Відповідальність батьків за кредити дітей
Чи повинні батьки платити кредит за дітей
Найчастіше батьки не відповідають за борги повнолітньої дитини. Але бувають винятки, наприклад якщо вони созаємщики по його кредитах.
Є й інший неприємний момент. Можливо, вам доведеться спілкуватися з судовими приставами. Так, якщо ваша дитина прописана в квартирі, якою ви володієте і банк передасть приставам виконавчий лист на стягнення боргу, судові пристави прийдуть за місцем реєстрації дитини, тобто до вас додому. Вам потрібно буде довести що всім майном володієте виключно ви або інша сторона, але ніяк не дитина.
А тепер ми вам розповімо докладніше, як уберегти своє майно і зберегти нерви.
При досягненні повноліття вся відповідальність переходить на дитину
Юридично з 18 років людина стає повнолітньою і повністю дієздатною. Вона може стати дієздатною і раніше, наприклад якщо одружиться або пройде процедуру емансипації.
Вісімнадцятиріччя – це та межа, після якої батьки не відповідають за дії дитини, якщо тільки вони не покладуть на себе ці обов’язки додатково. Наприклад, стануть поручителями або созаємщиками по кредиту дитини.
Ще батьки можуть стати опікунами чи піклувальниками дитини після 18 років, якщо його визнають недієздатним або обмежено дієздатним, наприклад через психічне захворювання. Але навіть в цьому випадку вони не зобов’язані погашати борги дитини за свій рахунок.
Якщо боржник володіє частиною вашого загального житла
У подібних ситуаціях проблема торкнеться вас безпосередньо. З одного боку, ви не відповідаєте за борги по кредитах родича і вашу частину власності ніхто не відбере. Але якщо заборгованість по кредиту не буде погашена, цілком можливо, доведеться знайомитися з новими сусідами.
Якщо родич володіє частиною вашої загальної квартири, дачі або іншої нерухомості, на його частку суд може накласти арешт, а потім виставити на торги.
Спочатку вам запропонують викупити цю частину нерухомості. Якщо ви не погодитеся або не встигнете знайти потрібну суму вчасно, частку боржника виставлять на відкриті торги.
Уникнути цього можна. Наприклад, ви можете самі викупити у родича його частину майна, навіть якщо воно знаходиться в заставі. Але спочатку потрібно звернутися до кредитора, отримати його згоду на цю угоду і оформити її так, щоб гроші пішли саме на погашення боргу.
Якщо родич і його кредитор погодяться, то продажу частини житла незнайомців можна буде уникнути. Але краще порадитися з досвідченими юристами. Вони допоможуть скласти договір таким чином, щоб згодом угоду не можна було оскаржити і ваші інтереси не були ущемлені.
Чи відповідають діти за кредит батьків
На жаль, непоодинокі випадки, коли діти дізнаються про те, що у померлого родича були фінансові зобов’язання. Інформація ця, звичайно, неприємна, особливо на тлі болю втрати, яка спіткала сім’ю. Проте з фінансовими проблемами померлої людини потрібно розбиратися, тому питання «Чи повинні діти платити борги за батьків» актуальний для багатьох.
Якщо ваші батьки померли і у них залишилися борги – ви можете детально прочитати нашу статтю “Чи передаються кредити у спадок“.
Якщо ж ваші батьки живи, у них скупчилися кредити і ви не маєте до них відносини (не є поручителем або созаємщиком) – то ви маєте право не платити за них. Так само, як і зі зворотного боку батьки не повинні платити кредит за повнолітню дитину.
Інша справа – якщо ви проживаєте в квартирі з позичальником, і він володіє всім майном. В цьому випадку ви лише за своїм бажанням можете допомогти фінансово рідним, що б не забирали дах над головою. Якщо ж ви живете окремо і маєте своє власне майно – тоді точно не потрібно нічого платити.
Коли ви точно не повинні платити
Якщо ви не підписували жодних паперів у зв’язку з кредитним договором вашого родича, ви особисто нічого не винні. Якщо він живе окремо і вас не цікавить, що буде з його майном, то ви не зобов’язані вирішувати його фінансові проблеми.
Якщо вам дзвонять кредитори або колектори по боргах, до яких ви не маєте відношення, у вас є право відмовитися з ними спілкуватися.