Чи варто боятися колекторів?

колектори

Слово “колектор” викликає у боржників страх і неприязнь через накручених міфів. Діяльність сучасного колектора регламентована законодавством і внутрішніми інструкціями. Переговори співробітників з боржниками здійснюються за особливим скриптом, написаним з урахуванням психологічних і юридичних нюансів. Давайте ж розберемося як вони працюють і як до них потрапляють наші борги.

Чи варто боятися колекторів?

Це означає, що при дзвінку колектор буде говорити дуже наполегливо, підвищуючи тону і залякуючи судами, вилученням майна тощо. Насправді ж цього не буде. МФО не стане подавати на вас до суду, бо їм це обійдеться дорожче, ніж ви просто повернете кредит.

У вас може бути борг в 5 тисяч, а відсотків набігти в 15 – і ви можете самі звернутися до суду, надати документи про свою роботу та заробітну плату і зажадати урізати навіть 50% від суми, що набігла.

На питання – чи потрібно боятися колекторів? Відповідаємо: ні. Вони не мають ні найменшого права стягнути майно, вистежувати вас і вже тим більше застосовувати фізичну силу. А їхні листи на пошту про повістку в суд є ПРИКЛАДОМ порядку, яка може прийти, але насправді так і не приходить.

Як мій борг потрапляє до колекторів? 

Якщо ви не платите позику, ховаєтесь, не берете трубки від кредитора – тоді він продає борг колекторської компанії. Та, в свою чергу, починає на вас тиснути: дзвінки, листи, дзвінки родичам. Як тільки вам це набридає і ви закриваєте кредит – частина відсотків йде колекторської компанії за “хорошу роботу”. Але діяльність сучасного колектора регламентована законодавством і внутрішніми інструкціями.

Закон о колекторах 

Верховна Рада на засіданні 19 березня 2021 року схвалила закон, який захищає боржників від колекторів. Він встановлює вимоги до фінансових установ, які повинні зробити спілкування колекторів з боржниками безпечним, а саме:

 • дотримуватися вимог до етичної поведінки та правила взаємодії з боржником;
 • інформувати боржника про притягнення колекторської компанії до врегулювання простроченої заборгованості та / або відступлення права вимоги новому кредитору;
 • укладати договори тільки з юридичними особами, включеними до Реєстру колекторських компаній;
 • повідомити Національному банку України про укладення з колекторською компанією договору;
 • контролювати дії залучених колекторських компаній і давати рекомендації щодо усунення порушень;
 • обов’язок розірвати договір з колекторською компанією в односторонньому порядку в разі її виключення з Реєстру колекторських компаній або в разі порушення нею вимог до етичної поведінки (2 рази на рік або більше).

Крім того, під час першого взаємодії з боржником колекторська компанія повинна повідомити своє найменування, ПІБ або індекс представника, правова підстава взаємодії і розмір простроченої заборгованості. А на вимогу боржника – надати підтверджуючі документи протягом 7 робочих днів.

Як відрізнити колектора від бандита

Головне правило законного колектора: він буде допомагати вам закрити борг, шукати разом шляхи зменшення відсотка, не буде телефонувати вашим близьким і вже тим більше чинити психологічний тиск. Давайте розглянемо в прикладі як відрізнити колектора від бандита:

Колектор:

 1. Допомагає знайти способи виплатити борг
 2. Не чіпає ваші гроші
 3. Діє за законом
 4. Чемно спілкується
 5. Не телефонує вашим рідним і друзям

Бандит:

 1. Забирає майно без актів і свідків
 2. забирає накопичення
 3. Діє поза законом
 4. психологічно тисне
 5. Загрожує
 6. Вимагає підписати документи

В останньому випадку вам потрібно звернутися в поліцію. Така діяльність в Україні заборонена законом і карається від штрафу до кримінального кодексу.

Які є права у колектора?

Як ми говорили вище, колектор повинен працювати виключно на законних підставах. Що має право робити колектор:

Дзвонити вам:

з 8:00 до 22:00 в робочі дні та з 9:00 до 20:00 у вихідні та свята;

не частіше одного разу на добу, два рази на тиждень і вісім разів на місяць

Колектор обов’язково повинен назвати своє ім’я і найменування кредитора, якого він представляє.

Відправляти вам телеграфні, текстові і голосові повідомлення:

з 8:00 до 22:00 в робочі дні та з 9:00 до 20:00 у вихідні та свята;

не частіше двох разів на добу, чотири рази на тиждень і 16 раз в місяць

Повідомлення повинні містити найменування кредитора і ім’я колектора, номер контактного телефону та нагадування про прострочену заборгованість – без вказівки її розміру і структури.

Бачитися з вами:

не більше одного разу на тиждень

Спілкуватися з вашими родичами або третіми особами:

якщо ви давали на це свою письмову згоду (ви могли підписати її, коли брали кредит або позику), а близькі не висловили незгоду

Ваші рідні і друзі в будь-який момент можуть відмовитися від подальшого спілкування з колектором – навіть усно, під час телефонної розмови з ним. Якщо ж ви хочете відкликати свою згоду на взаємодію з третіми особами, потрібно направити кредитору або колектору заяву: через нотаріуса, поштою рекомендованим листом з повідомленням або особисто під розписку.

У вашому договорі з кредитором могли бути прописані і інші способи або частота взаємозв’язку з колектором, але ви завжди маєте право від них відмовитися.

Яких прав у колектора нема:

Якщо колектор порушив ці правила і своїми діями заподіяв вам або вашим близьким збитки, або просто моральну шкоду, колекторської організації загрожує штраф до 700 000 грн.

 • Приховувати свій номер телефону та адресу електронної пошти
 • Чинити психологічний тиск і тим більше принижувати
 • Давати невірну інформацію: з приводу суми боргу і термінів погашення; звернення до суду та кримінального переслідування

Навіть якщо колектор перекуповує борг, умови по кредиту або позики – сума боргу, відсотки, пені та штрафи – залишаються колишніми. Але ви можете знизити їх, уклавши новий договір вже з колектором.

 • Обманювати щодо свого статусу: заявляти про свою приналежність до держорганів
 • Розкривати відомості про вас і ваш борг третім особам, в тому числі в інтернеті або іншими публічними способами
 • Застосовувати фізичну силу або небезпечні для вашого життя і здоров’я методи або загрожувати цим
 • Знищувати або пошкоджувати ваше майно або загрожувати цим

5 причин не боятися колекторів

Ми сподіваємося, що після прочитання цієї статті у вас спаде страх. І якщо ви зіткнулися з “бандитами”, то негайно телефонуйте в поліцію. Їх повинні покарати і відшкодувати вам моральний збиток. І так, підсумувавши, розповімо про 5 причин, через які ви можете не боятися колекторів:

 1. Колектори МФО діють в повній відповідності з законом.
 2. Співробітники служби безпеки МФО лояльніше представників колекторських агентств. Тому радимо вам не ховатися від них та йти на контакт безпосередньо, разом вирішивши проблему вашого боргу.
 3. Колекторів можна притягнути до відповідальності. Якщо ви зіткнулися з бандитом, запишіть розмову, зробіть скріншоти його повідомлень, підготуйте копію договору, укладену з МФО і сміливо йдіть в поліцію.
 4. Ви можете домовитися з колекторами на будь-якому етапі. Навіть якщо ваш борг був проданий колекторам, можливість домогтися кращих умов виплати зберігається завжди. По-перше, ви можете піти на контакт з представниками організації і запропонувати комфортний для вас графік погашення заборгованості. Ви будете здивовані, але колектори досить часто йдуть назустріч боржникам і надають відстрочку виплати. По-друге, ви можете спробувати скористатися послугами компанії, які готові викупити вашу заборгованість у МФО зі значною знижкою і продати її вам. Економія в таких випадках може становити до 70% від суми боргу.
 5. У вас є всі способи захисту від колекторської діяльності в Україні завдяки закону.

Зазвичай складності виникають тільки з кредитами під заставу майна – боржників дійсно виселяють з квартир, позбавляють автомобілів та інших цінних речей. Ситуація зі звичайними споживчими кредитами і тим більше мікропозиками йде простіше: все, що загрожує боржнику навіть при продажу боргу колекторам – це психологічний пресинг і можливий судовий розгляд.

Написати коментар