Нова угода про зону вільної торгівлі з Туреччиною

Нещодавно в Україну з офіційним візитом прибув теперішній президент Туреччини – Реджеп Ердоган. Метою візиту було обговорення умов щодо створення нової зони вільної торгівлі. Наприкінці зустрічі двох Президентів, а також прем’єр-міністру України Дениса Шмигаля та міністра торгівлі Туреччини країни дійшли згоди та підписали відповідну Угоду. Відтепер Туреччина та Україна мають змогу проводити вільну торгівлю в рамках відповідно створеної зони. І це надає додаткові поштовхи для економічного зростання обом учасникам процесу.
Головна перевага такої співпраці в тому, що багато категорій експортно-імпортних відносин отримають нульову ставку державного мита при ввезенні товару на територію двох країн. Йдеться про більш ніж 10 000 позицій. Це близько 95% від усього асортименту, який Україна вивозить з держави та експортує до Туреччини. Додатково товари, які не увійшли в затверджений перелік нульового мита, зможуть отримати пільгову ставку та певні квоти. Все це надає можливість вітчизняним виробникам збільшити обсяги виробництва певних товарів та підвищити рівень свого доходу.
Правда, така співпраця, за думкою експертів, може й нанести додатковий негативний вплив вітчизняному ринку. З одного боку, українці отримали можливість експортувати товари за нульовою ставкою, ринки розширились і це добре. Але не треба забувати про те, що аналогічні умови отримали й виробники Туреччини. Змагатися з деякими категоріями виробників нашим учасникам ринку буде складно.
Наприклад, обсяги імпортних овочів та фруктів з Туреччини за останні роки й так б’ють усі рекорди. Якщо для них відкриють нові можливості, то наш виробник взагалі може залишитися без покупця. Як буде насправді, вирішить час. Так за прогнозами Міністерства економічного розвитку України така Угода надає шанс збільшити загальний обсяг ВВП за рік на 2,2-2,5%. А це своєю чергою додатково підвищує рівень доходу громадян України на 2,7%.
Але є й позитивні моменти. Звичайно, Туреччина є країною, яка може надавати сировину для виробництва за доступною ціною. Йдеться, наприклад, про текстильну галузь. Це впливає на собівартість товару, який пропонує виробник. Зменшується собівартість, не зростає ціна, відповідно стримується зростання інфляції.
На найбільш популярні категорії товарів Україна все ж таки залишила право встановлювати не нульову ставку мита. Наприклад, на товари секонд-хенду та вживані автомобілі буде застосовуватися звичайна ставка. Також при імпортуванні транспортних засобів та товарів легкої промисловості Україна встановила перехідний період, коли мито буде зменшуватися поступово. Також на деякі категорії товарів обидві держави залишили за собою право не зменшувати мита, а застосовувати стандартні його ставки.
Слід зазначити, що про створення відповідної зони економічної торгівлі йшлося вже давно. Так лише на початку 2019 року представники влади України та Туреччини вже замислювалися про посилення ефективного співробітництва. Впродовж 2020 та 2021 року обидві держави працювали над нюансами створення та умовами, які б були прийнятні для обох учасників угоди. І лише влітку 2021 року було заявлено про реальний документ, який найближчим часом буде підписано.