Кредити для бізнесу під час війни

Кредити для бізнесу під час війни

Під час воєнного стану багато секторів економіки значно просіли. Безліч бізнесів не витримали нових реалій і почали закриватись. Це змотивувало державу, банки та кредитні організації зробити сприятливі умови для підтримки старих і відкриття нових бізнесів. Невеличкі підприємці отримали можливість легкого старту, тому на всій території України почали відкриватись нові компанії. Розповідаємо, хто надає кредити на нові бізнеси та як легко отримати гроші на розвиток власної справи під час війни у 2022 році.

Де взяти кредит на бізнес під час війни в Україні?

Основним кредитором у цей нелегкий час стає держава. Вона створює програми по виділенню безповоротних грантів. Також вона надає пільгові позики різним категоріям бізнесменів.

Так, кредит в банку досі реально взяти. Але зараз робітники підходять до відбору претендентів значно ретельніше. При цьому всьому в банках виросла ще і вартість кредиту. Тепер в середньому відсоткова ставка становить 13-17% річних. А якщо кредит надається без застави, то ставка може піднятись аж до 100%. 

Багатьом підприємцям це невигідно, тому вони намагаються знайти альтернативні шляхи отримання коштів на власну справу. Зрозуміло, що гранти або пільгові кредити видають також не всім, хто подасть запит, а бюджет держави в цьому аспекті обмежений. Однак, ці гранти входять в нову програму з відновлення української економіки і вже є щасливчики, які змогли отримати подібну грошову допомогу.

Де взяти кредит на бізнес під час війни в Україні?

Перші гранти держава анонсувала ще 22 червня. Вона запропонувала три програми безповоротної допомоги підприємцям під вивіскою “Робота” загальною сумою у розмірі 16 млрд гривень:

  • Перша допомога призначалась для підприємців, які хочуть запустити свій бізнес з нуля під час війни. Максимальна сума гранту дорівнює 250 000 гривень. Держава планує надати 20 000 таких грантів по всій території України. Від підприємця вимагається показати детальний бізнес-план. Його можна відправити онлайн через Дію або ж принести у будь-яке відділення Ощадбанку. Обробка заявки триватиме до 10 робочих днів. Разом з бізнес-планом треба надати банківський рахунок. Якщо заявку ухвалять, гроші надійдуть саме на нього. Підприємець зможе витратити гроші на будь-які цілі на користь свого бізнесу: оренду приміщення, ремонт, матеріали, обладнання, сировину тощо.
  • Друга програма — це підтримка фермерів. Тут держава не надає повністю всю суму, але значно допомагає. Умови такі: держава вносить 70% суми, а підприємець — 30%. Кошти, надані коштом гранту можна витратити на закупівлю сільськогосподарських матеріалів, сировини, посівного матеріалу, добрив, важкої та легкої аграрної техніки, будівництво теплиць чи іншого роду технічних приміщень. Вимога до фермерів лише одна — вони повинні мати власну землю чи договір про оренду земельної ділянки терміном не менше 25 років. Держава пропонує 3 000 таких грантів для фермерського сектору.
  • Третя програма призначена для підтримання садівницьких, ягідних та виноградних господарств. Цей грант видається на суму 300 000-400 000 гривень на один гектар насаджень. Площа ж господарства може складати не більше 25 гектарів. Аграрії можуть витрачати отримані кошти на саджанці, розсаду, добрива, системи поливу, допоміжні споруди тощо. Цим грантом держава добивається засадження 10 000 гектарів землі новими садами та ягідниками. Оскільки багато господарств було знищено, то треба мотивувати аграріїв створювати нові.

Програма для переробних підприємств

Також після 22 червня було ще декілька ініціатив з надання грантів. Успіху здобула програма по створенню нових переробних підприємств. Її анонсували 1 липня 2022 року. Якщо підприємець хоче отримати цей грант, він має звернутись до Ощадбанку, взявши заяву з банківським рахунком та бізнес-планом. Оцінкою бізнес-плану займатимуться співробітники банку разом з представниками Мінекономіки. Крім бізнес-плану вони оцінять ще і репутацію підприємця та проведуть з ним співбесіду. До отримання гранту не допускатимуться особи, які ведуть справи з російською федерацією або республікою білорусь та тимчасово окупованими територіями. Також підприємці не повинні мати боргів в банках та бути в стані банкрутства. Якщо в минулому особа мала справу з отриманням хабаря або ж була замішана у корупційних схемах, вона не має права претендувати на цей грант.

Програма для переробних підприємств

Якщо заявку ухвалено, держава надасть підприємцю суму до 8 млн гривень. Але умови фінансування будуть спільними, як і в програмах для фермерів, а саме 70/30. Підприємець може витратити кошти на оренду приміщення, купівлю та розміщення обладнання, ремонт та матеріали, створення робочих зон тощо. Протягом трьох років з моменту отримання грошової допомоги підприємець має сплатити податки та збори на суму у розмірі отриманого гранту та створити не менше 25 робочих місць.

Програма 5-7-9

Але все ж головною програмою надання пільгових коштів підприємцям є 5-7-9. Ця програма була створена ще за декілька років до початку повномасштабного вторгнення, але громадяни активно користуються нею і донині. За даними Міністерства фінансів було видано близько 15 000 таких кредитів. Майже половина з усіх підприємців, які отримали допомогу — аграрії та фермери. Тобто АПК, як і раніше, залишається головним споживачем таких кредитів.

При цьому, під час воєнного стану умови кредитування за програмою 5-7-9 стали ще сприятливішими та м’якішими. Тепер участь можуть взяти й підприємства з річним оборотом до 50 млн євро (раніше було 20 млн євро), та великі підприємства, які перевищують ліміт в 50 млн євро, незалежно від кількості робітників.

Максимальна сума кредитування також була змінена. Її збільшили до 60 млн гривень (раніше було 50 млн).

Програма 5-7-9

На час дії воєнного стану та ще місяць після його скасування змінені й ставки. Плата по кредиту в цей час становить 0% річних. Коли війна закінчиться, ставка зміниться на звичні 5%.

Кредит можна взяти як на поповнення оборотних коштів, так і на інвестиційні цілі. Термін кредитування становить 3 роки та 5 років відповідно. 

Взяти кредит під час війни в банку

Якщо не вдалось отримати грант чи долучитись до одної з кредитних пільгових програм від держави, кредит під час війни можна взяти й в банках. Вони не дуже охоче, але все ж надають позичальникам кошти. Багатьох цікавить, чи дає ПриватБанк кредити під час війни. Відповідь — так. Разом з Приватом кредитуванням бізнесів займаються Ощадбанк, Укргазбанк, ОТП Банк, Кредобанк, Прокредит та інші.

Овердрафт (кредит без застави) можна отримати на строк до 12 місяців. Сума залежатиме від оборотів за поточним рахунком позичальника. Зазвичай це 300-500 тисяч гривень. Кожний платіж треба вносити вчасно з періодичністю, яку зазначає сам банк. Зазвичай це 30-60 днів. Реальна відсоткова ставка — 30-35% річних, але для нецільових позик відсотки можуть сягати аж 100%.

У банків також залишились і спільні програми з Європою. Так, є можливість оформити кредит для бізнесу від Європейського інвестбанку. Ця програма підходить для аграрних та виробничих підприємств, сфери послуг та торгівлі. Максимальна сума кредитування складає 25 млн євро. Банк компенсує половину стандартної кредитної ставки. Тобто позичальник платить у два рази менше відсотків.

Взяти кредит під час війни в банку

Також популярною є сумісна програма з Німецьким банком розвитку. Цей партнер пропонує 250 тисяч євро у кредит на термін до 5 років. Відсоткова ставка дорівнює прибутковості 3-місячних депозитів за індексом UIRD, яка помножена на коефіцієнт 1,1. На цей час це близько 9,3% річних. Є можливість розробки індивідуального графіка погашення під кожного підприємця. На повернення тіла кредиту банк надає відстрочку до 9 місяців.

Які МФО надають кредити для бізнесу під час війни?

Поки що єдиною мікрофінансовою організацією, яка згодна надати гроші в кредит для бізнесу є MyBiz. Так, вона пропонує меншу суму грошей, ніж банки та державні програми, зате у позичальника є можливість отримати її за лічені хвилини без ретельних перевірок. 

Цей варіант підійде більше для термінових покупок, коли обладнання вийшло з ладу чи стався інший форс-мажор.

Компанія пропонує кредит на таких умовах:

  • Сума кредитування — до 100 000 гривень
  • Термін кредитування — від 2 до 8 тижнів
  • Відсоткова ставка визначається індивідуально в залежності від кредитної історії клієнта
  • Без застави та поручителів
  • Можливо отримати позику при наявності активних кредитів

Тенденція надання кредитів знов зростає, а тому чекаємо відкриття й інших кредитних організацій.

Написати коментар