Як зрозуміти, хто володіє і керує фінансовою компанією

Як зрозуміти, хто володіє і керує фінансовою компанією

Перед оформленням позики досить важливо знати, чи надійна компанія. В цьому може допомогти правова інформація. Чим більше позичальник знатиме про кредитну компанію та її керуючий склад, тим впевненіше він себе почуватиме. Важливо перевіряти інформацію самостійно, не довіряючи повністю агрегаторам. Це зумовлено тим, що дані про компанію могли оновитись, а сайти-партнери не встигли оновити інформацію. Ми розповімо, як дізнатись про осіб, що управляють банком чи МФО.

Які особи керують фінансовою компанією?

Як правило, особа, яка розпоряджається більшістю акцій фінансової організації — основний акціонер, що визначає рішення найвищого органу управління фінансової організації. Якщо ж, наприклад, більш ніж половина акцій фінансової організації належить юридичній особі, то контролером фінансової організації є особа, яка контролює безпосередньо або опосередковано даного акціонера фінансової організації. Таким чином, спускаючись за рівнями структури власності акціонерів фінансової організації до останнього рівня визначається її контролер.

На базі міжнародного стандарту фінансової звітності (IFRS) 10 «Консолідована фінансова звітність» встановлюється особа, яка визначає рішення щодо діяльності, яка приносить основний дохід фінансовій організації та залежна від результатів діяльності організації. Ця особа має контроль у випадках, якщо вона:

  • Має повноваження на управління
  • Наражається на ризики втрати доходу чи збільшення заробітку організації
  • Має можливість використовувати свої повноваження щодо організації з метою впливу на величину доходу від участі в організації.

У фінансовій організації можуть бути одночасно і контролер, і особи, які значно впливають на її діяльність. 

Іноді в особи за відсутності великого пакета акцій контрольні повноваження можуть бути засновані на інших правах з управління фінансовою організацією.

Де знайти дані про керуючих осіб фінансової компанії?

В Україні станом на 2021 рік існує понад 20 сервісів, які можуть перевірити фінансову компанію та надати актуальну інформацію про неї. Це реєстри юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Скориставшись таким сервісом, клієнт може отримати повне досьє про ФК. У ньому зібрано та структуровано інформацію про справжній статус компанії або підприємця, дані про реєстрацію, фінансову інформацію, податкові дані, суди та інше.

Сервіси часто аналізують як єдиний державний реєстр юридичних і фізичних осіб, а й інші бази даних. Клієнт може отримати інформацію про банкрутство, податкові заборгованості та судові справи банку або МФО. Зазвичай такі портали працюють за алгоритмами. Клієнт вводить запит, а сайт швидко видає максимально повну інформацію про кредитора.

Однак, якщо ціль клієнта — просто визначити ключових осіб в правлінні компанії, він може звернутись до офіційної звітності ФК, яку кредитори зобов’язані викладати на офіційний сайт. Ці дані можна знайти у розділі “Правова інформація”. Також на цій сторінці можна подивитись свідоцтво про реєстрацію та ліцензію про надання фінансових послуг.

Написати коментар