Новий закон про надання фінансових послуг: що зміниться для споживачів?

В середині грудня 2021 року було прийнято новий Закон України «Про фінансові послуги та фінансові компанії». І Національний банк України надав деякі пояснення щодо тих змін, які безпосередньо торкнуться споживачів таких послуг та інших учасників ринку.
Що зміниться для споживача фінансових послуг?
Одне з істотних нововведень – це поява комерційної таємниці для самого клієнта. Тобто інформація про послуги, якими користується громадянин України чи юридична особа, з набуттям чинності зазначеного закону стає комерційною таємницею. І не важливо, це буде позика, депозит, чи щось ще. Все складає комерційну таємницю.
Але таку законодавчу норму багато юристів та практиків сприйняли не дуже гарно. Пов’язано це з деякими особливостями оформлення фінансових послуг. Наприклад, для отримання тієї ж позики банки часто перевіряють працевлаштування клієнта, проводять опитування його близьких та родичів. Тепер такі можливості в них автоматично втрачені. Залишається відкритим питання, як же перевіряти коректність наданих в заяві даних. З іншого боку, такий підхід захищає права боржників, впливає на коректність поведінки тих самих колекторів, які систематично порушують етичні норми та дзвонять на роботу, родичам. Відтепер це автоматично заборонено.
Всі фінансові компанії отримали можливість залучати до роботи аутсорсингові компанії. Це значить, що не профільні функції установа може передати на сторону. Відтепер вона буде зосереджена на наданні саме фінансових послуг, що безпосередньо підвищить якість обслуговування. Саме на це робить акцент Національний банк України: «Це дасть змогу «не банкам» повністю сконцентруватися на професійній діяльності, суттєво поліпшуючи якість своїх послуг».
Додатково всі фінансові компанії зобов’язують 100% виконувати всі функції перед клієнтами. Фінансова установа зможе покинути ринок лише за умов, що вона в повному обсязі виконає всі зобов’язання перед клієнтом. В інакшому випадку припинити діяльність буде неможливо. Це надає змогу надати споживачам певні гарантії. Особливо це стосується небанківських фінансових компаній, серед яких є багато шахраїв.
Нові можливості для фінансових установ
Згідно з новим законом ломбарди та небанківські фінансові установи отримують полегшені умови входу на ринок. Національний банк України навіть спростив їм умови отримання ліцензії. Наприклад, наразі відсутнє зобов’язання юридичної особи реєструвати себе як фінансова установа. Реєструється звичайна юридична особа, а потім вже при оформленні ліцензії в НБУ робиться відповідний запис у реєстрі.
Розширено перелік послуг, які одночасно можуть надаватися небанківськими фінансовими установами. Якщо минулого року, наприклад, ломбарди могли надавати лише позику, то наразі їм надано право здійснювати різноманітні платіжні послуги. Але головне навіть не це. Відтепер небанківські фінансові установи отримали змогу здійснювати різноманітну господарську діяльність. Відтепер немає такого класифікатора як виключний вид діяльності. Одночасно можна поєднувати декілька варіантів ведення бізнесу.
Перевага в тому, що новий закон повністю вступає в дію не з поточного року, а лише з 1 січня 2024 року. Тобто всім фінансовим установам надано час для переходу на нові стандарти роботи. За ці декілька років треба змінити регламенти роботи, підвищити якість обслуговування та професійно навчити персонал.