Рекордне підвищення облікової ставки від НБУ: які наслідки для простих українців
Сьогодні Національний Банк України прийняв достатньо ризиковане рішення щодо стрімкого підвищення облікової ставки. До сьогодні ставка складала 10%. А тепер вона буде становити 25%, тобто підвищення у 2,5 раза.
На перший погляд, таке рішення в першу чергу вплине на ринок фінансових послуг. Але ніяким чином не може вплинути на звичайних українців. Фактично ж виникає зовсім інша ситуація. Є як позитивні, так і негативні моменти.
В першу чергу, відтепер комерційні банки повинні підвищити базові ставки за всіма видами депозитів. Якщо провести аналогію, то при обліковій ставці в 10% фінансові установи пропонували своїм клієнтам в середньому 7-13% річних. Відповідно при збільшенні ставки у 2,5 раза відтепер на депозиті можливо бути заробити від 15 до 30% річних. Це приблизні прогнози. І основна причина, чому все ж таки НБУ прийняв саме таке рішення про підвищення – це саме захист депозитних коштів населення та залучення їх в банківську систему.
При умові, коли національна валюта за декілька місяців війни втратила 50% у ціні, а додатково ще існує колосальна інфляція, яка вже на офіційному рівні визнана на рівні 50%, звичайно вкладати кошти під 15% у банк безглуздо. Жодна фізична особа або компанія не захоче інвестувати свої заощадження у такий фінансовий інструмент.
За думкою влади при збільшенні ставки за депозитами обсяг залучених коштів точно збільшиться. Але тут спірне питання. У населення наразі немає стабільного доходу, який вони можуть віднести до банку на збереження. Ті ж інвестори, які мають накопичення, з острахом будуть довіряти свій капітал українським банкам, які можуть в будь-який момент вийти з ринку.
Наслідки ж для людей в іншому. При такому зростанні облікової ставки відсотки за кредитами відповідно також зростуть. Якщо наразі відсотки коливаються від 25 до 49%, то навіть важко уявити собі, якими вони будуть після такого підвищення. Обмеженість в кредитних коштах вплине на бізнес, деякі компанії вимушено припинять діяльність. І все це також вплине на економіку.
Одним з позитивних моментів цього рішення може стати уповільнення інфляції. Коли люди та бізнес мають певну обмеженість ресурсів, то вони відповідно менше витрачають, а більше накопичують. Наприклад, негативним прикладом абсолютно протилежної ситуації нещодавно була Туреччина. Там уряд при колосальному рівні інфляції зменшував облікову ставку, поки рівень інфляції став рекордним для економіки держави.
Саме тому уряд сподівається, що банківська система адекватно відреагує на таке нововведення. І загалом такий рівень облікової ставки значно стабілізує економіку держави.