Чи передається кредит у спадок?
Які борги передаються у спадок?
Перш ніж почати статтю, поспішаємо вас заспокоїти: у спадок передаються не всі борги, наприклад, аліменти або різні штрафи платити не потрібно. Але за всіма іншими заборгованостями доведеться розраховуватися, якщо приймете спадщину. Що потрібно виплачувати:
- банківський кредит;
- борги за комунальні послуги;
- борги по податках;
- боргові розписки;
- позики МФО.
Також необхідно повернути не тільки основний борг, а й відсотки, штрафи і пені, які накопичилися за весь цей час.
Кредитор не може відсудити майно, яке знаходиться в заставі, поки спадкоємці не отримали свідоцтво про право власності на нього.
Хто гасить кредит якщо власник картки помер?
На питання, хто виплачує борг по кредиту померлого, закон відповідає однозначно: спадкоємці першої черги. До цього списку входять чоловік, який пережив спадкодавця, його батьки і діти. Також заборгованість може перейти на тих осіб, які були вказані в заповіті. При спадкуванні кредиту є кілька нюансів, які слід знати.
- Якщо на момент смерті боржник був одружений, позику виплачує його вдова/вдівець. Це положення залишається дійсним, навіть якщо подружжя роками не живуть разом і знаходяться у фактичному розлученні, який не оформлений офіційно.
- Ситуація, коли розлучення юридично не підтверджено, досить складна. Згідно із законом боргові зобов’язання переходять на другого чоловіка, проте свої права можна оскаржити в судовому порядку, довівши, що вже тривалий час подружжя не проживали разом.
- Якщо розлучення оформлено офіційно, боргові зобов’язання на другого чоловіка не переходять.
- При відсутності чоловіка і дітей заборгованість повертають батьки померлого. В даному випадку можливе списання кредиту: таке можливо, якщо позика застрахована. У деяких ситуаціях страхова сума може виявитися більше, ніж розмір боргу. Це залежить від умов, прописаних у договорі.
Як не виплачувати кредит померлого родича
З появою права на спадкування у потенційних спадкоємців виникає питання: прийняти спадщину і стати законними правонаступниками прав і обов’язків спадкодавця або взагалі відмовитися від його прийняття. А іноді, приймаючи ті чи інші права, спадкоємці не замислюються про те, що їм дістануться і зобов’язання, включаючи борги.
Найчастіше вирішальним моментом у прийнятті позитивного рішення з цього питання служить обсяг спадкової маси, яка існує на момент відкриття спадщини, в якому права спадкодавця значно перевищують його обов’язки, – спадкоємець, прийнявши спадщину, несе відповідальність за боргами спадкодавця лише в межах успадкованого майна (частина 1 статті тисяча двісті вісімдесят два Цивільного кодексу (ЦК) України).
Дізнавшись про наявність кредитного договору з банком або іншою фінансовою установою, за яким у спадкодавця залишилося непогашене тіло кредиту з нарахованими відсотками, до прийняття спадщини слід проаналізувати ситуацію, щоб визначити, чи немає причин відмовитися від нього взагалі. Адже за весь термін, встановлений для прийняття спадщини, сума нарахованих відсотків з нарахованими штрафними санкціями може виявитися набагато більше тієї, яка приймалася до уваги при прийнятті рішення про спадкування. Виходячи з цього, нерідкі випадки відмови від такої спадщини.
З метою зменшення таких випадків відмови законодавець передбачив шестимісячний термін для пред’явлення вимог кредиторів до спадкоємців з дня, коли вони дізналися або могли дізнатися про відкриття спадщини, незалежно від настання строку вимоги за основним зобов’язанням (частина 2 статті 1281 ЦК України). Ця норма є імперативною і досить часто застосовується суддями з метою гарантування захисту прав спадкоємців щоб уникнути випадків звернення стягнення на майно, яке не входить до складу спадщини.
Кредити та іпотека
Іпотечний кредит успадковується разом з предметом застави, таким чином у спадкоємця, який набрав право власності, є можливість реалізувати заставне майно для погашення фінансового зобов’язання перед фінансовою установою.
Важлива інформація: при видачі іпотеки банки вимагають страхувати життя позичальника. І в разі смерті позичальника, страхова компанія повинна виплатити всі борги по кредиту. Це єдиний спосіб отримати нерухомість для спадкоємця без обтяжень. Але випадок смерті може бути визнаний не страховий. Страхова компанія не буде виплачувати борг, якщо:
- клієнт приховав, що він був серйозно хворий;
- якщо клієнт помер через алкоголізм, наркотиків, СНІДу;
- наклав на себе руки;
- позичальник став жертвою навмисного вбивства, і це доведено слідчими органами.
Якщо спадкоємець отримує нерухомість з обтяженням, то він може погодити схему погашення з банком і виплатити борг, продати нерухомість, а гроші поділити з банком, погасивши борг. Банки часто йдуть на поступки і пропонують різні умови для спадкоємців, але перш, ніж прийняти умови, краще порадитися з професіоналами.
Борги за комунальні послуги
Якщо спадкоємцю дісталася нерухомість з боргами за комунальні послуги, то він зобов’язаний їх оплатити перед комунальними службами. Якщо ж спадкоємців кілька, то сума ділитися різними частинами, перейшла у власність кожного з них.
Боргові розписки
Після смерті особи, яка написала розписку, спадкоємцям можуть пред’явити документ з метою стягнення грошей. Спадкоємець повинен погасити борг, якщо документ складено правильно і якщо є рішення суду про необхідність сплати. Що стосується терміну позовної давності, він становить три роки і відраховується від дати зобов’язання, зазначеної в розписці.
Перед вступом у спадок з боргами, адвокати радять перевірити основні моменти:
- перевірити кредитну історію спадкодавця;
- зробити запит в реєстрі обтяжень;
- зробити запит по комунальним платежам;
- порівняти вартість одержуваного спадщини і розмір всіх боргів.
Не варто відмовлятися від спадщини, якщо вартість успадкованого майна перевищує суму всіх боргів померлого громадянина, адже його можна продати, погасити борг. Важливо знати, що якщо сума боргів значно перевищує вартість успадкованого майна, то спадкоємець не відповідає за даними боргами своїм майном.
Щоб захистити спадкоємців від матеріальної відповідальності, фахівці радять, передавати право власності на нерухомість ще за життя, при оформленні іпотечного договору або великих позик укладати договір страхування.
Спадщина може бути проблемним, але можна здійснити ряд кроків, щоб не стати його заручником. Перед його прийняттям варто проконсультуватися у адвоката і перевірити рахунки померлого родича.
Брала кредити в МФО. Майже розрахувалась. Але потім не було грошей .Знову великі борги перед МФО. Якщо я помру чи буде моя донька виплачувати кредити.якщо в мене немає ніякого майна. І що мені буде якщо я не буду платити кредит
Добрий день. За законом, якщо у вас немає майна і ви нічого не заповідаєте – ваші діти не платять за вас кредит. Вони платять лише у випадку, якщо погодилися прийняти те, що ви заповідали. Яке у вас тіло кредиту та у яких МФО ви брали позики?
Якщо померла жінка мала кредит,і в неї залишилася не повнолітня дитина,чи затягнуть з дитини борг матері.Батько в дитини є,але в шлюбі вони з покійною не перебували.
Доброго дня. Якщо жінка мала кредит, а залишилася не повнолітня дитина, то згідно зі статтею 1282 (частина 1) Цивільного кодексу України, діти несуть спільну спадкову відповідальність за борги померлого батька або матері, але лише в межах спадкової частки, яку вони отримали. Якщо дитина не є спадкоємцем, вона не несе відповідальності за борг матері.
Проте, якщо дитина є спадкоємцем і успадкувала частку від матері, то борг матері може бути відшкодований з цієї частки спадщини. Якщо дитина не має достатньої кількості грошей для сплати боргу, то борг буде взятий з активів, які були успадковані від матері, якщо такі активи є.
Наявність батька в житті дитини не впливає на відповідальність дитини за борг матері, якщо батько не є спадкоємцем матері. Проте, якщо батько є спадкоємцем, то він так само, як і дитина, несе відповідальність за борг матері в межах спадкової частки.
Доброго дня, у нас із сестрою помер батько, пройшло майже пів року, і ми дізнались, що у нього був кредит, сума приблизно на 9.000 тис.гривень,на даний момент кредит заморожений, а от коли пройде пів року, то ми так як спадкоємці будемо вимушені його погасити, чи може він бути списаних? Також ми не знаємо чи було страхування на кредит.Підскажіть будь ласка?!
Доброго дня! Якщо ви приняли спадок, то повинні заплатити кредит. Якщо спадок не приймати – то платити кредит не потрібно.