Реальне зростання цін не відповідає офіційним даним
За офіційними статистичними даними у травні рівень інфляції сягнув 17%. За рік інфляція за обіцянками влади не повинна перевищити 20%. Але відповідає реальна ситуація зазначеним цифрам чи ні, питання сумнівне. Наприклад, ті ж овочі та фрукти у порівнянні з минулим роком коштують вдвічі дорожче. Гречка піднялася у ціні у 2 рази, водночас пальне вже перевищило позначку в 55 грн за літр (і це ще не найгірша пропозиція ринку).
Але українські родини запевняють, що вони почали купувати набагато менше, ніж ще декілька місяців тому. Й це при умові, що реальний дохід наших українців зменшився додатково на 20-40%.
Основна причина цього – це нерівномірне подорожчання на різні категорії товарів. Наприклад, якщо в родині є автомобіль або людина активно користується громадським транспортом, то її видатки на таку статтю збільшилися в середньому на 28-30%. Аналогічна ситуація з тютюновими виробами, вартість яких підскочила на 50-60%. Дуже суттєво піднялися у ціні молочні продукти. Наприклад, до війни один літр молока вартував 20 грн, наразі мінімальна вартість молока – 30 грн за літр. Суттєво подорожчали ліки та медичні послуги. За офіційною статистикою – це 16-18%, але фактично подорожчання у два рази більше.
Що ж стосується харчових продуктів, то немає тієї категорії товарів, яка все ж таки втратила в ціні. Дорожчала абсолютно вся продукція. Найбільше подорожчання спостерігається в сегменті овочів – понад 75%. І це рекорд за останні роки. Вартість ранніх овочів призвела до ситуації, коли більша частина населення повинна була обмежити їх споживання.
Можна було б очікувати, що поступово інфляція зменшить темпи зростання. Наприклад, більшість вітчизняних компаній все ж таки відновили виробництво. Але прогнози НБУ, Світового банку та міжнародних експертів не втішні. Мінімальний поріг інфляції до кінця року – 20%. Правда поза офіційними даними Україна вже перейшла зазначену позначку.
Треба враховувати й той факт, що наразі дуже складно визначити інфляцію на всій території України, визначивши середній показник. Ціни вищі на територіях, де проводяться бойові дії. Основні причина – це логістична обмеженість постачання, великі ризики та віддаленість таких міст від складів, постачальників тощо. Також ціни на деякі товари, послуги різко підскочили у ціні на Західній Україні, де перебуває велика кількість переселенців. Саме тому не є реальним оцінити фактичну інфляцію.