«Чистка» колекторських компаній в Україні

чистка колекторів в Україні

Ще два-три роки тому колекторські компанії працювали так, як вони бажали. На рівні держави ніяких вимог щодо їх функціонування та регламенту роботи встановлено не було. А тому і використовували вони по відношенню до позичальників не зовсім законні методи повернення коштів.

Все повинно змінитися саме в 2021 році. Відтепер функціональні обов’язки щодо контролю діяльності колекторських організацій надано саме Національному банку України. Він повинен вести спеціальний реєстр таких фірм, а також вирішувати,  по відношенню до кого будуть прийняті штрафні санкції та анулювання ліцензії.

Головна перевага прийнятих нововведень в тому, що доступ до такого реєстру буде відкритий. І будь-який позичальник буде мати змогу 24 години на добу перевірити, чи входить компанія до цього реєстру чи ні. Нагадуємо, що представник колекторської фірми в будь-якому випадку повинен представитися, назвати свої ім’я, місце роботи. В інакшому випадку всі його вимоги можна на законодавчих основах ігнорувати.

НБУ будуть надані широкі повноваження щодо перевірок таких організацій. Окрім того, за кожне порушення Національний банк України має змогу застосувати штрафні санкції та дисциплінарне стягнення. І якщо впродовж одного року компанія отримує два таких стягнення, то її просто з активного реєстру виключать. І працювати законно та відкрито вона не зможе. Наприклад, одними з найрозповсюджених порушень цього року  з боку колекторів стали: неетична поведінка та перевищення своїх повноважень, недопущення контролюючих органів на об’єкт для проведення перевірки.

Окремої уваги заслуговує норма законодавства про те, що керівниками та власниками колекторських організацій наразі можуть стати лише люди з ідеальною діловою репутацією. Ця інформація обов’язково буде надана НБУ під час реєстрації бізнесу. Наприклад, власником фірми не може стати директор збанкрутілого банку або не зовсім чесно працюючої макрофінансової установи.

Прийняті і зміни щодо інформування позичальника про можливість залучення до стягнення кредиту колекторів. Про це він інформується вже під час підписання кредитного договору. І йому надається інформаціє не лише про саму можливість залучення колекторів, а повні відомості щодо його роботи (назва, офіційний сайт тощо). Така інформація відтепер повинна міститися і на офіційному сайті самого банку. І продати борг колекторам можуть лише за письмової згоди самого позичальника. Інакше не може бути. І саме ця норма вже захищає фізичних та юридичних осіб України.

Додатково в законі затверджено і кодекс етичної поведінки колекторів. Встановлені рамки, в яких можливо працювати з боржником. Регламентований час дзвінків, відвідувань, можливість спілкування з родичами тощо.

Таким чином, населення країни відтепер має хоча б якийсь захист щодо несанкціонованого залучення до кредитних відносин колекторів. Якщо раніше вони потрапляли в ці тенета без відома, то тепер, будемо сподіватися, що ситуація зміниться.

Написати коментар