Нова співпраця з МФО – а що далі?
За офіційними даними, переговори щодо надання нового кредиту від Міжнародного валютного фонду для України завершилися позитивно. Наразі держава має змогу отримати більш ніж 700 мільйонів доларів на розвиток програми stand-by. Сутність програми полягає в підтримці держави та стимулюванні її розвитку.
«Stand-by» – спеціальний напрямок роботи МФО, який направлений на підтримку держав щодо економічного, фінансового та банківського розвитку. Вперше цю програму затвердили саме для України ще в 2020 році, влітку. Тоді планувалося в рамках фінансування надати загальний кредит в сумі 5 млрд. дол. І держава змогла одразу отримати перший транш у розмірі 2 млрд. дол.
До коли ця програма повинна були працювати не зовсім зрозуміло, але вже в 2021 році влада України звернулася до МФО с проханням подовжити термін її дії до 2022 року. Причина – не стабільність світової та української економіки в рамках пандемії.
Представники МФО відреагували на такий запит та впродовж жовтня місяця з офіційним візитом перебували в Україні. І хоча рішення щодо надання другого траншу кредиту повинна була прийняти Рада МФО, було відзначено, що представникам робочої групи та уряду країни все ж-таки вдалося досягти домовленостей. Але питання щодо того, що ж входить в ці домовленості, поки залишається закритим. Його для загалу не оприлюднювали.
Сама програма «Stand-by» направлена на стабілізацію економіки України та нівелювання тих наслідків, які спричинені в державі пандемією, особливо у сфері охорони здоров’я. Додатково фінансування дає змогу покращити фінансову стабільність в державі та підвищити її макроекономічні показники, зокрема сприяючи поліпшенню інвестиційного клімату в Україні.
В розмові з представником МФО Владкової-Голлар було відзначено, що другий транш кредиту буде направлено на розвиток податкової сфери в державі та захист представників малого бізнесу, окремих домогосподарств, які постраждали від пандемічних обмежень. Також в переліку напрямків, на які Україна може направляти кошти, значиться стабілізація банківського сектору та боротьба з корупцією.