В Україні запустили друкарський станок: в чому небезпека та до чого готуватися простим українцям

 В Україні запустили друкарський станок: в чому небезпека та до чого готуватися простим українцям

Лише на початку червня Національний банк України вимушено придбав військові облігації на загальну суму 70 млрд грн. Придбання було здійснено у Міністерства фінансів України. І нічого б критичного в цій ситуації не було, якби купівля не була забезпечена шляхом додаткової емісії коштів. А фактично, НБУ просто запустив друкарський станок для того, щоб хоча б частково компенсувати чинний дефіцит коштів.

Слід зазначити, що це вже не перша емісія коштів, яку проводить НБУ за час вторгнення РФ. За весь цей час НБУ вже декілька разів запускав друкарський станок, правда, на яку суму, поки невідомо. Але саме ця емісія стала рекордною за останній час.

Звичайно, запуск друкарського станка не може вплинути позитивно на економіку держави. Інших же шляхів підтримати економіку та наповнити казну бюджету в уряді немає. Обіцяна підтримка Заходу та інших міжнародних партнерів надходить в державу зі значними затримками, а виконувати свої функції перед населенням держава повинна. Тому й запускає друкарський станок.

Наразі відомо, що бюджет Україна отримує лише 30-35% надходжень із тих, які були заплановані до початку війни. Видатки, навпаки, значно збільшилися, особливо на військову сферу. Відповідно виникає певний дефіцит, який кожного дня просто збільшується. Якщо аналізувати у цифрах, то видатки бюджету, наприклад, лише в травні склали 250 млрд грн, коли ті ж надходження майже досягли 83 млрд грн. 

Чи правильно кожного разу запускати машину при кожній нестачі коштів? Питання дуже складне. Але навіть Міністерство фінансів зазначає той факт, що треба шукати інші шляхи покриття дефіциту. В іншому випадку постійна емісія спричинить масову економічну кризу та максимальну інфляцію, як це було у 90-х роках минулого століття.

Міністерство фінансів наголошує на тому факті, що НБУ та державі в цілому потрібно шукати інших шляхів щодо наповнення бюджету. Наприклад, активно залучати внутрішні та зовнішні позики. Але якщо питання зовнішніх позик не завжди залежить лише від України, але і від партнерів, то от з внутрішніми позиками все ще складніше. Йдеться про воєнні облігації, за якими рекомендується усіма експертами підвищити відсоткові ставки. Але поки такі кроки не реалізовані, відповідно ніхто з комерційних установ та населення особливо не прагнуть купувати подібні цінні папери з невеликою нормою прибутку.

Водночас Міністерство фінансів, яке і повинно було підвищити ставки за облігаціями, має власну думку. Воно наполягає на тому, що воєнні облігації – це не напрямок збагачення держави, а лише один зі шляхів підтримки державного бюджету. Тому й підвищувати відсотки не потрібно.

Національний банк України має також власну думку. Вона протилежна думці Мінфіну. НБУ вважає, що зараз саме військові облігації можуть стати одним зі шляхів наповнення бюджету. Тим паче, що наразі більшість компаній та фізичних осіб поступово повертаються до звичайного життя. Відповідно вони мають змогу вкладати свої кошти в якісь інструменти, якими можуть стати ті самі військові облігації.

Які наслідки

Поки головне питання у всіх – це яких наслідків треба чекати від запуску машини? Головний та небезпечний результат – це девальвація національної валюти в максимально швидких темпах, відповідно катастрофічне зростання цін та зменшення можливостей населення щодо забезпечення себе навіть мінімальним набором продуктів. 

Написати коментар