Коли банки мають змогу перевірити банківську картку громадянина України

Коли банки мають змогу перевірити банківську картку громадянина України

У 2021 році влада через Національний банк України запровадила активний фінансовий моніторинг як юридичних, так і фізичних осіб. В поточному році такий метод контролю серед громадян України буде посилено. Особливо це стосується громадян, за банківськими рахунками яких проводяться сумнівні операції. Так ось Національний банк України та підпорядковані йому фінансові установи (банки) мають змогу не лише проводити додаткову перевірку, але й додатково заблокувати карткові рахунки, які належать одержувачу грошових коштів.

Згідно з чинним законодавством України, зокрема Закону України «Про фінансовий моніторинг» кожна платіжна операція понад 5000 грн повинна бути додатково перевірена. Саме такі суми зобов’язують банки проводити додаткову ідентифікацію операції. Менші суми такої змоги не надають. Наприклад, якщо одержувач впродовж одного дня отримує тричі по 2000 грн, то банк не повинен заблокувати рахунок. Якщо це буде одна сума в 5000 грн, то тоді фінансова установа повинна це зробити.

Але знову кожен випадок необхідно розглядати окремо. Не всі операції понад 5000 грн надають право заблокувати рахунок фізичної особи. Наприклад, сплата кредитного платежу, штрафу, комунальних послуг та інших зобов’язань перед державою, третіми особами надає право проводити за один раз операцію й понад 5000 грн без додаткових перевірок. Таке ж право є у громадянина України, який знімає власні готівкові кошти в банкоматі. Операції понад 5000 грн такого типу не можуть бути заблоковані банком за власною ініціативою. Такі випадки є порушеннями.

Грошові перекази між картками фізичних осіб чи фізичною та юридичною особою можуть бути проведені без додаткових перевірок в розмірі 5000 грн та менше. Суми понад зазначеної суми підлягають обов’язковій перевірці.

Крім зазначеного закону, в Україні додатково діє ще й закон, який націлений на протидію незаконному відмиванню коштів. Так ось згідно з чинним нормативним документом банк має право заблокувати будь-яку операцію, яка не відповідає реальним доходам клієнта. Наприклад, громадянин України не працює та отримує лише допомогу по безробіттю, але при цьому оплачує в онлайн режимі придбання дорогого обладнання за 150 000 грн.

Таким чином, банки та Національний банк України наразі наділені великими повноваженнями щодо додаткової перевірки фізичних осіб та їх рахунків. Звичайно, банки не будуть масово блокувати рахунки та додатково перевіряти непотрібну їм інформацію, оскільки так вони можуть втратити багато клієнтів. Але є інша проблема – можливість застосування адміністративної відповідальності до самого банку зі сторони Національного банку України.

Написати коментар