Що робити, якщо на ваш паспорт оформили позику?
![Що робити, якщо на ваш паспорт оформили позику?](https://mfo-rating.com.ua/wp-content/uploads/2022/01/pasport-1.jpeg)
Наразі в інтернеті все частіше з’являються розповіді про те, що звичайні люди систематично отримують виклики до суду за кредитами, які вони фактично не оформлювали. Такі ситуації трапляються в тому випадку, коли людина втратила чи загубила свій паспорт. А шахраї скористалися можливістю та в онлайн режимі отримали мікропозику. Бо саме так найчастіше роблять такі люди. Наразі отримати кредит в розмірі до 3 000 грн взагалі не складно, мікрофінансові компанії значно спрощують алгоритм ідентифікації при таких сумах. Наприклад, гроші до 500 грн можна отримати без фото та скану. Достатньо в анкетній формі ввести серію та номер паспорту. Так ось експерти з правового захисту надали корисні поради стосовно того, що необхідно робити, коли склалася така ситуація.
В будь-якому випадку, коли ви розумієте, що ви втратили свій паспорт, необхідно звернутися до поліції. Це перший крок, який далі надає вам юридичний захист. Навіть якщо хтось на ваше ім’я оформляє кредит, то у вас є доказ, що той документ не є дійсним. Важливо, щоб ваша заява була зареєстрована у відповідному реєстрі, номер запису повинен надати слідчий, який приймає заяву. На руках у вас обов’язково залишається документ, що підтверджує подачу заяви.
Інший крок – письмово звернутися до самого кредитору. Як тільки Ви отримуєте інформацію про те, що за вами рахується кредит, то ви пишете письмову заяву на конкретну компанію. Заява може бути подана в електронному вигляді як скан, а також надіслана поштою. Додатково необхідно скористатися гарячою лінією та проінформувати представників компанії про те, що фактично ви не оформлювали послугу. Це зробили шахраї.
На цьому справа може припинитися. Так трапляється в більшості випадків. Але можуть бути інші ситуації, коли МФО не буде згодна з подібним фактом. Тоді захищати свої права та інтереси потрібно в суді. Є багато прикладів безоплатної фінансової допомоги. Якщо ж позичальник розуміє, що кредитор фактично порушив законодавство та не перевірив особу позичальника, то йому необхідно звернутися зі скаргою до Національного банку України. Експерти вказують на те, що системний підхід надає змогу швидко розв’язати проблему на користь фізичної особи. Головне – це знати свої права та вміти їх відстоювати.
Практика показує, що реально винуватцями такої ситуації зазвичай стають як самі кредитори, так і позичальники. Компанії, наприклад, чітко розуміють, що по ту сторону екрану може знаходитися як сам позичальник, так і шахрай. Але вони все одно без всіляких перевірок надають кредит, а потім намагаються стягнути борг зі штрафними санкціями з людини, яка фактично такою послугою не користувалася. Є й інші приклади, коли людини втрачає паспорт, але декілька тижнів нікуди не звертається. І ось за цей період хтось отримує кошти. В такому випадку довести свою правду буде дуже складно.