Інфляція в Україні лише за травень перевищить 17%

Інфляція в Україні лише за травень перевищить 17%

За офіційною заявою Національного банку України інфляція в державі вже в травні буде становити 17%. І це мінімальне значення за попередніми розрахунками. Який насправді рівень споживчих цін за окремими містами ніхто точно сказати не може. Оскільки в різних областях держави з урахуванням воєнного стану та воєнних дій рівень цін значно відрізняється.

За останні два місяці в країні спостерігається значне подорожчання цін, особливо це стосується харчових продуктів. Населення сподівалося, що воно зможе з настанням теплої погоди та початком першого урожаю купувати овочі та фрукти дешевше. Але фактично така змога у них відсутня.

Головна проблема – це факт того, що значна територія південних територій окупована. Відповідно виникає певна обмеженість у постачанні ранніх овочів та фруктів. Наразі молода картопля на ринку стартує від 55 грн за 1 кг, полуниця вартує від 80 до 170 грн за 1 кг. І це з урахуванням того, що минулого року на зазначені категорії товарів ціна була вдвічі менша. Фермери з окупованих територій не мають змоги реалізувати товар та вимушено продають його на тих територіях за копійки.

Голова Національного Банку України відмітив, що за прогнозами рівень цін за весь поточний рік не підвищиться більше, ніж на 20%. Але вже зараз виникає сумнів у такому твердженні, оскільки в квітні інфляція складала 16%, а в травні вже 17%. І ще не пройшло перше півріччя. 

Кирило Шевченко запропонував уряду розглянути  можливість підвищення відсоткової ставки за облігаціями, зокрема йдеться про ОВДП. Так зараз прибутковість за воєнними облігаціями складає 9,5%, але серед фізичних та юридичних осіб такі цінні папери не мають попиту. Саме тому необхідно підвищити рівень прибутковості мінімум до 11,5%. В такому випадку цей відсоток хоча б якимось чином міг би вплинути й на рентабельність депозитів, від яких населення майже взагалі відмовилося.

Звичайно, однією з головних складових підвищення цін став курс гривні та вартість пального. Наразі офіційний курс гривні хоча й не доходить до відмітки в 30 грн, але фактично національна валюта на комерційному ринку знецінилася до 40 грн. Також і пальне. Є не тільки проблема з формуванням вартості, яку уряд обіцяв втримати на позначці 45-50 грн за 1 літр. Наразі є дефіцит зазначеного горючого. 

Написати коментар