Скорочення ринку мікрокредитування в Україні в січні-жовтні 2021 року

фінансові новини

Останні роки населення надає переваги не банківському кредитуванню, як було ще 5-10 років тому, а мікрокредитуванню. Основна причина – жорсткі умови в банках та неможливість отримати позику при відсутності офіційного працевлаштування та поганій кредитній історії. Подібні послуги в Україні надають мікрофінансові компанії – МФО. І наразі представники ринку заявили про те, що за результатами жовтня кількість таких установ значно скоротилася.

Всі небанківські фінансові установи окрім того, що мають статус юридичної особи та проходять обов’язкову реєстрацію через податкову інспекцію, вони ще отримують ліцензію на надання фінансових послуг України. Діяльність таких компаній підконтрольна Національному банку України. Хоча порівнювати такий контроль з тим аудитом, який НБУ проводить щодо діяльності банків, неможливо.

Так за період з січня 2021 по жовтень 2021 року було застосовано близько 480 санкцій щодо діяльності окремих закладів. Найбільш популярним заходом впливу було обрано саме припинення ліцензії. Для когось це стало останнім кроком й фірма припинила свою діяльність, а для когось це було лише тимчасовим заходом для виправлення порушень. Загальна кількість мікрофінансових організацій, до яких застосували припинення ліцензії, становить 162 організацій. Штрафні санкції було застосовано до 124 установ. 

Щодо стану справ на фінансовому ринку мікрокредитування доповів Кирил Шевченко – голова НБУ. Віз звернув увагу, що наразі в 2021 році було відкрито 155 нових організацій. Але в той же час припинили діяльність 255 компаній, тобто загалом ринок скоротився на 100 юридичних осіб.

На перший погляд, ситуація може здатися критичною, але це є типовою ситуацію для цього сегменту. Проблема в тому, що більшість компаній створюються для наживи та систематично порушують правила співпраці з позичальниками. За рахунок цього НБУ вимушено анулює ліцензію, захищаючи таким чином населення України. Оскільки систематично з’являється інформація про високі відсотки в МФО, які можуть доходити до 800% річних.

Як буде змінюватися ринок небанківських установ в майбутньому, поки прогнозувати складно. Але очевидно те, що найближчим чином ситуація не зміниться, оскільки рівень доходу населення змінюється в негативному значенні і щоб вирішити свої матеріальні складнощі, вони вимушено звертаються до мікропозик. А потім не мають фінансової змоги погасити нарахований борг. Наразі ж загальна кількість МФО становить 1920.

Написати коментар