Мені обіцяють виплатити кредит за мене або його закрити — це шахрайство?
Завдяки кредитам люди можуть втілити свої мрії в життя. Однак, деякі громадяни не здатні повернути позику назад. Якщо позичальник довго приховується, по нього приходять колектори і вимагають негайної виплати. Але разом з ними приходить й інша сторона — антиколектори. Розповідаємо, хто вони такі, навіщо потрібні і як не переплутати законних діячів з шахраями.
Чим займаються антиколектори?
Антиколектори — це компанії чи особи, які пропонують допомогти позичальнику із простроченим боргом. Вони обіцяють взяти на себе переговори з кредиторами чи стягувачами, надати вам юридичну підтримку або навіть викупити ваш борг у банку. Звісно ж, для них угода з боржником представляє комерційний інтерес. І їм треба платити. Тому перед початком роботи з подібним посередником треба виявити, наскільки великий ваш борг та чи має сенс наймати людей для вирішення ваших фінансових проблем. Як правило, для невеликих боргів послуги антиколекторів не потрібні, адже вони можуть бути навіть більші, ніж та сума, яку вимагає повернути фінансова установа. Тож звернутись до подібних послуг має сенс тільки тоді, коли сума боргу надто велика.
Також перед згодою на допомогу антиколекторів треба з’ясувати, чи пропонує банк або МФО можливість реструктуризації або відстрочки. Часто проблему можна вирішити лише між позичальником та фінансовою установою.
Якщо компанія не може надати пом’якшення кредитних умов, можна задуматись про банкрутство. Так, процедура накладає на боржника певні обмеження та конфіскацію надлишкового майна. Але якщо арбітражний суд визнає позичальника банкрутом, то між ним та фінансовою установою назначать офіційного посередника. Він точно буде діяти в рамках закону та допоможе у всіх подальших процедурах в набутті статусу банкрута.
Якщо боржник все ж вирішує звернутись до антиколекторів, він досить сильно ризикує. За статистикою, більша частина таких компаній пропонують свої послуги нелегально та навіть обманюють клієнтів, даючи їм надію і зникаючи з їх грошима. Ми розповімо про найпопулярніші шахрайські схеми в цій сфері.
Шахрайство чи антиколекторство?
Найголовніше правило у діалозі з антиколекторськими компаніями — не вірити пустим обіцянкам. Досить часто позичальнику гарантують, що після внесення плати всі борги зникнуть. Але такі радикальні заяви завжди неправдиві. З якими ситуаціями найчастіше зіштовхуються жертви шахраїв?
Плата за тишу
Антиколектор пропонує заплатити певну суму (зазвичай невелику — декілька тисяч гривень) за погашення кредиту. Він гарантує, що вас не будуть турбувати ані колектори, ані фінансова установа, в якій ви брали кредит. І дійсно, ніхто більше не дзвонить вам і не пише листи.
Але це зовсім не означає, що кредит за вас погасили. Найчастіше ці листи надходять вже такому представнику-антиколектору, а він просто їх ігнорує. Однак борг нікуди не зникає, а штрафи та пеня продовжують нараховуватись. В результаті компанія просто подає на вас до суду. А якщо кредитний договір був оформлений правильно, то вона його безперечно виграє. Далі з вами будуть працювати судові пристави, які матимуть право забрати кошти примусово та навіть розпродати ваше майно.
Невелика сума на погашення
Початок такий самий — у вас просять невелику суму на погашення частини боргу, але гарантують, що домовляться про списання залишку. В такому випадку шахрай навіть пропонує оформити офіційний договір. Майже завжди ця процедура не матиме сенсу, а зовсім скоро банк чи МФО продовжать писати вам листи.
Зловмисник дійсно бере частину з відданих вами грошей та вносить платіж до фінансової установи. Як правило, компанія бачить, що боржник намагається погасити кредит та зменшує тиск на нього. Але якщо подальших платежів не поступає, вона відновлює свої процедури з вилучення коштів.
Цього “вікна” достатньо для того, щоб злодій сховався з вашими грошима або почав обробляти іншу жертву. І договір в цьому питанні не допоможе. Зазвичай подібні документи укладаються таким чином, що немає чіткого розуміння обов’язків сторін. Окрім того, якщо договір укладався лише в присутності боржника та антиколектора, ніхто не зможе повідомити постраждалого про помилки.
Суперінвестиції для погашення відсотків
Є й цікавіша схема: антиколектор пропонує вам передати йому якусь суму грошей, яку він обіцяє інвестувати в “прибуткові інструменти” і за рахунок великого прибутку погасити відсотки, що набігли.
Найчастіше це просто обман і після отримання коштів горе-інвестор зникає назавжди. Але навіть якщо це реальний брокер, який вкладає ваші гроші на фондовий ринок, це не гарантує прибуток від подібних маніпуляцій. Іноді навіть досвідчені інвестори неправильно аналізують ринок та втрачають кошти з вкладень. А у професійності антиколектора ви не можете бути впевненими.
І навіть у тому разі, коли у фінансового інструмента, в який планується інвестувати, висока потенційна дохідність, шанс втратити кошти збільшується. Гарантувати стовідсотковий прибуток на фондовому ринку можуть лише шарлатани.
Як запобігти негативних наслідків при роботі з антиколекторами?
Найважливіше правило, яке слід запам’ятати — обов’язково уважно читайте договір та перевіряйте документи. Також, якщо ви вже вирішили звернутись по допомогу до третіх осіб, старайтесь обирати тих, кого радять ваші близькі та знайомі. Так шанс потрапити до лап шахраїв набагато менший. Антиколекторами дійсно можуть виступати непогані юристи чи адвокати. Як перевірити, чи справді вони кваліфіковані?
Якщо антиколектор представився адвокатом, з’ясувати його компетентність та законність його дій буде не так і важко. Ви можете спитати у нього номер посвідчення. Це цілком законно і він повинен надати вам номер за першим проханням. Надалі номер можна перевірити самостійно по Державному Реєстру Адвокатів.
Якщо ж він представився юристом, справа стає складнішою. В Україні немає єдиного реєстру, який об’єднує всіх юристів. Тут доведеться обирати на свій розсуд. Саме тому краще прислуховуватись до порад знайомих, які вже користувались подібними послугами.
У будь-якому разі, ви повинні розуміти, що вся відповідальність за рішення, які ви ухвалили за порадою юриста, лежить на вас, а не на ньому.
Якщо ви вирішили довірити юристу взаємодію з колекторами або кредиторами, до питання варто підійти ще ретельніше. Простій довіреності на спілкування з ними недостатньо, треба чітко прописати в договорі, які функції і яку відповідальність бере на себе антиколектор і як він перед вами звітуватиме. Інакше він може вести переговори з кредиторами та колекторами роками, а на ваш борг весь цей час нараховуватимуться штрафи та пені.
Ви повинні розуміти, що головна задача посередника — змусити фінансову установу надати вам реструктуризацію, кредитні канікули або ж зовсім списати частину боргу. Якщо він домовиться про те, що ви погасите лише частину боргу, простежте, щоб кредитний договір був розірваний. Інакше ви не зможете впевнитись в тому, що більше нічого не винні фінансовій установі.
Також разом з пропозиціями від антиколекторів на зв’язок можуть вийти і фінансові установи. Іноді вам навіть не треба докладати зусиль для перегляду умов кредитування. Банки досить часто можуть запропонувати реструктуризацію самостійно. Перевірте, чи дійсно це офіційна пропозиція від банку. Якщо це так, вам не знадобляться послуги посередника.
Пам’ятайте, що подібні операції потребують часу на переговори. І так само як не треба дозволяти антиколектору затягувати процедуру, не треба й чавити на нього і вимагати вирішення проблеми за декілька днів. Миттєву допомогу можуть обіцяти тільки шахраї.