Ліра у Туреччині знову побила всі рекорди з девальвації: чого чекати далі?

Ліра у Туреччині знову побила всі рекорди з девальвації: чого чекати далі?

Ситуація у Туреччині в економічному аспекті продовжує бути напруженою, оскільки курс національної валюти протягом лише останнього місяця побив усі рекорди. А взагалі, весь 2021 рік характеризувався для турецької ліри як складний і нестабільний рік. За підсумками реформ та через інші фактори ліра знецінилася мінімум на 50-60%. Якщо на початку року офіційний курс грошової одиниці Туреччини був 7,5 ліри за 1 долар, то зараз усі позначки переступили свій психологічний максимум. Курс прагне вже до 14 доларів. 

Отже, 3 грудня 2021 року зафіксовано історичний мінімум – 13,89 ліри. І цей день увійде в історію як день, коли немає зворотного відліку. Ліру визнано на міжнародному валютному ринку най нестабільнішою валютою світу. Жодні економічні впливи не допомагають стабілізувати таку ситуацію. Це антирекорд серед усіх країн станом на грудень 2021 року. І, звичайно, ситуація була не такою катастрофічною, якби така девальвація не призвела до економічних наслідків. 

Перший, хто відчув негативний вплив падіння національної валюти, – звичайні люди. Рівень інфляції в країні також б’є всі рекорди, зараз офіційний рівень зафіксований на позначці 21,3% за листопад, а також 19,9% за жовтень. Все дорожчає – від продуктів харчування до енергоносіїв. Фактично, виробники змушено підвищують ціни, оскільки саме для них енергоресурси подорожчали більш ніж наполовину. Купівельна спроможність громадян падає з кожним днем дедалі більше. Люди влаштовують мітинги, акції протесту. Але поки що жодних кардинальних змін немає.

Експерти у цій ситуації рекомендують підвищити ставки, у тому числі і на кредити. Це дозволить зменшити обсяги готівки в обігу. Але влада на чолі з Ердоганом йде протилежним шляхом. У країні навпаки знижують ставки, намагаючись у такий спосіб підтримати бізнес. На їхню думку, дешеві кредити дозволяють бізнесу нарощувати виробничі потужності та експортувати з країни більшу кількість товарів. Але за фактом, дешеві кредити лише збільшують попит на валюту, отже, зростає її курс, впливаючи на знецінення турецької ліри. Наприклад, у вересні ставка за офіційними даними Центробанку Туреччини становила 18%, а листопаді її вже знизили до 15%. 

Таку політику критикують всі міжнародні та вітчизняні експерти. Опозиція закликає Президента змінити вектор економічного впливу на ринок, підвищити ставку та обмежити доступність бізнес-кредитів. Деякі аналітики говорять про те, що така політика не така погана, вона має бути. Але вона дасть успіхів тільки в тому випадку, якщо вдасться стримати інфляцію. А поки що це зробити не виходить.

Написати коментар