Як і навіщо інвестувати у золото
Золото вважається важливим та цінним активом протягом майже всієї історії людства. Ще стародавні люди зрозуміли, що якщо кількість матеріалу обмежена, то його цінність як валюти підвищується. Розбираємо, наскільки вигідно вкладатись в золото сьогодні, чи впливає економічний стан світу на інвестиційні тенденції та які поради можуть дати досвідчені інвестори новачкам.
Роль золота у фінансовій системі
В XX столітті золото мало статус ледь не найважливішої валюти у світі. Хоч золотом ніхто не розплачувався напряму, у більшості європейських країн використовувався “золотий стандарт”. Згідно зі стандартом, будь-яка грошова одиниця може бути обмінена на еквівалентну кількість золота, якщо обидві сторони зацікавлені в обміні.
“Золотий стандарт” активно застосовувався при розрахунках між державами: курс валют визначався як співвідношення цих валют до одиниці маси золота.
У 1944 році було укладено Бреттон-Вудську угоду, за якою держави відмовилися від застосування «золотого стандарту». Вартість дорогоцінного металу для розрахунків фіксувалась в американських доларах — 35 доларів за тройську унцію.
До долара також прив’язувалися інші курси національних валют країн — учасниць угоди. При цьому курс був керованим: його коливання стримувалися в межах 1%, але допускалися і керовані девальвації та ревальвації.
До 1976 року людство користувалось Бреттон-Вудською системою, але потім сторони угоди признали її негнучкою. На зміну їй з’явилась Ямайська валютна система, яка використовується у світі й до сьогодні. Її сенс полягає в тому, що валютний курс не регулюється, а визначається ринком, тобто будується на основі балансу попиту та пропозиції. Отже, в цій системі золото перестало впливати на курси валют та стало повністю незалежним.
Чи вигідно вкладати гроші у золото?
Для аналізу актуального становища золота на ринку варто проаналізувати зміни ціни на нього в минулому. Розберемо на прикладі останніх 20 років:
- Якби ви вклалися у золото у 2007 році, то до 2011 року ваші інвестиції у золото збільшилися б майже вчетверо. За цей період вартість тройської унції золота зросла з $500 до $1800.
- Навіть якби ви вклалися в цей актив наприкінці 2015 року, коли вартість унції була близько $1050, то в серпні 2020-го могли б продати його за $2070. Ваші інвестиції у золото збільшилися б майже вдвічі.
З цього можна зробити висновок, що ціна на золото регулярно зростає і має позитивні прогнози щодо інвестицій. На цей дорогоцінний метал досить слабко впливає інфляція, тож такий вид вкладень може вважатись надійним. Хоча в короткостроковій перспективі золото може бути настільки ж нестабільним, як і акції, в довгостроковій перспективі воно зберігає свою цінність добре. Саме тому в золото треба інвестувати на довгий термін.
Золото використовують у багатьох сферах нашого життя. Кожен сектор ринку найкраще показує себе на різних стадіях глобального економічного циклу. Така різноманітність попиту та самобалансувальний характер ринку підкріплюють переваги золота як інвестиційний актив. Середньорічний попит на золото: ~4100 тонн (близько 166 млрд. доларів).
Річард і Роберт Мішо провели аналіз структури портфеля і з’ясували, що інвестори, в портфелях яких золото займає від 2% до 10%, можуть значно поліпшити показники прибутковості.
Незалежно від того, яку форму золота ви виберете, більшість радників рекомендують виділяти не більше 10% свого портфеля. Пам’ятайте, що будь-яка форма інвестування пов’язана із ризиком. Золото нічим не відрізняється.
Як і навіщо інвестувати в золото: 3 популярні способи
Як було зазначено раніше, золото є незалежною мірою, а тому захищає від інфляції, коливання курсів валют, зміни економічних систем тощо. Проте, інвестицій в золото існує декілька видів. Не варто думати, що це лише покупка монет чи злитків. Альтернативи інвестування в золото включають купівлю акцій золотодобувних компаній або золотих біржових фондів (ETF), чи навіть торгівлю опціонами та ф’ючерсними контрактами. Для кожного інвестора та періоду економіки підійдуть різні варіанти вкладень.
Фізичне золото
Інвестування у фізичне золото може бути складним завданням для інвесторів, які звикли до онлайн-торгівлі акціями та облігаціями. Коли справа доходить до фізичного золота, ви зазвичай будете взаємодіяти з дилерами поза традиційними брокерськими конторами, і вам, ймовірно, доведеться заплатити за зберігання і отримати страховку для своїх інвестицій. Три основні варіанти інвестування у фізичне золото – це злитки, монети та коштовності.
Злиток золота
Інвестуючи в злитки, варто також не забувати про страховку та вибір надійного дилера. Зазвичай інвестиція такого типу — досить дорога та важка процедура. Злитки випускаються у розмірі до 400 унцій. Найпопулярніші розміри злитків — 1 та 10 унцій. Важлива деталь полягає в тому, що інвестор не зможе отримати частину злитку. Такий актив краще зберігати у платному сховищі. При покупці злитків варто добре підгадати час для покупки, адже більшість дилерів оновлюють свої ціни на основі поточних спотових цін. Уважно слідкуйте за тенденціями, адже на великих сумах інвестицій можна як заробити багато грошей, так і втратити.
Покупка акцій золотодобувачів
Інвестиції в акції компаній, що займаються видобуванням, переробкою та продажем золота — набагато простіший спосіб, ніж купівля фізичного золота. Оскільки це означає покупку акцій золотодобувних компаній, ви можете інвестувати, використовуючи просто свій брокерський рахунок. Такий тип інвестицій не відрізняється від звичних процедур на біржі.
Причини інвестувати в золото
Держави мають золотий запас задля того, щоб пом’якшити інфляцію. Але наскільки вигідно інвестувати звичайному громадянину і які плюси можна вивести з золотих інвестицій?
Виділимо головні причини вкладу в дорогоцінний метал:
- Затребуваність. Запаси золота дійсно мають попит у держав та великих бізнесів. Цей дорогоцінний метал не схильний до корозії, а тому його псування неможливе. Крім того, кількість родовищ постійно зменшується, а це означає, що запаси золота можуть закінчитись. Набагато вигідніше запастись ним зараз, поки родовища ще існують. Лідерами з кількості запасів на 2022 рік є Індія та Китай.
- Хеджування. Цей термін означає страхування від інших провальних інвестицій у випадку обвалу фондових ринків. Золото може дорожчати, коли акції дешевшають. А це означає, що коштом такого вкладу можна тримати свої інвестиції в балансі і компенсувати нестачі. ак, за першу половину 2020 року вартість золота зросла на 30%. Волатильність на ринках складно передбачити, тому рекомендується постійно мати позицію, що хеджує, — близько 5—10% від портфеля. Золото вважається більш консервативним інструментом, тому на нього не так сильно впливають потрясіння економіки.
- Прибутковість. З погляду інвестицій, золото — неоднозначний інструмент. Це матеріальний актив, який не генерує прибуток або дивіденди як акції. При цьому на історичній дистанції золото дорожчає, особливо у кризових сценаріях.
- Захист від інфляції. Коли інфляція зростає, готівка знецінюється — на ту саму суму з часом можна придбати дедалі менше товарів. Великі економічні потрясіння на кшталт кризи в Німеччині 1920-х років чи Венесуелі останніх років мають рівень інфляції близько 4000%. У таких ситуаціях взагалі неможливо передбачити, що буде з валютою далі. Золото може врятувати від перспективи втратити все.
- Диверсифікація. Суть диверсифікації — пошук інструментів, у яких слабкий взаємозв’язок один з одним, тобто які в однакових умовах поводяться по-різному. Золото — чудовий диверсифікатор, бо історично негативно корелює з акціями: коли акції дешевшають, золото дорожчає. Але варто зазначити, що іноді вони рухаються паралельно — так було в кризу 2008 року, коли золото падало разом із акціями. Кожна ситуація повинна мати незалежну оцінку.
- Ліквідність. Насправді хоч торгувати на біржах матеріальним золотом досить нетипово, в сучасному світі більше прижились вкладення в акції компаній по добуванню золота. Торгівля такими акціями завжди проходить швидко та безболісно, на цінні папери золотовидобувних компаній завжди буде покупець і продавець.
Головне правило в золотих інвестиціях — не купувати надто багато. При збалансованих вкладеннях золото може послужити інвестору подушкою безпеки, а при надто великих — стрімко зменшити прибуток.