єВідновлення: як залучити державну підтримку для ремонту майна, пошкодженого росією
З 10 травня 2023 року громадяни України мають змогу скористатися державною програмою підтримки єВідновлення, спрямованою на ремонт пошкодженого житла. За інформацією Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, основний акцент робиться на заміну вікон, дверей, а також ремонт даху.
Про проект
Відповідно до даних Мінінфраструктури, починаючи з 24 лютого 2022 року, було знищено або ушкоджено майже 18,5 тис. багатоповерхових житлових будівель та понад 142 тис. приватних будинків.
Проект єВідновлення, розроблений у співпраці з Мінцифри, USAID / UK Aid проєктом «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS» та Світовим банком, ініціює масштабну реконструкцію житлової інфраструктури.
«Основним завданням єВідновлення є ремонт житлових будівель з незначними пошкодженнями. Для швидкого втілення цього, ми максимально цифрували та спростили процес звернення для громадян. Заявку на отримання підтримки можна подати через Дію за декілька кліків, а протягом місяця спеціальна комісія при місцевій громаді вирішить питання щодо надання допомоги», – говорить міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.
Фінансова допомога, отримана в рамках програми, може бути використана для придбання будівельних матеріалів: вікон, дверей, дахового покриття, а також на оплату будівельних робіт.
Необхідно використати кошти протягом 12 місяців з моменту їх отримання, в іншому випадку вони повертаються до бюджету. Максимальна сума допомоги становить 200 тис. грн.
Товари та послуги можна придбати тільки в компаніях-учасниках програми. На жаль, на даний момент повний перелік таких компаній в офіційних джерелах ще не опубліковано.
«Ви зможете здійснити оплату, якщо придбаєте товари або послуги в бізнес-партнера програми, чий МСС-код продавця входить до списку, затвердженого Кабінетом Міністрів, – 1520, 5211, 5231», – вказують на сайті програми.
Хто має право на компенсацію
Всі українські громадяни, чиє місце проживання було пошкоджено в результаті військових дій та потребує відновлення, можуть отримати компенсацію. Це стосується як квартир та приватних будинків, так і інших житлових приміщень, таких як гуртожиткові кімнати.
Пріоритет у виплаті компенсації надається:
- учасникам війни;
- особам, що стали інвалідами внаслідок війни;
- ветеранам війни;
- членам родин загиблих військовослужбовців;
- мобілізованим;
- багатодітним сім’ям;
- особам з інвалідністю І та ІІ групи;
- батькам-вихователям дитячого будинку сімейного типу;
- опікунам/піклувальникам;
- прийомним батькам та патронатним вихователям;
- сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування.
Громадяни, які вже відремонтували своє житло за власний рахунок, наразі не можуть претендувати на державну допомогу.
«Ми вже розробляємо механізм компенсації, зокрема через систему репарацій. Закликаємо зберігати чеки, фотографії, свідчення сусідів або публікації в ЗМІ про ваше пошкоджене житло, щоб у майбутньому мати можливість претендувати на частину репарацій від Росії», – порадили в Міністерстві інфраструктури.
Допомога також не доступна для осіб, які знаходяться під санкціями від держави або мають засудження за злочини проти національної безпеки. Це стосується також їхніх наслідників.
Як отримати компенсацію
Процес отримання компенсації складається з шести кроків. Це досить знайомий процес для тих, хто отримав «ковідну» допомогу у 2021 році. Так, вам потрібно:
- Зареєструвати повідомлення про пошкоджене майно в додатку або через портал Дія, якщо ви не робили цього раніше.
- Відкрити рахунок “єВідновлення” в банку (до або під час подання заяви). На даний момент п’ять банків-партнерів випускають таку картку: monobank, ПриватБанк, А-Банк, Сенс Банк, ПУМБ. В уряді обіцяють, що цей список буде розширюватись.
- Подати заяву на отримання допомоги через Дія.
- Очікувати на дзвінок від комісії місцевої влади для огляду майна та встановлення суми допомоги.
- Висновок про рішення комісії прийде як повідомлення у Дія.
- Отримати гроші на картку “єВідновлення”.
Картку “єВідновлення” можна відкрити онлайн через банківський додаток або відвідавши відділення одного з банків-партнерів.
У випадку наявності співвласників нерухомого майна, кожен з них повинен дати згоду на отримання грошової допомоги заявником. Згода може бути отримана через застосунок Дія або подана у паперовій формі співробітнику органів місцевого самоврядування під час огляду нерухомості.
Кешбек та інші спеціальні пропозиції від банків
Банки, які беруть участь у програмі, вже розробили спеціальні пропозиції для своїх клієнтів. Наприклад, monobank пропонує 5% кешбеку на всі покупки, здійснені за допомогою цієї картки. Кешбек автоматично активується при першому використанні картки. Крім того, 1 серпня 2023 року один з клієнтів, які відкрили картку і отримали державну виплату, випадковим чином отримає подарунок у вигляді двокімнатної квартири в місті України на свій вибір, – повідомив співзасновник monobank Олег Гороховський.
Державний ПриватБанк також не пасує, пропонуючи своїм клієнтам 15% кешбеку (але не більше 1,5 тисяч гривень на клієнта). Кешбек нараховується протягом трьох місяців після отримання виплати на картку “єВідновлення” від ПриватБанку. Податки (18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору) автоматично сплачуються.
Сенс Банк також пропонує бонус для власників картки “єВідновлення” – 1% кешбеку на всі покупки. Цей кешбек можна вивести (до 25 тисяч гривень на місяць), відкривши картку “Вигода”. Кешбек автоматично переказується на цю картку. Можна використовувати цей кешбек для покупок в мережі “Епіцентр”, розраховуючись за допомогою картки “Вигода” або картки “єВідновлення”.
А-Банк планує подарувати 1 мільйон гривень одному з клієнтів, які отримають виплату до 28.07.2023