Рівень фінансової грамотності серед українців зростає

Рівень фінансової грамотності серед українців зростає

За результатами дослідження, проведеного USAID, українці за останні три роки значно підвищили рівень своєї фінансової грамотності. І якщо у 2018 році середній бал серед населення з фінансової грамотності становив 11,6 балів, то зараз цей показник вже становить 12,3 балів. І якщо порівнювати Україну з іншими державами, то ми на одному рівні з Болгарією та Хорватією. Але, наприклад, та сама Італія значно поступається нам за рівнем знань. Там середня оцінка серед населення становить лише 11,1 балів. 

Позитивним моментом є не тільки те, що цей показник зріс за такий короткий проміжок часу. Поліпшилися всі його складові від рівня фінансових знань до рівня фінансової поведінки. Звичайно, українці ще досить далекі від максимального чи навіть високого знання. Оскільки максимальне значення за оцінкою становить 21 бал. Виходить, що ми трохи кращі, ніж середній рівень знань. При цьому мінімальний рівень фінансової грамотності, за оцінками експертів, має становити у громадян конкретної держави 14 балів. У такому разі люди не тільки знають, а й уміють себе фінансово вигідно поводити. Наприклад, правильно інвестувати та накопичувати гроші, не брати не вигідних кредитів тощо. 

Якщо оцінювати вікові діапазони за рівнем освіченості серед населення, то най ерудованими у цій сфері є молоді люди віком від 25 до 35 років. Їх знання оцінюються на 12,7 балів. А ось найменш обізнаними у сфері фінансів, як не дивно, є люди віком від 18 до 20 років, тобто вже повнолітні громадяни України, які можуть заробляти гроші. За ґендерною ознакою принципової різниці за рівнем фінансової грамотності немає. Але виявлено іншу закономірність: чим вищий рівень освіти в людини, тим компетентніший він у питаннях фінансової грамотності. І не важливо, це профільна чи ні освіта. Наприклад, серед випускників училищ рівень знань оцінено на 11,8 балів, коли випускники університетів здобули 13,3 бали, тобто різниця суттєва. 

Єдиним негативним моментом є те, що за останні три роки намітилася різниця в рівні фінансової грамотності між сільським та міським населенням. Якщо раніше її не було, то зараз це 0,8-1 бал на користь міського населення.

Українці не люблять довгострокового планування. Більшість респондентів замислюються про поточні витрати, а також плани на найближчі 6-12 місяців. Увага громадян зосереджена більше на тому, скільки потрібно витратити, а не скільки потрібно заробити. Про інвестування думає загалом маленький відсоток українців. 

В рамках дослідження українцям було запропоновано питання, а хто і коли має навчати дітей та дорослих фінансової грамотності. І чи потрібний такий предмет взагалі у школі. І понад 80% респондентів відповіли, що такий предмет потрібний і введений у програму він має бути вже у школі, а не в університеті.

Написати коментар