Конфлікт між Укрексімбанком та закордонним інвестором: хто винен у проблемі?

Конфлікт між Укрексімбанком та закордонним інвестором: хто винен у проблемі?

Конфлікт між державним банком «Укрексімбанк» та закордонною компанією «Палп Мілл Принт» вже триває понад три роки. Судові розгляди не дають жодного результату, що підриває інвестиційний імідж України, оскільки інвестор в особі «Палп Мілл Принт» не може отримати законні права власності на придбані активи.

Конфліктна ситуація склалася ще у 2019 році, коли за рішенням суду компанія «Бліц-Інформ» була визнана банкрутом. Відповідно все її майно за встановленим регламентом було реалізовано через аукціон, перемогу в якому й отримала фірма «Палп Мілл Принт» (австрійсько-німецьке походження). За офіційними даними обсяг угоди складає 50 млн грн. Після сплати зазначеної суми та виконання процесуальних норм саме «Палп Мілл Принт» отримала у власність всі активи фірми-банкрута.

За заявами інвестора додатково вони вклали в розвиток цього проєкту значну суму коштів. Лише обсяг податкових надходжень до бюджету у вигляді податків та обов’язкових платежів перевищує 150 млн грн. Крім того, іноземна компанія змогла створити понад 400 додаткових робочих місць та забезпечити гарний соціальний пакет для своїх співробітників. Все йшло добре до тих пір, поки у ситуацію не втрутився Укрексімбанк.

За рішенням того ж суду на все майно «Бліц-Інформ» накладено арешт. Причина – майно знаходиться під заставою в Укрексімбанку. І з того часу розпочалася низька судових розглядів, кожне рішення яких по суті було протилежне іншому. Наприклад, в жовтні минулого року Верховний суд України все ж таки скасував рішення останнього суду, де угода щодо придбання компанії-банкрута була визнана як законна. За рішенням ВСУ справа стосовно законності проведення самого аукціону відправлена на доопрацювання й повторний розгляд у суд першої інстанції. Додаткової інформації щодо цієї справи наразі немає, її не коментує жодна зі сторін.

Але ключова проблема не лише в тому, як проходить процес розгляду справи. В процесі вивчення матеріалів журналістами була виявлена низка сумнівних фактів щодо діяльності Укрексімбанку. Йдеться про сумнівне підписання договору з юридичною та адвокатською конторою, яка й захищала права банку. Виявилося, що сума контракту  на поточний рік між Укрексімбанком та компанією «А.Д.ХОК» складає 20 млн грн, коли сам адвокат, що працює по цій справі, на момент направлення запитів до різних інстанцій навіть не був зареєстрований в Єдиному реєстрі адвокатів. Все це підриває не лише довіру до банку, але й самої держави.

Написати коментар