Декларація про майновий стан і доходи: що треба знати
Податкова декларація — це документ, за допомогою якого платник податків звітує про сплачений податок. Декларація заповнюється з багатьох видів податків, але здебільшого це стосується саме прибуткового податку. Іноді цей документ необхідний, щоб підтвердити, що людина вже сплатила необхідні податки, а іноді навпаки, що хоче отримати від них відрахування. В статті детально розберемо, які дані мають міститись в декларації та як її заповнювати.
Як можна заповнити декларацію про доходи
Можна обрати один з декількох способів подачі декларації.Але спочатку варто визначитись, як ви плануєте її заповнити:
- Самостійно. Для цього знадобиться форма декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік. На заповнення піде більше часу, адже треба зібрати всі необхідні документи та дані. Також при заповненні бланка самостійно є великий шанс припуститись помилок. Проте, самостійне заповнення є абсолютно безкоштовним і може зекономити чималі кошти, якщо розібратись у питанні.
- Через посередника. Існують сервіси, які надають послуги заповнення декларації. В нашій країні навіть деякі банки допомагають з заповненням. При зверненні до посередника ви не тільки отримаєте довідку ПДФО, а й оформите податкові відрахування. За подібну послугу доведеться заплатити, але швидкість операції значно підвищиться.
Більшість громадян заповнює декларацію власноруч. Ми радимо зробити декілька пробних бланків, щоб набити руку і уникнути майбутніх помилок.
Куди подавати декларацію про доходи
Подати декларацію можна одним із наступних способів:
- Заповнити в паперовій формі та принести у ДПС. Також є варіант передати довідку через довірену особу. Але для цього необхідно оформити довіреність у нотаріуса. Для подачі заявки у паперовій формі необхідно надати два примірники. На одному з них ДПС поставить штамп про прийняття та поверне декларанту.
- Надіслати документ поштою. Важливо зробити це як мінімум за 5 днів до кінця терміну подання. До бланка повинен йти роз’яснювальний лист, в якому детально описано вміст.
- Заповнити декларацію в електронному вигляді. Це можна зробити в особистому кабінеті на сайті ДПС. Проте для цього необхідно мати електронний підпис. Отримати підпис можна через Приват24, Дію та багато інших сервісів у два кліки.
Що треба вказати в декларації
В 2022 році форма декларації зазнала незначних змін. Актуальний бланк ви можете скачати за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua/form. На сайті є форми декількох податкових декларацій, які різняться в залежності від місця призначення і приводу заповнення. Оберіть ту, яка необхідна саме вам.
Паперова декларація заповнюється чорною або синьою ручкою, великими літерами, без помарок та виправлень. У рядках, для яких немає відомостей, у кожному полі ставиться прочерк. Декларація має містити в собі такі відомості:
- Номер коригування. Він показує, скільки разів подавалася декларація за цей звітний період. Якщо ви подаєте декларацію вперше, варто вписати значення 0.
- ІПН. Вкажіть його як у свідоцтві про постановку на облік у податковій службі. Або ж, якщо ви маєте паспорт-картку, ви можете вписати код з паспорта.
- Податковий період. рік, за який подається декларація, та код податкового періоду.
- Номер відділення податкової інспекції, до якого буде направлено декларацію.
- Код країни вашого громадянства
- Код категорії платника податків.
- ПІБ, дата та місце народження. Заповнюються точно так, як у паспорті
- Дані документа, що підтверджує особу, код виду документа, серія та номер, дата видачі та назва органу, що його видав. Заповнюється ідентично як у самому документі
- Контактний телефон
Порядок заповнення:
- Тип декларації. Ставимо позначку «Х» поруч з необхідним видом декларації. Якщо декларація заповнюється фізособою, то ставимо відмітку навпроти «рік». Вказуємо телефон і електронну пошту. Вписуємо категорію платника (громадянин, ФОП, тощо).
- Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу. Необхідно вказати суми ПДФО та ВЗ.
- Доходи, які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу. Тут вказуються доходи від підприємницької діяльності, доходи від продажу квартири чи автомобіля (якщо вони не оподатковуються), неоподатковані подарунки, спадщина та разові виплати, що не оподатковуються.
- Загальна сума річного доходу. Вираховується за формулою в декларації.
- Податкові зобов’язання з ПДФО та ВЗ. Також вираховується за формулою.
- Розрахунок податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок у попередніх звітних періодах. Заповнюється тільки у тому разі, якщо було виявлено помилки.
- Реквізити банківського рахунку для перерахування коштів у разі застосування права на податкову знижку. Якщо заповнюється, то необхідно вказати назву та код банку та IBAN вашого рахунку. Поле можна не заповнювати, якщо ви не користуєтесь правом на податкову знижку.
- Відомості про власне нерухоме (рухоме) майно та/або майно, яке надається в оренду (суборенду). Дані завжди наводяться станом на 31 грудня звітного року.
- Прикріплені документи. Вкажіть всі додатки до декларації. Зробіть позначку «Х».
Наразі держава відкрила загальний ресурс, який допоможе визначитись з термінами та підрахунками. Він знаходиться за посиланням https://prosvita.nazk.gov.ua/deklaruy/.
Нюанси при заповненні декларації
Під час заповнення декларації про доходи необхідно врахувати такі фактори:
- Звітувати треба про всі доходи без винятку. Тобто зважати не лише на зарплату чи продаж майна.
- Якщо ви заповнюєте додатки Ф1 (інвестиційні активи) або Ф2 (для підприємців на загальній системі) або Ф3 (податкова знижка), то основна частина декларації також заповнюється повністю.
- Якщо ви заповнюєте паперовий бланк, то пусті поля необхідно перекреслити. Це необхідно для того, щоб неможливо було вписати дані заднім числом.
- Всі суми вказуються лише в гривнях та копійках.
- Декларація має бути чиста. На папері не може бути виправлень, затертостей тощо. В цьому випадку бланк доведеться заповнити наново.
- Якщо була виявлена помилка після подання декларації складається нова декларація про доходи з типом “Звітна нова” (якщо крайній термін подання декларації за звітний період ще не настав) або “Уточнююча” (якщо крайній термін подання вже минув)
- Підпис в кінці декларації має містити таку інформацію: ім’я та прізвище великими літерами згідно з ДСТУ 4163:2020 “Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів”.
- Число сторінок декларації може змінюватись в залежності від мети подання та доданих до неї документів. Цей розділ краще за все залишити наостанок.
- Після заповнення всього документу треба підтвердити правильність наданої інформації. Для цього існує розділ підтвердження достовірності даних. Його можете заповнити ви самостійно, або ж, якщо у вас є довірене лице, передати повноваження йому. На заповнення довіреним лицем необхідно отримати довіреність від нотаріуса.