Поради інвесторам-початківцям
Біржа — це можливість як швидко заробити гроші, так і втратити їх. Тому ми зробили список корисних порад про інвестиції. Ви дізнаєтесь, які суми необхідні для старту, як обрати брокера та які є нюанси у веденні торгівлі.
Навіщо існують інвестиції?
В першу чергу, варто розуміти, що інвестиції — це не вклад в банк. Хоч можливість заробити тут і більша, однак, ризики теж. Якщо у вас є вільні кошти і від них не залежить рівень вашого проживання, варто звернути увагу на торгівлю цінними паперами.
Акція — це пайовий цінний папір, який свідчить про право власності. Купуючи акцію, інвестор отримує частину в компанії. Чим більше акцій компанії має людина, тим більше будуть дивіденди — частина прибутку компанії за підсумками певного періоду.
Облігація — це борговий цінний папір, за яким емітент — держава чи компанія, яка її випустила — зобов’язується виплатити певний відсоток у майбутньому.
Власник має право розпоряджатись своїми цінними паперами як завгодно, в тому числі і продавати їх у вигідний період.
З чого почати?
Для торгівлі на сучасній біржі потрібен лише комп’ютер, стартовий капітал і бажання. Торгівля відбувається через посередника — компанія, яка має ліцензію на біржову торгівлю. Перш ніж шукати, варто визначити для себе кілька важливих речей.
Сума вкладу
Початкову суму треба обирати так, щоб ви могли погасити комісію посередника і окупити витрачений час. Мінімальна рекомендована сума — 10 000 грн. Варто розуміти, що торги можуть принести як прибуток, так і збитки. Якщо для вашого гаманця втрата такої суми грошей не катастрофа, можна починати інвестувати.
Час
Треба уявляти, що інвестування — складний процес. Вам треба розуміти власні дії, а не сподіватись на вдачу. Для цього потрібно пройти хоча б мінімальне навчання та присвятити цій справі як мінімум декілька годин після основної роботи. Якщо ви вирішите торгувати самостійно, вам знадобиться лише брокер, який буде виконувати ваші доручення про купівлю та продаж певних паперів.
Якщо ж ви не плануєте займатись навчанням, можна обрати довірену особу, яка буде вкладати ваші фінанси в цінні папери на свій розсуд. Ви укладаєте угоду, а далі довірчий вкладає ваші кошти, приносячи прибуток.
Є і третій варіант — вклад у ПІФи (пайові інвестиційні фонди). Це готові набори цінних паперів чи інших активів, наприклад, акцій видобувних компаній. Засобами ПІФу розпоряджається керуюча компанія. Якщо компанія інвестуватиме вдало, ціна паїв зросте — і ви отримаєте прибуток. Якщо впаде — зазнаєте збитків.
Стратегія
Стратегія — це набір параметрів інвестування, які визначають ваш стиль поведінки на біржі: якими активами ви торгуєте, як часто продаєте, чим керуєтеся при прийнятті рішень. Для пророблення стратегії ви обираєте активи, період, за який вкладаєте гроші, прогноз максимальних збитків. Стратегію треба обирати навіть якщо ви обрали довірче управління інвестиціями. Зазвичай, вибір стратегії обговорюється разом з керуючим.
Брокер
З вже готовою стратегією шукати брокера стає простіше. Перше, на що треба звернути увагу — це ліцензія Нацбанку України. Для самостійного ведення справ треба укласти договір з посередником, відкрити і поповнити брокерський рахунок та встановити додаток для торгівлі. Після цих дій можна почати торгувати.
У разі довірчого управління або ПІФ, договір вкладають відповідно довірчий управитель чи керуюча компанія ПІФу.
Поширені помилки
Інвестори без досвіду часто здійснюють ряд помилок та втрачають свій капітал. Наші поради, як почати торгівлю на біржі успішно:
- Не вкладайте всі свої фінанси у цінні папери. Для того, щоб не втратити все, що маєте, треба створити подушку безпеки. Як варіант можна розглянути депозит в банку або ж просто відкладіть певну суму вдома. І в жодному разі не треба брати гроші для інвестицій з тих фінансів, які ви витрачаєте на комфортне життя.
- Не покладайтесь на власну вдачу, пройдіть навчання. Для самостійної торгівлі вам знадобляться знання. Їх можна отримати на курсах для інвесторів-початківців або ж самостійно знайти матеріали в інтернеті. У більшості навчальних програм є демо-режим, де ви можете спробувати зробити безгрошовий вклад та випробувати знання на практиці.
- Не дійте імпульсивно, зважуйте власні рішення. На початку свого шляху не варто активно реагувати на невеликі зміни цін на біржі. Якщо ж ціна змінюється стрімко, тоді треба діяти рішуче. Встановіть межу втрат, які ви готові зазнавати: припустимо, якщо активи подешевшали на 20%, потрібно продавати і, як кажуть на біржі, фіксувати збитки. Не піддавайтесь бажанню почекати ще трохи. Через такий ризик ви можете втратити гроші.
- Не інвестуйте в одну галузі, обирайте компанії різних напрямків. Наприклад, якщо спаду зазнає вся нафтова індустрія, то всі компанії, які працюють в цьому секторі, зменшать ціну своїх паперів. Для виключення такої ситуації вкладайтесь в компанії з різних галузей: хімічна промисловість, медіа, машинобудування тощо. Це називається диверсифікування ризиків.
- Не ведіться на гарантійні пропозиції. Давати гарантію стабільного заробітку в 500% можуть лише шахраї. Ситуація на біржі постійно змінюється, тож прибуток буде залежати лише від ваших дій і не буде постійно однаковим.