Як відкрити збір коштів в Україні

Як відкрити збір коштів в Україні

В сучасному світі неможливо залишатись байдужим до війни в Україні. Саме тому громадяни не тільки донатять в відомі фонди допомоги великі суми, а й відкривають власні збори на більш дрібні та конкретні проблеми окремих підрозділів. Проте до збору треба поставитись серйозно, адже держава ретельно перевіряє, щоб гроші на ЗСУ не йшли в кишеню однієї людини. Розказуємо, як відкрити чесний волонтерський збір, які найпопулярніші методи збору коштів та як заохотити людей донатити. 

Як збирати кошти для ЗСУ на особисту картку

Якщо просто збирати великі суми на власну карту бездумно, то можна втрапити в халепу з величезними податковими нарахуваннями. Річ у тому, що всі гроші, які надходять на особисту карту громадянина розцінюються Податковим кодексом як оподаткований доход. Тобто волонтеру необхідно буде вказати ці надходження у податковій декларації та сплатити необхідні податки (18% податку на доходи фізичних осіб і 1,5% військового збору). Якщо громадянин не виконує цих умов, податкова служба має право нарахувати штраф і пеню. І навіть якщо волонтер надасть податковій всю інформацію про витрати на благодійні цілі (чеки, звітності тощо), він все одно матиме сплатити необхідну суму податку. 

Але з цієї ситуації є вихід. Волонтер може внести свої ПІБ та особистий рахунок в Реєстр Волонтерів. Це дозволить збирати кошти на особисту карту і не сплачувати за них додатковий податок.

Що таке Реєстр волонтерів

Як збирати кошти для ЗСУ на особисту картку

Цей термін було запроваджено у 2014 році, коли почалась перша фаза російсько-української війни. Тоді ж він називався Реєстр Волонтерів АТО. Не важко здогадатись, що в реєстрі знаходились громадяни та організації, які допомагали бійцям антитерористичної операції, а пізніше — бійцям ООС, постраждалим у ході подій Революції Гідності та вимушеним переселенцям з тимчасово окупованих територій. Дані всіх волонтерів, зареєстрованих в Реєстрі можна було знайти у відкритому доступі на офіційному сайті ДПС.

Після повномасштабного вторгнення росії назва була змінена на “Реєстр волонтерів АТО та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації“. Проте дані волонтерів було прибрано з публічного доступу, щоб їх не могли відстежити та вчинити шкоду. Попри це, Реєстр продовжує працювати, і в ньому постійно з’являються нові активісти. 

Які переваги включення до Реєстру волонтерів

Головна і найважливіша перевага Реєстру — громадянин може не сплачувати 19,5% податку із зібраних на особистий рахунок коштів, якщо гроші пішли на допомогу учасникам бойових дій, переселенців та постраждалих. Повний список ситуацій, коли податок не є необхідним можна подивитись у пп. “а” п. 165.1.54 Податкового кодексу України. Також волонтер не сплачує податок за суміжні витрати — паливо для автомобіля, на якому пересувався для надання допомоги тощо. 

Від оподаткування звільняються тільки ті кошти, які надходили на зареєстрований рахунок. Категорично не рекомендується змішувати особисті кошти та волонтерські. Також бажано, щоб всі транзакції, які надходять на цей рахунок мали призначення “благодійна допомога”. Якщо до волонтера звернеться податкова, він забов’язаний буде підтвердити цільове використання грошей. Тому краще вести детальну звітність, прикріпляючи до неї всі чеки, договори пожертви, акти приймання-передачі та інші документи, які максимально пришвидшать перевірку.

Знаходження в Реєстрі звільняє від податків також на весь податковий рік, в тому числі та на минулі місяці. Наприклад, якщо громадянин вноситься до Реєстру у 2023 році, то також звільняється від податків на волонтерські дії за попередній 2022 рік.

Як опинитись в Реєстрі волонтерів

Як опинитись в Реєстрі волонтерів

Щоб подати заявку на вступ до Реєстру треба мати громадянство України або ж бути громадянином іншої країни, який перебуває на території України законно. До Реєстру можуть входити лише особи старше 18 років.

Щоб вступити до Реєстру, необхідні таки документи:

 • Документ, ідентифікуючий особистість
 • ІПН
 • Заявка за формою №1-РВ
 • Довідка з банку за формою №4-РВ (про відкриття рахунку для волонтерських потреб).

Зразки бланків можна знайти тут https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1471-14#n110.

Подача документів відбувається у будь-якому відділенні податкової по всій території України. Вступ до Реєстру займає не більше одного робочого дня з моменту отримання документів. 

Після включення до Реєстру волонтер може вільно збирати гроші на допомогу, не боючись за свою репутацію та податки.

Як зібрати кошти через Інстаграм

Популярним зараз також є збір коштів через Instagram. Для користувачів він легший в використанні, адже не треба переходити за зайвими посиланнями. Донат можна внести прямо в застосунку.

Як працює збір коштів

Як зібрати кошти через Інстаграм

Існує можливість ініціювати збір коштів для неприбуткової (волонтерської) організації. Він буде відображатись в акаунті упродовж 30 днів. У ініціатора буде можливість викладати цей збір в історії, дописи та прямі етери. 

Сам збір створюється на базі одного допису на сторінці. Збір буде відображатись в цьому дописі, а посилання висвічуватиметься також і в біографії сторінки. Продовжити збір можна в будь-який час до чи після спливання 30-денного терміну.

Якщо профіль загальнодоступний, то будь-який користувач Інстаграм буде бачити збір. Якщо діють налаштування приватності, то збір бачитимуть лише підписники.

Як створити збір

Створення збору відбувається в декілька кліків:

 1. Увійдіть в застосунок Інстаграм і натисніть на плюсик знизу по центру екрана.
 2. Оберіть зображення з галереї.
 3. Обробіть картинку (можна пропустити).
 4. На сторінці публікації оберіть функцію “Додати збір коштів”.
 5. Оберіть організацію, для якої створюється збір. Вас автоматично перенаправить на сторінку “Відомості про збір коштів”.
 6. Введіть дані про збір, його ціль тощо.
 7. Натисніть “Готово” і поширте допис

Створити збір може будь-який громадянин, який проживає в країні, де доступна ця функція.

Поширити збір можна, опублікувавши для інших облікових записів або позначивши його в інших дописах в Instagram.

Як заохотити людей донатити на ЗСУ

Створити збір — це навіть не половина справи. Найважливіше в цій ситуації зацікавити людей, змусити їх очі зачепитись за збір. Адже в умовах війни збори відкриваються дуже часто і люди можуть на автоматі перегортати багато з них.

Просіть донатити малі суми

Як заохотити людей донатити на ЗСУ

Всі вже бачили, як багато змінила ініціатива “Всі по 10” Ярослави Кравченко. Суть у тому, щоб люди закидали кожен день на різні збори всього 10 гривень. Таку суму нікому не шкода, тому багато громадян долучаються до збору. Наприклад, в середньому IT-команда NIX збирає 600-700 тисяч гривень, що дозволяє закрити близько 30 дрібних зборів. І це все з донатів по 10 гривень! На більшу суму внеску громадянин може не наважитись, адже співставлятиме її з тим, що він міг би купити на ці гроші для себе і своєї сім’ї. А на 10 грн в цілому неможливо купити щось корисне, тому пожертва такої суми сприймається значно легше.

Вказуйте конкретну потребу, яку задовольнить сума

Розкажіть, що конкретно буде куплено на донати громадян і чим це допоможе армії. Наприклад, при зборі на дрон покажіть його, розкажіть, в яких умовах цей девайс використовується та опишіть, де служить бригада, для якої йде збір. Більше інформації — більше і довіри.

Покажіть, що вам можна довіряти

Не бійтесь розказувати про себе, про свою волонтерську діяльність і історію того, як ви зрозуміли, що хочете допомагати. Поясніть свою мотивацію та свій біль. Люди повинні бачити за збором коштів живу людину зі своєю історією, а не тільки числа.

Обґрунтуйте суму збору

Обґрунтуйте суму збору

Старайтесь завжди зазначати точну суму, яка необхідна для покупки того чи іншого обладнання. Якщо не знаєте точної ціни товару, вкажіть приблизну вартість. Поясніть, чому ціни можуть трохи відрізнятись.

Зазначте більше реквізитів

Чим більше різних реквізитів, тим легше громадянам донатити. Наприклад, людині зручно користуватись Монобанком, а реквізити є тільки для Приват24. Хтось все одно перекаже кошти, а хтось пройде повз. Тому варто користуватись всіма платіжними системами, які дають таку нагоду.

Робіть звіти та показуйте результати

Людям важливо знати, куди йдуть їх кошти. Не нехтуйте цим і робіть звіти по витратах якомога частіше. Крім цього, якщо ви збираєте на техніку, робіть фото, на якому буде підрозділ (обличчя треба маскувати) разом з девайсом. Якщо це гуманітарна допомога, то фотографуйте громадян, що отримали пакунок (тільки з їх згоди). Так ви дасте донатерам побачити результат на власні очі.

Написати коментар