Чи можуть волонтери збирати кошти на власні банківські картки?
За останні місяці багато людей за власним бажанням стали волонтерами. Мета – допомогти військовим, громадянам, суспільству. І багато таких помічників збирали кошти на власні розрахункові рахунки, наприклад, картки ПриватБанку, Монобанку тощо. Але проблема в тому, що навіть при наявності звіту та цільовому збиранні коштів, у таких людей можуть виникнути податкові проблеми. І експерти розповіли, як зробити все так, щоб податкова інспекція не ставила додаткових питань чи не нараховувала додаткових зобов’язань.
Теоретично, всі гроші, які волонтер отримує на свою банківську картку, вважаються його доходом. Такі норми податкового законодавства. Відповідно до нього, якщо в цьому році людина отримала такі надходження, відповідно наступного року вона самостійно повинна задекларувати такий дохід та заплатити податок з доходів фізичних осіб за ставкою 18%.
Але всі прекрасно розуміють, що в такій ситуації це є безглуздям. Навіщо волонтеру сплачувати податки з доходів, які фактично він не отримує. І для цього держава розробила певні законодавчі норми. Щоб у волонтера не було додаткових проблем треба просто його власний розрахунковий рахунок внести до Реєстру волонтерів. І тоді ніяких проблем виникнути не повинно.
Не всі мають доступ до цього реєстру, як і не вся інформація з даної інформаційної бази може бути доступною для населення. Основна причина – щоб окупанти не могли перевірити інформацію про українських волонтерів та потім спричинити їм додаткові проблеми.
Стати на облік в такий реєстр людина може лише через податкову інспекцію. Пройти реєстрацію можливо в будь-якому регіоні, місце проживання не важливо. Процедура проходить дуже швидко і впродовж одного робочого дня відомості вносяться в реєстр.
Згідно з законодавством волонтери мають змогу не платити як податок з доходів фізичних осіб, так і військовий збір. Але тут є певна особливість: кошти потрібно витратити на підтримку військових або на гуманітарну допомогу населенню при наявності відповідних документів, які підтверджують ці витрати. Експерти при цьому рекомендують: всі надходження варто супроводжувати відповідними відмітками «благодійність».
І ще цікавий момент, про який також знають не всі волонтери: чинне законодавство дозволяє таким особам не платити податки з надходжень як за рік, в якому людина зареєструвалася у спеціальному реєстрі, так і у попередньому році. Наприклад, якщо волонтер зареєстрував свій рахунок у 2022 році, то він може не сплачувати податок з 2022, а також за 2021 роки.