Ринок нерухомості в Україні потроху розігрівається

Ринок нерухомості в Україні потроху розігрівається

Представники Національного банку України заявили про те, що український ринок нерухомості поступово зростає. Ситуація набагато краща, ніж у 2020 році. Навіть не так, вартість нерухомості минулого року на 14-15% більша, ніж в поточному періоді 2020 року. Експерти зазначають той факт, що таке зростання є економічно не обґрунтованим, оскільки реального збільшення попиту точно немає. Але поки не йдеться про формування саме цінової бульбашки, йде плавне подорожчання. 

Восени 2021 року нерухомість на первинному ринку зросла на 10-15%, а ось квартири на вторинному ринку подорожчали ще більше. Середня вартість в порівнянні з 2020 роком зросла на 20%.

При цьому на формування ціни одночасно впливає декілька факторів, один з яких – це зростання собівартості. В Україні, як і в усьому світі спостерігається значне подорожчання вартості будівних матеріалів. Мінімальне підвищення – 20-25%. Відповідно зростає собівартість первинного житла, підвищується й вартість реалізації житла. При цьому експерти відмічають, що таке підвищення цін – об’єктивне. Будівні компанії й так достатньо довго не підвищували вартість житла, вони намагалися усілякими зусиллями стримувати різке зростання. Але в сьогоденні працювати й так і далі не можливо. 

Крім того, вартість житла зросла по причині того, що й середній рівень доходу українських сімей зріс. Відповідно, люди змогли претендувати на дорожче житло. І йдеться не лише про зростання мінімальної оплати праці, йдеться про зростання заробітної плати за всіма професіями та регіонами.

І останнім ключовим фактором, який спонукав підвищити вартість житла, стала доступність іпотечних програм. Якщо два роки тому іпотека взагалі була відсутня на ринку житла, то наразі багато банків все ж таки розпочали реалізацію як державної програми кредитування під 7%, так і самостійно запропонували певні програми кредитування.

В результаті все це призвело до того, що всі рівні житла в Україні за всіма регіонами значно зросли. Але казати про те, що більша частина населення змогла задовольнити свої потреби у власному житлі, неможливо.

Написати коментар