Відсотки за іпотечними кредитами в Україні значно знизилися: скільки ж коштує взяти іпотеку?

фінансові новини

Минулого року ефективна ставка за іпотечним кредитом вторинного ринку складала 16,1%, а відсоткова ставка на іпотечні кредити, оформлені на придбання об’єктів первинного ринку, була встановлена на рівні 13,5-14%. Це інформація станом на грудень 2021 року. Якщо її порівняти з розміром відсоткових ставок за іпотекою, яку встановлювали банки на початку року, то це значне скорочення. Наприклад, ставки за кредитами на придбання об’єктів вторинного ринку зменшилися на 0,8-1% в середньому, на об’єкти первинного ринку трохи менше – 0,4-0,5%.

Ще кілька років тому іпотечний ринок в Україні знаходився у стадії стагнації. Саме так можливо було оцінити сектор банківського іпотечного кредитування. Але минулого року було активне впровадження державної іпотечної програми, яка надала змогу певним категоріям осіб скористатися можливістю та придбати власне житло. Відсоткові ставки за державною програмою встановили на рівні 7%. Різницю між реальною ефективною ставкою та відсотком за угодою банку компенсувала держава.

Треба відзначити, що позитивним моментом є не лише зменшення відсоткових ставок. Значно зросла кількість угод, яку підписують банки з клієнтами. Так в грудні минулого року банки змогли надати понад 1100 іпотечних кредитів. Їх загальна вартість – 990 млн грн і це найвищий показник за обсягом іпотечного кредитування, який спостерігався впродовж минулого року. Взагалі, грудень 2021 року можна схарактеризувати як найвдаліший місяць для розвитку іпотечного ринку, починаючи з 2018 року.

Якщо порівнювати 2021 та 2020 роки, то за цей період кількість угод між банками та позичальниками іпотеки зросла вдвічі. В грошовому виразі ж обсяги кредитування за рік зросли майже у 2,5 раза, що є рекордним для ринку. Цікавим фактом залишається те, що люди беруть іпотеку саме для придбання об’єктів вторинного ринку. Наприклад, якщо проводити порівняння, то 90% усіх кредитів, виданих у 2021 році, це кредити на придбання нерухомості вторинного ринку, а 10% видані на квартири первинного ринку.

З урахуванням того, що зростає вартість житла та дорожчає курс долару, звичайно підвищується середній розмір іпотечного кредиту. Наприклад, у 2020 році цей показник був на рівні 660 000 грн, зараз він становить 820 000 грн. Тобто зростання + 24% за рік. На стільки приблизно зросла в ціні й нерухомость.

Серед лідерів за кількістю оформлених іпотечних кредитів зазначається Київ та Київська область. В загальному обсязі вони займають 54% від усіх виданих кредитів. Друге місце обіймає Харків – 8%. Третю позицію займає Львів – 6%.

Нагадуємо, що іпотека – це певний вид кредиту, який надається на придбання житла фізичній особі (громадянину України) під заставу того майна, яке планується придбати. За умовами іпотечного кредиту позичальник зобов’язаний сплатити перший внесок, оформити в обов’язковому порядку страхування нерухомості.

Написати коментар