Бюджет України на 2022 рік затверджено: на що чекати?

2 листопада 2021 року Верховна Рада України все ж таки затвердила проект державного бюджету на наступний 2022 рік. Плюс в тому, що проект пройшов перше читання за підтримки одразу 273 депутатів ВР. Звичайно, перше читання – це лише підготовча стадія до підсумку, але вже є, що аналізувати та над чим працювати далі.
Так після першого читання проект державного бюджету на 2022 рік повинен бути допрацьовано державним комітетом з планування бюджету України. Але вже наразі можна скористатися можливість та проаналізувати загальну картину фінансування.
Звичайно, бюджет буде дефіцитний. Україна вже давно не працює над профіцитними бюджетами. Це значить, що загальний обсяг всіх витрат держави буде перевищувати існуючий рівень доходів. Так доходи за планом складають 1,0267 трлн. грн., коли видатки зазначаються на рівні 1,442 трлн. грн. Незважаючи на це, заплановане хоча невелике, але зростання економіки.
Загальний рівень ВВП підвищиться на 3,8%. Гарно це чи погано, звичайно, сказати важко. Оскільки нагадуємо, що ВВП – це все-таки грошовий показник, а тому рахують його відповідно до рівня цін та інфляції. Зважаючи на те, що тільки за два перші місяці осені ціни зросли на 10-15%, то і збільшення ВВП більше свідчить про те, що зросте грошовий показник, коли фактично сам ВВП (реальний) залишиться на тому ж рівні.
Щодо інших показників розвитку економіки. Планується підвищити офіційний курс долару, тобто в бюджет вже закладено знецінення національної валюти. Зокрема, в проект включили показник на рівні 28,6 грн. за 1 долар. Дуже здивував рівень інфляції – на рівні 6,2%. Це значно нижче, чим реальне підвищення цін в цьому році. Чи зможе влада реалізувати поставлені задачі та які заходи вона буде впроваджувати щодо досягнення такого результату, не зрозуміло. Але навряд чи план буде дорівнювати факту.
Які видатки збільшать
В бюджет держави закладені кошти на зростання заробітної плати викладачів та стипендії студентам. Але мінус в тому, що загальний розмір фінансування сфери освіти значно не зростає. Заклади освіти постануть перед питанням, на чому економити, щоб вкластися в надані кошти. Ситуація буде така, як і в цьому році, коли опалювальний сезон в школах та університетах не розпочинався із-за відсутності реальної змоги оплатити його (з цього року установи подібного роду сплачують за опалення за комерційною ціною без дотацій).
Передбачено зростання мінімальної заробітної плати. Так с 1 січня 2021 року вона складатиме 6500 грн., а вже з 1 жовтня підвищиться до 6700. Тобто бізнес, який обмежений в пандемію, повинен буди також підвищити свої видатки. Як результат – підвищать ціни на кінцевий продукт, що пропонується споживачеві. Також підвищено розмір прожиткового мінімуму та пенсії. Але це зростання не принципово. Рівень фінансування сфери охорони здоров’я також значно не зросте.
Таким чином, бюджет на 2022 рік не буде кардинально відрізнятися від 2021 року. Залишається питання, яким чином влада буде покривати існуючий дефіцит. Чи знову вона змушена буде звертатися за допомогою в МВФ чи будуть використовувати інший метод – фактичне скорочення видатків. Питання відкрите.