% річних.

Варто враховувати, що сільськогосподарська земля є високоцінною інвестицією. За даними Моніторингу земельних відносин, середня вартість одного гектара становить 39 тисяч гривень, що приблизно дорівнює 1 тисячі доларів.

Землю можна придбати як самостійно, стежачи за відповідними оголошеннями або участь у онлайн-аукціонах, так і через інвестиційні компанії або спеціалізовані майданчики, такі як Твоє Коло, Land Club, LandInvest, Доброзем та інші. Вони надають можливість легко знайти відповідні пропозиції та отримати професійну підтримку під час процесу придбання землі.

Земля є цінним активом, що пропонує різноманітні можливості для розвитку сільськогосподарського сектора та отримання стабільного доходу.

Золото

В квітні цього року світові ціни на золото досягли нового абсолютного рекорду, перевищивши 2 тисячі доларів за тройську унцію (31,1 грама). Це здорожчання пов’язане з банківською кризою, яка поширилася на кілька великих регіональних банків у США та Європі. Золото визнано як надійний захисний актив на довгострокову перспективу, перевищуючи 5 років. Інвестори активно використовують його для формування диверсифікованих портфелів, а центральні банки використовують його як резервну валюту.

Починаючи з 20 серпня 2022 року, Національний банк України дозволив банкам продавати злитки банківських металів, таких як золото, срібло, платина та паладій, у своїх відділеннях. Крім того, ці метали також можна придбати у формі монет.

Золото залишається привабливим активом, що забезпечує захист та можливості для інвесторів, а також має значимість у фінансових операціях та резервах країн.

Реальний сектор

Реальний сектор економіки охоплює галузі, які займаються виробництвом матеріальних і нематеріальних товарів та послуг, за винятком фінансових операцій і біржових операцій.

Україна пропонує роздрібним інвесторам перспективні галузі, серед яких варто відзначити:

  1. Агросектор.
  2. Інформаційні технології та інновації.
  3. Військово-промисловий комплекс.
  4. Будівництво.
  5. Транспорт і логістика.
  6. Енергетика.
  7. Харчова промисловість.
  8. Медицина та фармацевтика.

Крім того, ветеранський бізнес є цікавим напрямком. Українська асоціація фінтех та інноваційних компаній та Асоціація підприємців-ветеранів АТО підписали меморандум про співпрацю, спрямований на підтримку ветеранів у створенні власного бізнесу.

За даними голови Асоціації підприємців-ветеранів АТО Сергія Позняка, 64% українських ветеранів мають бажання відкрити свою власну справу, тому важливо забезпечити їм цю можливість.

Наприклад, у США ветерани належать понад 2,5 мільйонам компаній, які генерують 1 трліон доларів доходу щороку. Ветеранське підприємництво відіграло важливу роль у відновленні економіки США після Другої світової війни.

Україна має потенціал для розвитку реального сектора економіки та підтримки ветеранського бізнесу, що сприятиме зміцненню економічного становища країни.

Депозити

Депозити є найпростішим і надійним способом зберігання грошей, особливо в банках, які активно залучають фінансові ресурси від фізичних осіб. З квітня цього року банки мають можливість придбати тримісячні депозитні сертифікати Національного банку України під 25%, що відповідає обліковій ставці, та заробляти на різниці відсоткових ставок.

Згідно з вимогами Національного банку України, банк може придбати такі депозитні сертифікати на суму, що становить 70% від загального портфеля гривневих депозитів з терміном погашення від трьох місяців і більше.

Це означає, що банк, щоб мати можливість вкласти кошти вигідно і надійно, спочатку повинен залучити їх від населення. Цей процес також сприяє незначному, але зростанню відсоткових ставок по депозитах для населення. Деякі банки, прагнучи мати в своїх клієнтах захисників країни, розробляють спеціальні депозитні програми з особливими умовами саме для ветеранів та захисників.

Написати коментар