Чи варто боятися колекторів?
Слово “колектор” викликає у боржників страх і неприязнь через накручених міфів. Діяльність сучасного колектора регламентована законодавством і внутрішніми інструкціями. Переговори співробітників з боржниками здійснюються за особливим скриптом, написаним з урахуванням психологічних і юридичних нюансів. Давайте ж розберемося як вони працюють і як до них потрапляють наші борги.
Це означає, що при дзвінку колектор буде говорити дуже наполегливо, підвищуючи тону і залякуючи судами, вилученням майна тощо. Насправді ж цього не буде. МФО не стане подавати на вас до суду, бо їм це обійдеться дорожче, ніж ви просто повернете кредит.
У вас може бути борг в 5 тисяч, а відсотків набігти в 15 – і ви можете самі звернутися до суду, надати документи про свою роботу та заробітну плату і зажадати урізати навіть 50% від суми, що набігла.
На питання – чи потрібно боятися колекторів? Відповідаємо: ні. Вони не мають ні найменшого права стягнути майно, вистежувати вас і вже тим більше застосовувати фізичну силу. А їхні листи на пошту про повістку в суд є ПРИКЛАДОМ порядку, яка може прийти, але насправді так і не приходить.
Як мій борг потрапляє до колекторів?
Якщо ви не платите позику, ховаєтесь, не берете трубки від кредитора – тоді він продає борг колекторської компанії. Та, в свою чергу, починає на вас тиснути: дзвінки, листи, дзвінки родичам. Як тільки вам це набридає і ви закриваєте кредит – частина відсотків йде колекторської компанії за “хорошу роботу”. Але діяльність сучасного колектора регламентована законодавством і внутрішніми інструкціями.
Закон о колекторах
Верховна Рада на засіданні 19 березня 2021 року схвалила закон, який захищає боржників від колекторів. Він встановлює вимоги до фінансових установ, які повинні зробити спілкування колекторів з боржниками безпечним, а саме:
- дотримуватися вимог до етичної поведінки та правила взаємодії з боржником;
- інформувати боржника про притягнення колекторської компанії до врегулювання простроченої заборгованості та / або відступлення права вимоги новому кредитору;
- укладати договори тільки з юридичними особами, включеними до Реєстру колекторських компаній;
- повідомити Національному банку України про укладення з колекторською компанією договору;
- контролювати дії залучених колекторських компаній і давати рекомендації щодо усунення порушень;
- обов’язок розірвати договір з колекторською компанією в односторонньому порядку в разі її виключення з Реєстру колекторських компаній або в разі порушення нею вимог до етичної поведінки (2 рази на рік або більше).
Крім того, під час першого взаємодії з боржником колекторська компанія повинна повідомити своє найменування, ПІБ або індекс представника, правова підстава взаємодії і розмір простроченої заборгованості. А на вимогу боржника – надати підтверджуючі документи протягом 7 робочих днів.
Як відрізнити колектора від бандита
Головне правило законного колектора: він буде допомагати вам закрити борг, шукати разом шляхи зменшення відсотка, не буде телефонувати вашим близьким і вже тим більше чинити психологічний тиск. Давайте розглянемо в прикладі як відрізнити колектора від бандита:
Колектор:
- Допомагає знайти способи виплатити борг
- Не чіпає ваші гроші
- Діє за законом
- Чемно спілкується
- Не телефонує вашим рідним і друзям
Бандит:
- Забирає майно без актів і свідків
- забирає накопичення
- Діє поза законом
- психологічно тисне
- Загрожує
- Вимагає підписати документи
В останньому випадку вам потрібно звернутися в поліцію. Така діяльність в Україні заборонена законом і карається від штрафу до кримінального кодексу.
Які є права у колектора?
Як ми говорили вище, колектор повинен працювати виключно на законних підставах. Що має право робити колектор:
Дзвонити вам:
з 8:00 до 22:00 в робочі дні та з 9:00 до 20:00 у вихідні та свята;
не частіше одного разу на добу, два рази на тиждень і вісім разів на місяць
Колектор обов’язково повинен назвати своє ім’я і найменування кредитора, якого він представляє.
Відправляти вам телеграфні, текстові і голосові повідомлення:
з 8:00 до 22:00 в робочі дні та з 9:00 до 20:00 у вихідні та свята;
не частіше двох разів на добу, чотири рази на тиждень і 16 раз в місяць
Повідомлення повинні містити найменування кредитора і ім’я колектора, номер контактного телефону та нагадування про прострочену заборгованість – без вказівки її розміру і структури.
Бачитися з вами:
не більше одного разу на тиждень
Спілкуватися з вашими родичами або третіми особами:
якщо ви давали на це свою письмову згоду (ви могли підписати її, коли брали кредит або позику), а близькі не висловили незгоду
Ваші рідні і друзі в будь-який момент можуть відмовитися від подальшого спілкування з колектором – навіть усно, під час телефонної розмови з ним. Якщо ж ви хочете відкликати свою згоду на взаємодію з третіми особами, потрібно направити кредитору або колектору заяву: через нотаріуса, поштою рекомендованим листом з повідомленням або особисто під розписку.
У вашому договорі з кредитором могли бути прописані і інші способи або частота взаємозв’язку з колектором, але ви завжди маєте право від них відмовитися.
Яких прав у колектора нема:
Якщо колектор порушив ці правила і своїми діями заподіяв вам або вашим близьким збитки, або просто моральну шкоду, колекторської організації загрожує штраф до 700 000 грн.
- Приховувати свій номер телефону та адресу електронної пошти
- Чинити психологічний тиск і тим більше принижувати
- Давати невірну інформацію: з приводу суми боргу і термінів погашення; звернення до суду та кримінального переслідування
Навіть якщо колектор перекуповує борг, умови по кредиту або позики – сума боргу, відсотки, пені та штрафи – залишаються колишніми. Але ви можете знизити їх, уклавши новий договір вже з колектором.
- Обманювати щодо свого статусу: заявляти про свою приналежність до держорганів
- Розкривати відомості про вас і ваш борг третім особам, в тому числі в інтернеті або іншими публічними способами
- Застосовувати фізичну силу або небезпечні для вашого життя і здоров’я методи або загрожувати цим
- Знищувати або пошкоджувати ваше майно або загрожувати цим
5 причин не боятися колекторів
Ми сподіваємося, що після прочитання цієї статті у вас спаде страх. І якщо ви зіткнулися з “бандитами”, то негайно телефонуйте в поліцію. Їх повинні покарати і відшкодувати вам моральний збиток. І так, підсумувавши, розповімо про 5 причин, через які ви можете не боятися колекторів:
- Колектори МФО діють в повній відповідності з законом.
- Співробітники служби безпеки МФО лояльніше представників колекторських агентств. Тому радимо вам не ховатися від них та йти на контакт безпосередньо, разом вирішивши проблему вашого боргу.
- Колекторів можна притягнути до відповідальності. Якщо ви зіткнулися з бандитом, запишіть розмову, зробіть скріншоти його повідомлень, підготуйте копію договору, укладену з МФО і сміливо йдіть в поліцію.
- Ви можете домовитися з колекторами на будь-якому етапі. Навіть якщо ваш борг був проданий колекторам, можливість домогтися кращих умов виплати зберігається завжди. По-перше, ви можете піти на контакт з представниками організації і запропонувати комфортний для вас графік погашення заборгованості. Ви будете здивовані, але колектори досить часто йдуть назустріч боржникам і надають відстрочку виплати. По-друге, ви можете спробувати скористатися послугами компанії, які готові викупити вашу заборгованість у МФО зі значною знижкою і продати її вам. Економія в таких випадках може становити до 70% від суми боргу.
- У вас є всі способи захисту від колекторської діяльності в Україні завдяки закону.
Зазвичай складності виникають тільки з кредитами під заставу майна – боржників дійсно виселяють з квартир, позбавляють автомобілів та інших цінних речей. Ситуація зі звичайними споживчими кредитами і тим більше мікропозиками йде простіше: все, що загрожує боржнику навіть при продажу боргу колекторам – це психологічний пресинг і можливий судовий розгляд.