Українці звикли при фінансових труднощах «залазити» в борги

В Україні було проведено офіційне соціальне дослідження компанією Gradus. Метою дослідження стала поведінка українців при виникненні фінансових труднощів. Компанії було цікаво, як поводяться українці і які методи розв’язання матеріальних проблем вони обирають.
Серед усіх опитаних близько 37% українців зазначили факт того, що вони звикли використовувати кредитні карти та встановлені ліміти. І якщо грошей для розв’язання конкретної проблеми не вистачає, вони запросто можуть зняти кошти з кредитки. Ніяких докорів сумління при цьому вони не відчувають. Також в зазначені 37% входять люди, які користуються позиками та мікрокредитами.
При цьому цікавий факт в тому, що наразі ситуація порівну щодо того, де люди бажають отримувати позику. Наприклад, відсоток тих, хто звертається до мікрофінансових компаній та банків, однаковий, – по 4% відповідно. І це не дуже гарна ситуація, оскільки умови кредитування в тих же МФО та банках значно відрізняються. Сервіси онлайн кредитування в Україні встановлюють шалені відсотки та великі штрафні санкції. Людина, яка й так опинилася в дуже проблемній ситуації, не може вибратися з боргової ями. Часто такі борги продають колекторам, що ще погіршує й психологічне становище людини. Хоча за останні роки рівень фінансової грамотності серед населення підвищився, є ще значний відсоток тих, хто не зовсім гарно вміє оцінювати реальну вигідність споживчих кредитів.
25% українців зазначили, що вони мають змогу вирішити фінансові труднощі шляхом чинних накопичень та заощаджень. Вони стверджують, що рівень такої фінансової подушки не великий, але її достатньо для вирішення саме поточних проблем та труднощів. 21% в такому випадку звертаються за допомогою до друзів чи батьків, які можуть надати кошти без відсотків та без визначеного строку повернення. При цьому цікавий факт, що в зазначені 21% респондентів входять люди, які беруть кошти з метою подальшого повернення. А є ще 8% людей, які у випадку фінансових труднощів надають перевагу брати гроші у родичів, але при цьому їх не повертають. Вони прохали гроші в якості подарунку.
Є ще відсоток людей, які також звертаються до родичів, але з іншим проханням. Вони беруть в борг під певний відсоток. Тобто свого роду беруть позику під відсоток, який забажають друзі. Респонденти не озвучили, що це за відсоток, але він не набагато відрізняється від банківської відсоткової ставки.
Цікавий момент в тому, що при опитуванні майже 9% людей зауважили, що вони ніколи не потрапляли в складні фінансові ситуації. А тому не мають змоги відповісти на зазначене питання. Близько 12% взагалі не змогли чітко надати відповідь стосовного того, які методи боротьби з фінансовими труднощами вони використовують.
І останній факт: опитування показало, що жінки частіше мають заощадження, ніж чоловіки. Також саме чоловіки частіше звертаються до банків та фінансових установ за позиками, ніж беруть гроші у родичів. Що обумовлюється психологічним фактором: просити гроші та підтримку чоловіку складніше, ніж жінці.