75% відсотків всіх іпотечних кредитів за державною програмою надаються на придбання нерухомості на вторинному ринку
Представники Міністерства фінансів України відзвітували стосовно розвитку державної іпотечної програми, яка була запущена нещодавно в Україні. Так було підписано наразі за весь час існування 1157 угод, більшість з яких стосувалася кредитування саме вторинного ринку. Так 75% від всіх угод підписувалися для того, щоб надати кошти на придбання об’єктів вторинного ринку. І лише 25% відсотків від кредитного портфеля надавалося на операції первинного ринку.
Наразі участь у програмі приймають лише 20 фінансових установ. Це і не багато, але й не мало. Оскільки на початку угоду з державою підписало взагалі чотири банки. Звичайно, програма – це хоча б якась змога для українців стати власниками житла. Але експерти зазначають той факт, що вимоги банків достатньо жорсткі. Не всі потенційні клієнти, які бажають оформити іпотеку та потребують власної оселі, реально можуть скористатися такою нагодою. Є багато перепон, про що фактично свідчить і кількість підписаних угод. Більше ніж за рік всього 1157 родин змогли скористатися кредитною пропозицією. Зрозуміло, що фактично мають в цьому потребу набагато більша кількість людей.
Проблемою є і розмір першого внеску. Якщо порівняти вартість сучасного житла та 15% від цього показника, то навряд чи кожна родина зможе сплатити такий внесок. І, наприклад, є люди, які розв’язують проблему іншим шляхом – беруть ще один кредит для сплати першого внеску. Але навіть такий варіант не для всіх доступний.
Складається ситуація, коли та ж іпотека за державною програмою доступна для середнього класу, який може і перший внесок сплатити, і забезпечити відповідність умовам. В інакшому випадку для людей з мінімальною оплатою праці такі програми є також недоступними.
Нагадаємо, що декілька днів тому Президент України Володимир Зеленський заявив про те, що в наступному році взяти кредит на житло можна буде вже під 5% річних. Така змога буде надаватися громадянам, які офіційно працюють та сплачують податки в бюджет держави. Експерти одразу скептично віднеслися до таких намірів, бо фактичного фінансування для реалізації такої ідеї точно немає.