Прогнози експертів на 2022 рік: чи буде зростання економіки та ВВП?

Прогнозичи буде зростання економіки та ВВП

Восени 2021 року відбувся економічний бум, що підтверджується деяким зростанням кредитних портфелів банків та активізацією бізнесу. Статистичні дані говорять про те, що споживчий попит на більшість товарів восени 2021 року на 20-30 відсотків більший, ніж восени минулого року. Все це пояснюється тим, що незважаючи на продовження пандемії та деякі обмеження, все ж таки ринки змогли підлаштуватися під обмеження та вийти на новий рівень розвитку.

Останні місяці запам’ятаються не лише тим, що зростає ВВП, а також тим, що на міжнародному ринку українські стартапи користуються великим попитом. Інвестори активно вкладають кошти в наші інновації та розробки, що надає новий поштовх для зростання економіки. Стабільність української економіки підтверджується і прогнозами бізнес-еліти України, яка з амбіційними промовами виступає на постійних конференціях та симпозіумах.

Позитивні тенденції закріплюються також і укріпленням української гривні, яка лише за останні пару місяців значно укріпила свої позиції на міжбанку. Таких результатів навіть не очікували кращі економісти та фінансисти країни.

З одної сторони, всі показники позитивного зростання економіки на лице. Але при цьому міжнародні організації значно погіршили прогноз стосовно розвитку економіки України, також і значно знизивши рівень ВВП за результатами року. Але якщо ситуація з 2021 роком більш менш все зрозуміла, то багато питань виникає стосовно ситуації у 2022 році. І ось напередодні був наданий прогноз на 2022 рік. 

Прогноз на 2022 рік

Нажаль, зростання економіки в 2022 році буде викликано лише інфляційними процесами. І навіть те збільшення ВВП в натуральному обсязі, яке фактично відбудеться в України, буде невільоване саме великими темпами зростання цін. І це відзначаються абсолютно всі міжнародні експерти. В наступному році ціни на окремі категорії товарів можуть підвищитися на 100-200%, і це за найкращими прогнозами.

Промисловість буде знаходиться в занепаді. Це відзначено Дмитром Боярчук, експертом з економічного розвитку. Він зазначає, що всі ці цифри на папері – це лише грошове вираження ВВП. Фактично наразі промисловість в занепаді. Радує в цій ситуацій той факт, що ціни на експортовану продукцію постійно зростають і виробники мають в грошовому виразі більші доходи, ніж в минулих роках. Але в натуральному  виразі зростання як не було, так і не буде.

Обмеження бізнесу за рахунок пандемії

Незважаючи на те, що бізнес розпочав активне відновлення, в наступному році обмеження продовжать впливати на базові показники фінансового стану підприємств. В європейських країнах наразі бум зростання, але там і великий відсоток вакцинованих. В нашій же країні цей показник дуже малий, а тому повної відсутності обмежень не може бути. Навряд чи бізнес зможе повернутися до показників 2019 року. Хоча є деякі галузі економіки, які змогли досягти таких значень.

Зростання цін на енергоносії

Головним фактором впливу будуть ціни на енергоносії. Вони значно зросли в цьому році і ще зростуть в наступному. Наприклад, лише ціна на нафту вже перейшла базову позначку в 70 доларів за барель. І прогноз невтішний – 80 доларів. Звичайно світові ціни на енергоносії будуть впливати і на внутрішній ринок. Собівартість продукції та наданих послуг зросте, як і ціна продажу. Знову підвищиться рівень інфляції, зменшиться реальний обсяг ВВП.

Таким чином, яким буде 2022 рік досі не відомо, але експерти прогнозують, що він буде гірший, ніж 2021 рік. Наприклад, вже говорять про світову кризу, яка прийде до нас з Китаю. Експерти сходяться в думці, що вона не буде такою затяжною як 2008 рік, але вона вплине на всі економічні процеси більшості країн. І позитивним моментом є тільки те, що економіка України виявляється більш адаптивною до змін і може вистояти в цьому коливанні.

Написати коментар