Що робити, якщо на вас оформили кредит без вашої згоди?
Шахрайство з онлайн кредитами
Треба розуміти, що банки, МФО та кредитні організації завжди перевіряють особистість позичальника перед наданням кредиту. Процес верифікації хоч і не складний, але надійний. Клієнт відправляє своє фото з паспортом та ІПН і прив’язує карту за допомогою блокування випадкової суми.
Але при втраті паспорту шахраї знаходять спосіб взяти позику на іншу людину. Для отримання незаконних онлайн-кредитів вони підробляють фото, імітують підпис тощо. Частіш за все, кредит беруть у відділеннях МФО готівкою, а зовнішній вигляд намагаються зробити схожим на власника паспорта.
Ще гірша ситуація з ID-картами. На них написаний ІПН, що значно полегшує роботу для шахраїв.
Для отримання позик на маленькі суми МФО не проводять ретельну перевірку, тому підроблені документи або ж імітацію зовнішнього вигляду вони можуть не розпізнати. При великих позиках (від 25 грн) такий прийом не підійде. Саме тому зловмисники обирають невеликі кредити. Також вони шукають ті компанії, які готові надати займ при наявності відкритих позик в інших МФО.
Як довести, що я не брав кредит?
Як тільки виявите зникнення паспорта, відразу ж вирушайте до найближчого відділення поліції. Пишіть заяву про зникнення і обов’язково візьміть довідку про втрату паспорта з зазначенням дати. У разі шахрайства з паспортом ця довідка стане вашим головним доказом, що кредит або позику брали не ви.
Що робити, якщо оформили кредит без мого відома?
Для оцінки ситуації та вирішення проблеми треба користуватись таким алгоритмом:
- З’ясуйте яка організація і на підставі яких документів вважає вас боржником. Попросіть копію кредитного договору у банку або МФО.
- Переконайтеся, що це не точно не ваш борг, про який ви забули чи не до кінця виплатили. Іноді людина може не виплатити буквально декілька гривень, які в майбутньому можуть вирости в серйозний борг.
- Впевніться, що боржник – не ваш повний тезка. Служби могли переплутати вас в реєстрі.
- Якщо це дійсно ви, але впевнені, що кредит не брали – потрібно звернутися в поліцію із заявою про шахрайство. Опишіть всю відому вам інформацію, приклавши документи, отримані від кредитної організації. Зробіть графологічну експертизу підпису на договорі. Можете доповнити доказами, що кредит брали не ви (були не в місті, лікувались, працювали) – постарайтеся докласти виписки, довідки, копію закордонного паспорта та інші папери, які можуть допомогти розслідуванню.
- Вимагайте внутрішнє розслідування у фінансової організації, яка пред’явила вам борг.
- Якщо кредитна організація продовжує вагатись та ігнорує ваші доводи – йдіть до суду з позовом проти неї.
Після завершення процедури обов’язково змініть паспорт. Шахраї можуть скористатись ним ще не один раз.
Проблема “на мене взяли мікропозику” – не рідкість. Саме тому у позивачів з такою ситуацією досить великий шанс на виграш справи. З боку потерпілого головне – це знайти якомога більше доказів того, що він не міг взяти кредит. Обов’язково наполягайте на аналіз почерку на документах у суді. Він легко може виправдати потерпілого.
Що захистить від шахраїв?
Чи можуть взяти кредит без мого відома? На жаль, це стається. Але чи можу я себе захистити від шахрайських дій? Звісно! Кращим способом не потрапити в подібну ситуацію є збереження паспорта і відомостей особистого характеру. Для цього потрібно контролювати знаходження вашого паспорта. До поганих наслідків може призвести залишення паспорта в чужих руках в якості застави, копіювання сторінок документа без серйозного приводу, сканування сторонніми особами. Крім цього, потрібно бути обережними і не вказувати дані на сумнівних незахищених сайтах без протоколу безпеки https:// і замку в адресній стрічці. Відмовляйтесь від усіх “бонусів” та додаткових пільг, які пропонують вам незнайомі люди.
Як перевірити чи не взяли кредит на паспорт?
Щоб перевірити наявність боргу, користувач повинен звернутися до відповідного державного органу – Бюро Кредитних Історій (БКІ). Важливо пам’ятати, що на сьогоднішній день не розроблена єдина інформаційна база, за допомогою якої можна ідентифікувати людину по його ПІБ і дізнатися його кредитну історію. Подібні відомості конфіденційні і охороняються законом. З цієї причини, знайдений в інтернеті перелік боржників з детальною інформацією по ним – не відповідає дійсності. Слід остерігатися шахраїв, що пропонують подібні відомості за певну плату.
Кредитна історія передається в БКІ тільки за офіційною згодою клієнта. Вміщені в ній відомості зберігаються 15 років. Один раз на рік перевірити КІ можна безкоштовно – онлайн (через офіційну базу БКІ) чи офлайн (в банку, у нотаріуса або ж за допомогою поштової служби). Ми рекомендуємо звернутись до банку, так як консультанти можуть допомогти пройти процедуру швидко та розібратись в ситуації.