Ринок нерухомості: а що далі?

фінансові новини 2021

Ринок нерухомості має певні сезонні коливання в сегменті попиту та пропозиції. Експерти відзначають, що найбільш піковим та успішним періодом в цьому сегменті є осінь. Саме в цей період спостерігається пожвавлення серед споживачів, купується більший обсяг квартир, орендується більша кількість об’єктів. Але в цьому році буле все не так, як раніше. Наприкінці вересня та початку жовтня спостерігалось незвичне для цієї пори зменшення кількості операцій на ринку. І експерти зацікавилися питанням, а що буде далі до кінця 2021 року.

Наприкінці вересня ринок нерухомості очікувало незвичне для цієї пори зменшення попиту в цілому на 10%. І це мало вплив на вартість майна, що пропонується покупцеві. Так спостерігалася стабілізація цін на найбільш популярні об’єкти, зокрема квартири площею не більше 50 кв.м. Хоча потенційно потреба в житловій нерухомості не зменшилася, населення потребує і далі покращення житлових умов, фактично люди були не готові до тих зростань ціни, які спостерігалися на ринку влітку. Так у великих містах зростання склало 10-30%. 

А що з первинним ринком?

Тенденції зменшення попиту стосуються як первинного, так і вторинного ринку. Деякі забудовнику великих міст, таких як Київ, Львів та Харків відмітили, що за вересень кількість угод знизилася в загальному обсязі  на 15%. Вже немає відкладеного попиту, який прогнозували експерти. Наразі люди, які потребували житло та мали змогу його купити, витратили кошти. Купувати нерухомість за новими цінами вони або не мають змоги, або не мають бажання.

Ринок орендованого помешкання

Звичайно, попит на орендовано помешкання є завжди. Особливо це стосується мегаполісів. Але спостереження показує, що осінню відбулося невелике подорожчання цін – на 5%. І в майбутньому впродовж року такий показник не перевищить планку в 2-3%. Причина – на ринку з’являються нові об’єкти, багато людей працюють дистанційно та можуть працювати віддалено, не орендуючи квартиру у великому місті.

Ситуація може стрімко погіршитися в опалювальний період, взимку зокрема, коли рахунки за комунальні послуги будуть великими. Відповідно орендодавці змушені будуть підвищувати ціни, а орендарці обирати більш дешеві об’єкти чи відмовлятися жити окремо. 

Уже зараз експерти єдині в своїй думці, що ринок нерухомості в Україні на початку великої кризи. Попит буде нижче ніж пропозиція, що буде обумовлюватися багатьма факторами. Ситуацію може врятувати лише іпотека, але наразі запропонована урядом програма діє лише на папері, коли фактично має змогу скористуватися нею лише невеликий відсоток українських сімей.

Написати коментар