Основні фактори девальвації національної валюти за думкою НБУ
Початок 2022 року ознаменувався тим, що гривня значно девальвувала та посіяла паніку на валютному ринку. І Національний банк України надав офіційні пояснення щодо факторів, які спровокували подібну ситуацію. Оголошено такі причини були при проведенні Круглого столу під назвою «Яким буде 2022 рік для валютного ринку України».
В першу чергу було зазначено, що 2021 рік був достатньо стабільним для валюти та вартості національної грошової одиниці. Гривня не тільки стабілізувалася у ціні, але й дещо підвищила свою вартість щодо іноземної валюти. І ось до такої ситуації населення та бізнес звикли. Їм достатньо вигідно, щоб валютний ринок працював без будь-яких коливань. Але наразі психологічний клімат в державі дещо несприятливий для валютної стабілізації. Особливо це пояснюється загрозою з боку Росії щодо активізації воєнного конфлікту та вторгнення російських збройних сил до України.
Також Національний банк України відзначив, що в грудні держава вимушено збільшила заплановані обсяги фінансування. Наприклад, в грудні значно підвищився попит на валюту. Це звичайна ситуація для такого періоду, це сезонні коливання. Експортери отримують виторг від реалізації, певна частка контрагентів намагається максимально виконати свої зобов’язання. Відповідно загальний обсяг гривні в обороті зростає, що дає змогу активізувати попит на валюту. При такій ситуації НБУ намагався максимально стабілізувати ситуацію та випустив на валютний ринок резерви в обсязі 880 млн доларів. І це дозволило хоча б не перевищити позначку в 30 грн.
Але в загальному вимірі те, що наразі відбувається, не є критичним. Це звичайна тенденція для валютного ринку будь-якої держави. Якщо поглянути на статистичні дані січня 2021 року, то там курс був 28,3-28,6. Наразі ця позначка перевищена лише на 30 копійок, це зовсім не критично. І є перспективи, що навесні офіційний курс може ще знизитися.
Серед факторів впливу було названо і ситуацію в Казахстані. Інвестори зрозуміли, що активи, вкладені в держави такого рівня, не можуть забезпечити стабільність. Відповідно багато з них почали активно виходити з ринку, в тому числі й вітчизняного. Негативно було оцінено й роботу «Нафтогазу», який останнім часом виходить на валютний ринок з великим обсягом коштів та формуванням значного попиту на валюту. Зростання вартості на газ надало змогу компанії отримувати більше прибутку, який він автоматично намагається перетворити у валюту, стабілізувавши вартість своїх активів.
І звичайно останнім фактором наразі названо було штучно створений попит на валюту. Всі бачать, що валюта зростає в ціні, відповідно намагаються купити долар та євро. Такий попит впливає на вартість, а також обмежує пропозицію. Лише спокій надасть можливість стабілізувати курс національної валюти.