«Чекаємо два роки і покращення будуть» – пропозиція НБУ

Напевне немає жодної людини, яка би не помітила стрімкого зростання цін на всі продовольчі товари та послуги. Як показує статистика, то вересень-жовтень стали переломними в цьому моменті і рівень інфляціє досяг критичних 10-12%. Але це лише офіційні дані і вони мають узагальнений характер. На деякі категорії товарів ціна піднялася набагато більше. В той же час рівень доходу населення залишився на тому ж рівні, тобто реальна заробітна плата середньостатистичного українця зменшилася за два місяця майже на 20%. Пропозиція НБУ – просто почекати, напевне декілька років, за цей час інфляція сповільниться.
Згідно офіційного звіту НБУ за жовтень місяць наразі ВВП України за підсумками року збільшився на 3,1%. За прогнозами експертів далі рівень ВВП також буде зростати і становитиме +4% за рік. На перший погляд це гарна тенденція, але не слід забувати, що ВВП – це показник грошовий, тобто він вимірюється в національній валюті і фактично показує весь обсяг виготовлених товарів та послуг в гривневому еквіваленті. І зростання в даному випадку викликане не фактичним збільшенням виробництва та розвитком економіки України, а лише одночасним зростанням цін на більшість категорій товарів та послуг.
Щодо прогнозу, то НБУ не змінив прогнози щодо рівня інфляції на наступний 2022 рік. І це дуже дивно, оскільки наразі цей показник характеризується великим зростанням і не відповідністю щодо тих планів та прогнозів, які НБУ надав раніше. Правда НБУ надає такі цифри з деякою поправкою. Досягти невеликого зростання цін в 2022 році можливо лише при впровадженні в дію більш жорстких заходів щодо контролю над цінами. Поки, як ми бачимо, ця система не працює. Тоді риторичне питання, що заважає такі заходи контролю реалізувати наразі.
Позитивними факторами, які можуть вплинути на стабілізацію цін та уповільнення темпів інфляції, експерти називають стабільний курс гривні, її укріплення щодо долару та євро, а також гарний урожай овочів та фруктів. Серед головних чинників також виділяють скорочення обсягів державної підтримки окремих сфер економіки та зменшення антикризових заходів. В загальному ж обсязі Україна на початку 2022 року повинна вийти на інфляцію в 9-10%, не перевищуючи зазначене значення в перші місяці. Наприкінці наступного року прогнозують інфляцію на рівні 5%, що вважається дуже позитивним прогнозом у рамках певної невизначеності для самого бізнесу.
Всі ці фактори, по словам представників НБУ, наддадуть змогу вже в 1 півріччі 2022 значно зменшити облікову ставку. Це в свою чергу вплине на доступність кредитів для бізнесу, які вони зможуть взяти по привабливим умовам. Звичайно, питання привабливості умов кредитування в України під великим питанням. Колі в іноземних державах пропонують 5-6%, у нас ефективна ставка досягає 40%.
Основна ланка всього макроекономічного прогнозу опублікованого звіту – це активна співпраця з МВФ. Тобто відчути покращення та стабілізувати економіку без підтримки МФО ми не зможемо і надалі. Тоді риторичне питання щодо того, яке ж це покращення, якщо вся «стабільність» витримується лише за рахунок запозичених коштів.