Нові вимоги для роботи ломбардів та фінансових компаній

В Україні намітився бум мікрофінансових компаній та ломбардів. Це не є гарною ознакою, оскільки все більше простих людей користуються послугами онлайн кредитування. Отже, і проблем, пов’язаних із цією галуззю, безліч. Від недобросовісної роботи самих фінансових організацій до відсутності чіткої нормативної бази, виходячи з якої їх можна притягти до відповідальності.
І сьогодні було прийнято новий закон, який розширює перелік обов’язкових нормативів та критеріїв для таких компаній. Зроблено це з єдиною метою – привести роботу подібних організацій до єдиного стандарту, захистивши насамперед інтереси громадян. І представники Національного банку України виступили з офіційними поясненнями до ухваленого закону.
Тепер статутний капітал фінансової компанії має бути прямо пропорційним до обсягу послуг, які вона надає. Такий підхід дозволить убезпечити клієнтів, а також дозволить працювати одночасно на ринку і малим, і великим організаціям. Межа капіталу встановлена у розмірі від 1 до 10 мільйонів гривень.
Аналогічно змінено і процедуру контролю над суб’єктами такого ринку. Сукупність заходів впливу та нагляду буде прямо пропорційна як обсягам послуг, що надаються, так і розміру статутного капіталу. Тобто, чим більше операцій та послуг надає організація, тим прискіпливіше до неї буде увага.
Спірні моменти у новому законі
Спрощено вимоги до учасників фінансової компанії. Якщо раніше інвестор, який хоче купити частину фінансової організації, повинен був схвалюватися НБУ, то зараз цього робити не потрібно. Все спрощено. І це суттєвий мінус таких дій. Теоретично придбати компанію може будь-який суб’єкт, отже, гарантій щодо його порядності немає.
Спірною є нова норма про «вхід» нових учасників фінансового ринку. Закон значно полегшує критерії входу фінансових компаній, а також базові умови для отримання ліцензії. Отже, це призводить до зростання мікрофінансових організацій. Потенційний споживач постійно знаходиться у пошуку найкращого варіанту. Не знаючи, як грамотно робити вибір, він звертається до тих мікрофінансових компаній, які працюють не зовсім чесно та правильно.
Нагадаємо, що цього року Україна побила всі рекорди за обсягами мікрокредитування. МФО видали рекордні суми онлайн кредитів, що говорить певною мірою і про зниження рівня прибутковості громадян, і про доступність таких послуг для населення. А фактично такі компанії пропонують позики під 700-1000%, додатково впроваджуючи й високі штрафи.