НБУ заявив про стабільність фінансової системи та повну платоспроможність банків

Представники Національного Банку України заявили про те, що їм вдалося стабілізувати фінансову ситуацію на ринку. За офіційною заявою НБУ, наразі всі банки в державі є платоспроможними. На ринку відсутні проблемні банки, оскільки єдина проблемна фінансова установа в особі Мегабанку 2 червня була виведена з фінансового сектора України.
Напередодні НБУ заявив про те, що Мегабанк офіційно визнано неліквідною установою та до нього введено тимчасову адміністрацію. За словами регулятора, ситуація з Мегабанком не є несподіванкою, оскільки вже до війни були великі проблеми з забезпеченням нормативів та ліквідності зазначеної установи.
Ще на початку війни багато людей, наприклад, оплатили у Харкові комунальні платежі саме через рахунки Мегабанка, який є головним банком в місті для обслуговування комунальних платежів від населення. Але жоден платіж до отримувача, тобто комунального підприємства, доставлено не було.
Відтепер вся банківська система України може бути охарактеризована як стабільна, яка не несе ризиків для бізнесу та населення. Саме тому за заявою НБУ клієнти можуть знову поновити свою довіру та перерахувати кошти на збереження до банків.
При цьому нагадаємо, що нещодавно НБУ підвищив облікову ставку до 25%, тобто у 2,5 раза (до цього часу облікова ставка становила 10%). За словами НБУ таке рішення сприятиме пожвавленню банківського сектору та відновленню депозитів. Окрім облікової ставки було підвищено ставку рефінансування. Це відсоток, під який НБУ може надати комерційним банкам ресурси для покриття грошової маси, яка була надана у вигляді кредитів населенню та бізнесу. Ставка рефінансування від 3 червня – 27%.
Відповідно таке значне підвищення двох ключових показників може наразі свідчити лише про одне – дешевої грошової бази у вигляді кредитів, які могли б оформити й компанії, і звичайні люди, в Україні точно не буде. І саме на такий результат і очікував НБУ. Оскільки обмеження грошової бази на ринку може уповільнити інфляцію та стабілізувати рівень цін на споживчому ринку.