Що зміниться для ваших фінансів в 2022 році

Що зміниться для ваших фінансів в 2022 році

Наступний рік несе в собі багато змін, що стосуються кредитів та фінансів населення. Ми зібрали найважливішу інформацію в одній статті.

Національний банк підвищує вимоги до незабезпечених споживчих кредитів

Національний банк України заявив про підвищення ваги ризику для незабезпечених споживчих кредитів банків. Перший етап підвищення відбувся у липні 2021 року, ваги ризику зросли до 125%. З 1 січня 2020 року зростання продовжиться і становитиме вже 150%. 

Це рішення спричинено нарощенням банками капіталу для покриття збитків. За останній рік кризова ситуація через коронавірус сильно вплинула на фінансові установи, тож виникла необхідність створити резерв для збереження сектору від краху. 

Водночас сегмент споживчого кредитування й надалі залишатиметься привабливим для банків, проте їх кредитна політика стане зваженішою.

Раніше, при рівні 100%, на кожні 10 грн кредиту банк мусив тримати 1 грн капіталу. З новими вагами ризику з 10 грн виходитиме вже 1,5 грн, створюючи запас в 0,5 грн. Таким чином збільшиться частка незабезпечених споживчих кредитів, які банки фінансуватимуть не депозитами вкладників, а власним капіталом.

Зміни в сфері мікрокредитування

З нового року всі кредитні договори, які укладаються на строк менше одного місяця, а також договори на суму до 6 000 грн переходять  до категорії споживчих кредитних договорів. На них поширюватимуться всі ті правила, які НБУ  запровадив для споживчих кредитів. Максимальна сукупна сума штрафів і пені за цими кредитами зможе перевищувати подвійний розмір тіла кредиту. Вона може бути збільшена навіть за домовленості сторін.

Кредитна ставка

Законодавством забороняється зміна відсоткової ставки. Це зумовлено тим, що деякі компанії при пролонгації змінювали ставку на більшу, тим самим погіршуючи умови для позичальника. Наразі всі умови повинні бути прописані в договорі. Приховані комісії і будь-яка зміна умов вважатиметься протиправною.

БКІ

Позичальник повинен буде підписувати договір про надання згоди на обробку та збирання даних для Бюро Кредитних Історій. Таким чином, кредиторам буде легше отримати інформацію про борги позичальника та його останні кредити. Натомість клієнт отримуватиме гарантію, що всі його виплати пройдуть через Бюро і не будуть приховані кредитором. Кредитор буде зобов’язаний передавати інформацію про споживчі кредити до будь-якого кредитного бюро, яке внесено до Єдиного реєстру протягом двох днів на безоплатній основі.

Ліміт кредитів

Нові закони нормуватимуть кількість кредитів, які може отримати позичальник. Процедура необхідна через велику кількість боржників, які беруть позики в різних МФО та не віддають їх. Компанії зазнають величезних збитків через несплачені кредити. Також цей метод зможе протидіяти шахраям, які обманом отримують кредит за вкраденими документами в усіх доступних МФО.

Капітал компанії

Статутний капітал компанії має бути пропорційним обсягу послуг, які вона надає. Це допоможе клієнтам, тому що вони відтепер не зможуть натрапити на компанію, яка збанкрутіє за короткий час. Межі капіталу варіюються від 1 до 10 млн грн. Також, чим більше кредитів надає компанія, тим більше на неї буде звертати увагу влада і тим прискіпливіше ставитиметься до умов, що вона пропонує. Це дозволить клієнтам відчувати себе у безпеці.

Написати коментар